مسوولان از زنجیره بَستَک و کاربردهای آن غفلت نکنند

بیت‌کوین، ارز آینده نیست!

بیت‌کوین اینجا؛ بیت‌کوین آنجا؛ بیت‌کوین همه‌جا! بیت‌کوین از صغیر و کبیر دل می‌رباید و همه‌جا همچون «رمز ارزی جادویی» مطرح است: در بانک مرکزی، در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در شورای‌عالی فضای مجازی، در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در دانشگاه‌ها، در اخبار فاوا و در صرافی‌های جدید و حتي در بورس اوراق بهادار!

به عقیده منتقدان بیت‌کوین، فعال در موسسه سوشیال یوروپ ‌(https://www.socialeurope.eu)، بیت‌کوین حباب جدید IT است.

اما آنچه تا حدود زیادی در گفتار و نوشتارهای ما مغفول مانده است، فناوری زیرساخت بیت‌کوین: Block Chain  (فناوری زنجیره بَستَک) است؛ فناوری که گرچه در بستر بیت‌کوین زاده شده اما مستقلا و به‌سرعت رشد یافته و به‌‌دلیل تنوع کاربری و کارایی‌های بي‌نظيرش، به‌زودی جدای از بیت‌کوین، در صنعت و فناوری رانندگی بی‌راننده و در بانکداری بی‌بانک و در هرکجا که با معضل مرتبط کردن و زنجیره‌سازی دادگان و پایگاه داده‌های غیرمتمرکز به‌منظور حصول امنیت بیشتر سروکار داریم،Block Chain  به‌عنوان فناوری روز مطرح شده است.

بیت‌کوین: لباس جدید سرمایه‌داری مالی

سرمایه‌داری مالی، حباب‌ساز است و بیت‌کوین برایش نقش «لباس جدید امپراتور» را پیدا کرده است. به همین دلیل، بیت‌کوین، «ارز موعود» و «پول آینده جهان» نیست. منتقدان بیت‌کوین (به غلط یا درست) حتي خالقان بیت‌کوین را به CIA نسبت می‌دهند (رجوع شود به http://bit.ly/2GK3YHK ) و بیت‌کوین را حباب‌ساز می‌دانند (رجوع شود به‌http://bit.ly/2DZ2Uhg).

بیت‌کوین: «لباس جدید امپراتور»

تمثیل «لباس جدید امپراتور» را احتمالا می‌شناسید؟ هانس کریستین اندرسن، بر اساس حکمت صوفیان ما، داستانی دارد به نام «لباس جدید امپراتور: The Emperor's New Clothes».

‌او می‌نویسد: امپراتوری بود که دوست داشت لباس‌های زیبا بپوشد. پس بزرگ‌ترین سهم بودجه کشور را خرج لباس‌های جدیدش می‌کرد تا برای هر جشن، لباسی متفاوت داشته و شیک‌پوش‌ترین فرد سرزمین باشد.

روزی دو حکیم که خود را بافندگانی نوآور معرفی می‌کردند، به شهر وارد شدند. آنها اعلام کردند قادرند پارچه‌ای جادویی ببافند، آن‌قدر جادویی که از دید هر کسی که ظالم یا احمق است، پارچه‌ای نامرئی و تنها برای عادلان و عاقلان، مرئی جلوه می‌کند.

امپراتور چون از استعداد شگفت‌انگیز آن دو شنید، فکر کرد از این راه می‌تواند درباریان و مردم را بیازماید. پس دستور داد پارچه جادویی را ببافند و با چنین پارچه‌ای، لباسی زیبا برایش بدوزند. به بافندگان هم مبلغ مناسبی پرداخت و آنها را برای بافتن چنین پارچه‌اي و دوختن لباس تشویق کرد.

از فردای آن روز، امپراتور چند مشاور را برای گزارش پیشرفت کار استخدام کرد. مشاوران هم هر روز به کارگاه آن دو حکیم سر می‌زدند و برای پنهان کردن ظلم و حماقت خود، بدون استثنا گزارش می‌کردند که آن پارچه جادویی در شرف بافتن و طرح لباسی باشکوه نیز در حال آماده شدن است. آن دو حکیم پس از تحویل صوری آن پارچه و لباس به مشاوران، با پاداش خوبی که دریافت کرده بودند، شهر را به‌سرعت ترک کردند. امپراتور هم چون می‌خواست ظلم و حماقت خود را از انظار پنهان کند، دروغ مشاوران دغل را باور کرد و به‌رغم آنکه لباس را نمی‌دید و پوششی را احساس نمی‌کرد، لباس‌هایش را از تن درآورد و با شوق تمام پوشاک جدید را به تن کرد و به میدان شهر وارد شد.

مردم هم که از نوآوری پارچه و لباس متمایزکننده عادل از ظالم و عاقل از احمق شنیده بودند، با رقص و پایکوبی در میدان شهر گرد آمدند و با دیدن امپراتور عریان، شگفت‌زده شدند ولی هیچ‌کدام حاضر نبودند اعتراف کنند که ظالم و احمق‌اند و امپراتور را عریان می‌بینند؛ مگر پسربچه‌ای که فریاد برآورد: امپراتور هیچ لباسی به تن ندارد!

خالقان بیت‌کوین، مصداق حکیم داستان هانس کریستین اندرسن هستند، پارچه جادویی داستان نیز مضمون بیت‌کوین است و امپراتور هم مصداق بازر سرمایه‌داری مبتنی بر Fiat Money یا پول بی‌پشتوانه است و آن پسربچه، اما مصداق منتقد بیت‌کوین است!

لنگ‌اندازی بیت‌کوین در برابر ارزهای «واقعی»

**مدت‌هاست که دیگر همه بانک‌های مرکزی جهان و همه ارزهای رایج، بی‌پشتوانه شده‌اند. **چرا؟‌ به این دلیل ساده که: جمع همه «پول‌های دفتری» و اعتبارات تخصیص‌یافته به‌علاوه همه بدهی‌های حکومت‌ها، شهرداری‌ها و شرکت‌ها به بانک‌ها، و جمع همه بدهی‌های بانک‌ها به بانک‌های مرکزی و بانک جهانی، چند برابر بیش از کل مقدار ارزهای رایج و ارزش همه طلاها و جواهرات پشتوانه بانک‌های مرکزی جهان امروز است. به‌عبارت دیگر: نه‌تنها این بدهکاران هیچ‌گاه در آینده نخواهند توانست بدهی خود را باز پس دهند، بلکه هر روز بر حجم و مقدار بدهی‌شان افزوده می‌شود.** پس اگر همه ارزهای واقعی فاقد پشتوانه لازم هستند، بی‌پشتوانه بودن بیت‌کوین، نه انگ است و نه ننگ! بلکه برعکس: وجه اشتراک بیت‌کوین و همه ارزهای امروز جهان همین بی‌پشتوانه بودن است. اما این تنها وجه اشتراک این «رمزارز» با ارزهای واقعی نیست.** بیت‌کوین مانند سایر ارزها، هم وسیله پرداخت است و هم واحد شمارش حساب.

برتری تراکنش ارزهای «واقعی» نسبت به تراکنش بیت‌کوینی

 تفاوت بارز بیت‌کوین نسبت به ارزهای «واقعی» در این نکته است که تراکنش بیت‌کوینی برخلاف معاملات ارزهای «واقعی» و برخلاف تراکنش اطلاعات ارزهای «واقعی» در فضای سایبری و در شبکه‌های داده‌ای (مانند پرداخت اینترنتی یا «شاپرکی» از طریق POS یا نقل و انتقالات «شتابی» از طریق ATM)، بسیار کند و هزینه‌بر است.

**در‌حالی‌که تراکنش‌ها در شبکه پرداخت کارتی به آسانی و معمولا در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتند، یک تراکنش بیت‌کوینی، به مدتی نسبتا طولانی: از چند 10 دقیقه تا چند ساعت، نیاز دارد تا اجرا شود و برای کاربر آن، هربار بیش از 40 هزار تومان «آب می‌خورد.» **

اهمیت فناوری زنجیره بستک نسبت به بیت‌کوین

اگر مدیران و کارشناسان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ما به‌قدر کافی توانایی و وقت دارند، اشکالی ندارد که روی بیت‌کوین یا روی ایجاد رمز‌ارزی مشابه آن، تحقیق و کار کنند. [به‌تازگي جهانگرد به‌عنوان معاون فناوری نوآوری در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهارنظر و سه پیشنهاد درمورد رمزارزها ارایه کرده است: 1) کار روی رمزپول‌های اختصاصی، 2) ایجاد رمزپول کنسرسیومی با کشورهای مورد نظر و 3) «رگولیت کردن» رمزپول‌های جهانی در مرجعی بین‌المللی. در این زمینه رجوع شود به گزارش مهر با عنوان: «بررسی سه پیشنهاد برای ساخت رمزپول‌های داخلی/مذاکره با بانک مرکزی»] ولی چون منابع ما محدود هستند، لذا بهتر است هدف اصلی پژوهش در بیت‌کوین را به مطالعه در چیستی و چگونگی کاربردهای «زنجیره بستک» هدایت کنیم.

غنای کاربردهای فناوری زنجیره بستک را می‌توان (برای مثال) از وبگاه‌های مختلف، از ‌آن‌جمله در نشانی: http://bit.ly/2GKY74V  سراغ گرفت و از تعدد و تکثر کابردهای متنوع فناوری زنجیره بستک متعجب شد.

**پس اشکالی ندارد روی بیت‌کوین «سرمایه‌گذاری» کنیم، اما بسیار بیشتر نیازمند آن هستیم که روی زنجیره بستک و کاربردهای آن عمیقا کار کنیم.‌ **