اصل فراموش‌شده در سفرهاي استاني مسوولان

نگاهي گذرا به تاريخ و حتي قصه‌هاي عاميانه ما را با نمونه‌هاي زيادي از وزرايي رو‌به‌رو مي‌كند كه با كياست و درايت خود نبض امور مملكت را در اختيار گرفته‌اند و باعث پيشرفت و تعالي اين مرز و بوم شده‌اند. حضور چهره‌هاي سرشناسي مانند اميركبير و قائم‌مقام فراهاني در تاريخ ايران كه با توانايي بالاي مديريت خود به اصلاح امور و پيشرفت كشور كمك شاياني كرده‌اند، نمونه‌هايي از وجود چنين وزرايي در تاريخ ايران است. مهم‌ترين مشخصه چنين وزيراني اين بوده كه بيش از آنكه سخن بگويند، پاي حرف‌هاي مردم و مسوولان پايين‌رده نشسته‌اند تا از دردهاي جامعه و ساختار حكومت اطلاع يابند و با شناسايي دردها و مسايل، امكان اصلاح را پيدا كنند.

در روزگار ما اما برخلاف سابقه تاريخي كه از وزراي بادرايت تاريخمان وجود دارد، نگاه از بالا به پايين توسط برخي از وزرا نسبت به مسوولان پايين‌دست و شهرستاني نهادينه شده است. سال‌ها است كه مرسوم شده با فرارسيدن مراسم سنتي مانند دهه فجر و هفته دولت وزرا به استان‌ها سفر كرده و در ميان فلاش دوربين‌ها، روبان قيچي كرده و كلنگ بر زمين مي‌كوبند. پس از اين هم نوبت به نشستن برخي از وزيران در رفيع‌ترين جايگاه مجلس و قرار گرفتن ميكروفن‌ها در جلوي او براي پوشش فرمایشات ايشان است.

نگاهي گذرا به تصاوير و ويديوهايي كه از برخي وزرا در سفرهاي استاني‌شان منتشر مي‌شود، نشان‌دهنده آن است كه تنها چيزي كه مثلا در سفر فلان مسوول به چند استان تفاوت دارد، رنگ لباس‌هاي آن مسوول و پلاكاردي است كه در پشت محل نشستن وي نصب شده است. جالب آنكه اطرافيان مسوول مربوطه هم در تمام عكس‌ها و ويديوهاي ارسالي همان معاونان و مديران پايتخت‌نشين و دولتي هستند كه مدام در تمام برنامه‌هاي خبري اطراف وی حضور داشته و دارند.

اين در حالي است كه از مسوولانی كه در تمام ايام سال در حال سخنراني و مطرح كردن نظرات و بيانات خود هستند انتظار مي‌رود حد‌اقل در زماني كه به سفر استاني مي‌روند به نمايندگان استاني خود اجازه دهند سخنراني كرده و درددل‌ها و چالش‌هاي خود را مطرح كنند. با اين شيوه هم خود مسوول مستقيما از مشكلات استان‌ها و شهرستان‌ها اطلاع مي‌يابد و مي‌تواند براي تهيه نقشه راه جامع خود آنها را مد نظر قرار دهد و هم رسانه‌ها و مردم با نقاط ضعف آشنا شده و با دنبال كردن آنها موجب حل شدن آنها مي‌شوند.

از سويي ديگر مديران و مسوولان رده‌پايين‌تر استاني نيز فرصتي مي‌يابند تا مسايل ريز و درشتي را كه از ديد مسوولان بالارده و مطبوعات مخفي مانده را مطرح كنند و صدالبته كه كليشه تعريف و تمجيد مسوولان از اقدامات انجام‌شده هم سرانجام شكسته مي‌شود.

اینترنت کیلویی چند؟

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه