هر ایرانی 6/4 فقره کارت بانکی دارد

تازه‌ترین آمار بانک مرکزی از صدور کارت‌های بانکی نشان می‌دهد که به‌ازای هر شهروند ایرانی 6/4 فقره کارت بانکی وجود دارد.

به گزارش ایرنا، در پایان نیمه نخست امسال کل کارت‌های صادرشده شبکه بانکی کشور بالغ بر 375.4 میلیون عدد بود، درحالی‌که در همین مدت جمعیت ایران به 80 میلیون و 900 هزار نفر رسیده است.

در این دوره، تعداد دستگاه‌های خودپرداز به 9/51 هزار دستگاه و تعداد پایانه‌های شعب و فروش نیز به ترتیب به 5/77 هزار و 5/5 میلیون دستگاه رسید.

بر اساس آماری که بانک مرکزی به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی منتشر کرده است، متوسط رشد سالانه تعداد ابزارهای پرداخت الکترونیکی طی سال‌های 1392 تا 1395 همواره مثبت بوده، به‌طوری‌‌که طی چهار سال گذشته متوسط رشد کارت بانک‌ها 9/16 درصد، خودپردازها 12 درصد، پایانه‌های فروش 3/18 درصد و پایانه‌های شعب 1/8 درصد بوده است.

رشد بیشتر تعداد پایانه‌های فروش در مقایسه با خودپردازها در این دوره، نشان‌دهنده جهت‌گیری مناسب شبکه بانکی کشور در گسترش بیشتر پرداخت‌های الکترونیکی در سطح کشور است.

به‌طور کلی، در ابتدای دوره راه‌اندازی و توسعه سامانه‌ها و تجهیزات مختلف پرداخت الکترونیکی از اوایل دهه 1380، جهش یکباره رشد ابعاد مختلف تجهیزات پرداخت الکترونیکی اتفاق می‌افتد که به‌‌تدریج و با نزدیک شدن به دوره بلوغ توسعه و گسترش زیرساخت‌ها،‌ از شدت رشد مذکور کاسته شده و ثبات نسبی در توسعه مختصات بانکداری الکترونیکی قابل مشاهده است.

نگاهی به تعداد و ارزش کل مبادلات از طریق ابزارها و تجهیزات پرداخت در شبکه بانکی کشور برای دوره زمانی 1395-1392 نشان می‌دهد که متناسب با توسعه تجهیزات و فن‌آوری پرداخت‌های الکترونیکی، تعداد و ارزش مبادلات الکترونیکی نیز رشد داشته، به‌‌طوری‌‌که متوسط رشد سالانه تعداد و مبلغ تراکنش‌های پردازش‌شده در دوره مذکور به ترتیب 4/28 درصد و 5/29 درصد بوده است.

در این دوره متوسط رشد سالانه تعداد و ارزش مبادلات انجام‌شده از طریق خودپردازها به ترتیب 2/7 و 6/35 درصد، پایانه‌های فروش 3/47 و 1/23 درصد و پایانه‌های شعب 7/12 و 8/23 درصد بوده است.
در این دوره مبادلات انجام‌شده از طریق تلفن همراه، تلفن ثابت، کیوسک و اینترنت از رشد قابل توجهی برخوردار شده‌اند، به‌گونه‌ای ‌که متوسط رشد سالانه تعداد و ارزش مبادلات انجام‌شده از طریق دستگاه‌های مزبور به ترتیب 2/98 و 9/96 درصد است.

‌در شش‌ماهه نخست سال 1396 بالغ بر دو میلیارد و 825 میلیون مبادله به ارزش 8724.1 هزار میلیارد ریال از طریق خودپردازها و هفت میلیارد و 37 میلیون مبادله به ارزش 7520.7 هزار میلیارد ریال از طریق پایانه‌های فروش انجام شده است. همچنین در این دوره پایانه‌های شعب 148 میلیون تراکنش به ارزش 3755.8 هزار میلیارد ریال پردازش کرده‌اند.

تکمیل طرح ملی انتقال حساب‌های دولتی در قالب استقرار سامانه بانکداری متمرکز بانک مرکزی (نسیم)، اتصال آن به سامانه‌های ملی پرداخت و ایجاد اماکن صدور حواله‌های الکترونیکی از طریق ابزار پرداخت «بانک‌واره» برای خزانه‌داری معین استان‌ها در کنار شخصی‌سازی چک‌های دولتی، ایجاد پایگاه داده متمرکز اطلاعات بانکی، نظام هویت الکترونیکی بانکی (نهاب)، راه‌اندازی و پیاده‌سازی سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته‌چک (صیاد) به‌عنوان گام مهمی در اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور و استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک توسط گیرنده آن از جمله اقدام‌های بانک مرکزی در زمینه توسعه بانکداری الکترونیکی به‌شمار می‌رود.