کاهش دوپله‌ای وقوع جرایم سایبری در آذربایجان شرقی

 

سرهنگ محمودی، فرماندهی پلیس فتا آذربایجان شرقی با آغاز چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی‌ در نشست خبری با اصحاب رسانه، گفت: آذربایجان شرقی در وقوع جرایم سایبری جزو سه استان اول کشور بوده اما اکنون با کاهش یک درصدی به رتبه 5 و 6 تنزل یافته است.

وی در ادامه افزود: با تاملات قضایی صورت‌گرفته توانسته‌ایم از اطاله دادرسی پرونده‌های جرایم سایبری در استان جلوگیری کنیم و استاندارد رسیدگی به پرونده‌های قضایی در استان را به 12 روز کاهش دهیم که این استاندارد در کشور پس از تلاش فروان از 37 به 33 روز کاهش یافته بود.

سرهنگ محمودی گفت: معتقدیم زمانی‌که جرمی ‌سایبری در استان وقوع می‌یابد، اصحاب رسانه با پلیس فتا همقدم شده و شاهد چالش سایبری سال‌های اخیر در استان بوده‌اند، که این چالش‌های سایبری امروز به خاطره تبدیل شده است. با افزایش یک درصدی  کشفیات نسبت به سال گذشته، کشفیات آذربایجان شرقی به رقم 11/102 درصد رسیده و در بین پنج استان کشور دارای مقام اول و بیشترین پرونده جرایم سایبری است. وقتی درصد کشف را ۱11/102 درصد می‌گوییم کشف جرایمی ‌است که از سایر استان‌ها به ما می‌آید و وقوع آن در این استان نبوده و یا پرونده‌های گذشته بوده که کشف شده است.

سرهنگ محمودی در ادامه با بیان نگرانی پلیس فتای استان از افزایش آمار وقوع جرایم سایبری در ميان زنان و کودکان و رده سنی بسیار پایین آن که ميان 8 تا 10 سال است، گفت: لازم است این افراد تحت آموزش‌های آشنایی با جرایم سایبری قرار بگیرند و از اصحاب رسانه خواست با اطلاع‌رسانی سازنده خود پلیس فتا را در پیشگیری وقع جرم در این حوزه یاری کنند.

فرماندهی پلیس فتا در استان آذربایجان شرقی در خصوص نوع و نحوه جرایم سایبری استان گفت: هتک حیثیت، نشر اکاذیب، برداشت سایبری اینترنتی غیرمجاز، مزاحمت اینترنتی و کلاهبرداری و تهدید و اخاذی در استان به ترتیب بیشترین فراوانی در وقوع را دارند.

وی ادامه داد: ما هم‌اکنون شاهد تحول در جرایم سایبری و یک جابه‌جایی طبقه‌بندی‌شده در استان هستیم. وقوع جرایم مالی همچون فیشینگ، فارمینگ، اسمیشینگ که ناشی از رعایت نكردن پروتکل‌های اقتصادی، آگاهی نداشتن از صفحات امن خرید و طمع‌ورزی برخی افراد به پیامک‌های قرعه‌کشی و مسابقات است، در استان رو به افزایش است، به‌طوری‌که روزانه حداقل 10 نفر در پی تماس و مراجعه به پلیس فتا و بهره‌گیری از نکات پلیسی از وقوع جرم مالی در خصوص خود در امان می‌مانند، اما متاسفانه روزانه دو نفر هم اسیر تله این سودجویان مالی فضای مجازی می‌شوند.

سرهنگ محمودی در پایان گفت: مردم برای خریدها و تهیه شارژ از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، حتما به سایت‌هایی مراجعه ‌کنند که دارنده پروتکل htpps و علامت enemad و طرح شامد (مختص نرم‌افزارهای گوشی همراه) باشند. همچنین مردم در هر زمان می‌توانند با تماس با فوریت‌های پلیس فتا به شماره 2188756 و فوریت‌های پلیس به شماره 110 و یا با مراجعه به سایت پلیس به آدرس cyberpolice.ir راهنمایی لازم را گرفته و پیشگیری لازم را داشته باشند.