مردم مراقب سرمایه‌هایشان باشند

این روزها دیگر نه در حوزه آی‌تی بلکه در میان عموم مردم واژه استارت‌آپ جای خود را باز کرده و با وجود تلاش قابل توجه استارت‌آپ‌ها و رشد و استقبالی که از آنها شده است دیگر کمتر کسی با نام و فعالیت‌های آنها بیگانه است. واقعیت این است که امروزه استارت‌آپ‌ها نیاز غیرقابل انکار دنیا و کشور ما هستند و به همین دلیل هم متکثر و متنوع شده‌ و در حال رشد هستند.

اما در کنار رشد جوانه‌های این نهال مقادیری علف هرز نیز دیده می‌شوند که تشخیص آنها برای مردم عادی کار ساد‌ه‌ای نیست. در تمام این سال‌هایی که استارت‌آپ‌ها در ایران به فعالیت مشغول بوده‌اند، کدها و اشارات مستقیم و غیرمستقیم زیادی به رشد و نمو این علف‌های هرز که لابه‌لای نهال جوان استارت‌آپ‌ها رو به رشد بودند توسط رسانه‌های مستقل داده شد که البته متاسفانه هیچ بازخوردی نداشت و یا برخورد سلبی با آنها صورت نگرفت. در عوض اما نه تنها برخوردی با آنها صورت نگرفته بلکه به هر دلیل، حمایت‌های پیدا و پنهان زیادی هم از آنها صورت گرفته است.

حالا اما مدتی است که زمزمه فراهم‌سازی مقدمات ورود استارت‌آپ‌ها به بورس و فرابورس مطرح شده است؛ یعنی جایی که با اتکا به اعتماد عمومی مردم سرمایه‌های آنها را به‌کار می‌گیرند. اما دقیقا اینجا جایی است که دیگر نمی‌توان معطل سهل‌انگاری و اقدامات احتمالی مسوولان بود بلکه وظیفه ما به عنوان رسانه این است که مردم را آگاه کنیم. بله روی سخن با مردم است که باید مراقب سرمایه‌گذاری مالی در این موارد باشند. پیشنهاد ما مطالعه و تعمق قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری است. رسانه‌های مستقل را مطالعه کنید هرچند که باید بگوییم متاسفانه بخش قابل توجهی از رسانه‌ها امروز به خدمت همان علف‌های هرز و دست‌اندرکار حباب‌سازی درآمده‌اند. بنابراین مردم باید هوشمندانه مراقب سرمایه‌های خود باشند تا حاصل سال‌ها تلاش و خون دل‌خوردنشان در هیاهوی شلوغ‌کاری و جوسازی‌های کاذب به باد نرود.

هشدار می‌دهیم که ممکن است به زودی سونامی موسسات مالی غیرمجاز این بار در حوزه استارت‌آپ‌ها تکرار شود و پیدا کردن پرتقال‌فروش و سرمایه از دست رفته مردم کفش آهنین می‌خواهد و اعصاب پولادین!

در این مورد در آینده بیشتر خواهیم نوشت.