مروری بر دوربین Light L16

آینده در دستان شما

 

در شماره‌های گذشته نیم‌نگاهی به دوربین L16 ساخت شرکت نوپای لایت داشتیم که با پردازش زیرکانه تصویر و استفاده از فناوری تصویربرداری خاص می‌تواند جای یک دوربین بزرگ و مجموعه‌ای از لنزهای دست‌وپاگیر را برای کاربر پر کند. در این شماره تصمیم داریم این دوربین عجیب و حیرت‌آور را از نزدیک و به‌طور مشروح مورد بررسی قرار دهیم تا مشخص شود ارزش قیمت دو هزار دلاری خود را دارد یا نه.

بدنه و طراحی

دوربین L16 بدنه بزرگی دارد که شبیه یک گوشی هوشمند بزرگ و بسیار ضخیم است، اما وقتی کاربر بداند درون آن چه ترکیب اپتیکی عجیبی به‌کار رفته، این ابعاد بزرگ برایش قابل قبول می‌شود. ابعاد دستگاه برابر ۱۶۵ در ۸۴.۵ در ۲۴.۵ میلیمتر است و وزنی معادل ۴۳۵ گرم دارد و ساخته شدن بدنه آن از آلیاژ آلومینیوم ضمن کاهش وزن، آن را به دستگاه مقاومی نیز بدل می‌سازد. دستگیره لاستیکی دستگاه و بند مچی همراه بسته‌بندی در دست گرفتن این جسم آجرمانند را ساده می‌کند، اما برای عادت کردن به شکل غیرمتعارف دستگاه باید چند ساعت با آن کار کرد. یک باتری لیتیوم یونی درون بدنه دوربین جای می‌گیرد که می‌توان آن را به‌دلخواه خارج کرد و ظرفیت ۴۱۲۰ میلی‌آمپر ساعتی آن برای هشت ساعت کارکرد مداوم کفایت می‌کند.

در بخش پشتی بدنه L16 یک نمایشگر پنج اینچی با رزولوشن 1080p نصب شده که کار با آن درست همانند استفاده از گوشی هوشمند است و نسبت به نمایشگرهای سه اینچی دوربین‌های معمول، نمایی بزرگ‌تر و واضح‌تر در اختیار کاربر قرار می‌دهد. بحش جلویی بدنه دوربین با پوششی از Gorilla Glass 4 پوشانده شده تا اپتیک حساس آن از اثر انگشت، لکه و خط‌وخش محفوظ بماند و به دستگاه ظاهری مناسب می‌دهد. پوشش مذکور همچنین نگهداری از دستگاه را آسان می‌کند و برای تمیز کردن آن نیازی به پاک کردن یک به یک عدسی‌ها نیست. در بسته‌بندی دوربین، یک شارژر، کابل USB-C‌،‌ بند مچی و یک کیسه پارچه‌ای خوش‌دوخت نیز عرضه می‌شود که می‌توان آن را برای انداختن به درون کیف و کوله‌پشتی داخل پوشش مذکور جای داد.

کنترل‌ها و تنظیمات

بدنه دوربین L16 تقریبا عاری از دکمه است و تنها یک دکمه برای عکاسی در قسمت فوقانی آن نصب شده است. دکمه شاتر این دوربین حلقه‌ای از LED‌های نورانی دارد که دیدن آن در تاریکی را ساده‌تر می‌کند و فشردن آن تا نیمه فرایند پیچیده وضوح‌یابی را کلید می‌زند. تمامی کارکردهای دستگاه از طریق نمایشگر پنج اینچی آن قابل کنترل هستند و اثری از پیچ فرمان، انتخابگر و دکمه‌های گوناگون دیده نمی‌شود. خبر خوب برای کاربران گوشی‌های اندروید این است که دوربین L16 از همین سیستم‌عامل برای ارتباط با کاربر استفاده می‌کند و صرف‌نظر از پوسته شرکت لایت که به‌طور اختصاصی روی سیستم‌عامل مذکور کشیده شده، کارکردهای کلیدی آن مشابه یک گوشی اندروید است.

کارایی و کیفیت

درون بدنه دوربین L16 ۱۶ عدد سنسور ۱۳ مگاپیکسلی نصب شده که در هر مرتبه تصویربرداری دست کم ۱۰ عدد آنها فعال می‌شوند. در برابر هر کدام از این ۱۶ عدد سنسور لنزهایی با فواصل کانونی گوناگون نصب شده که پنج عدد دارای فاصله کانونی ۲۸ میلیمتری، ‌پنج عدد دارای فاصله کانونی ۷۰ میلیمتری و شش عدد دارای فاصله کانونی ۱۵۰ میلیمتری هستند و دو حفره باقی‌مانده روی بخش جلویی به فلاش LED‌ حسگر وضوح‌یابی لیزری اختصاص دارند. نحوه به‌کارگیری هر کدام از این گروه‌ها بسته به فاصله کانونی مورد نیاز کاربر تفاوت دارد و دستگاه به‌طور خودکار خروجی این واحدهای تصویربرداری را برای ایجاد یک تصویر کامل با هم ترکیب می‌کند. زمانی که کاربر از کمترین فاصله کانونی یعنی ۲۸ میلیمتر آغاز می‌کند، هر پنج واحد ۲۸ میلیمتری دستگاه با هم عکس می‌گیرند و در نتیجه خروجی هر پنج سنسور برای پردازش تصویری با رزولوشن حدود ۵۲ مگاپیکسل به‌کار می‌رود. با بزرگ کردن تصویر، کماکان خروجی همین پنج واحد تصویربرداری برای ایجاد تصویر استفاده می‌شود، اما از رزولوشن اسمی تصویر کاسته می‌شود؛ تا جایی که در فاصله کانونی ۶۹ میلیمتری، رزولوشن تصویر به ۱۳ مگاپیکسل، یعنی رزولوشن واحد تصویربرداری ۲۸ میلیمتری وسطی کاهش می‌یابد. با اندکی زوم بیشتر، ناگهان واحدهای ۷۰ میلیمتری وارد عمل می‌شوند و در فاصله کانونی ۷۰ میلیمتر، رزولوشن خروجی بار دیگر به ۵۲ مگاپیکسل می‌رسد و با زوم تا فاصله کانونی ۱۴۹ میلیمتری، رزولوشن بار ديگر تا ۱۳ مگاپیکسل کاهش می‌یابد. این امر برای فاصله کانونی ۱۵۰ میلیمتری نیز تکرار می‌شود و با زوم بیشتر واحد‌های پنج‌گانه ۱۵۰ میلیمتری وارد عمل می‌شوند.

این روش الحاق و ترکیب تصاویر بیش از آنکه نیازمند یک پردازنده سریع باشد، نیازمند واحدهایی اپتیکی  است که میزان وضوح آنها در سرتاسر کادر یکسان باشد تا هنگام دوختن دو تصویر کنار هم، مرز آنها به شکل محوشدگی در یک سمت و وضوح کامل در سمت دیگر نباشد. دوربین L16 از یک پردازندهSnapdragon 820 بهره می‌برد که برای الحاق این حجم از اطلاعات، صبوری کاربر را محک می‌زند. وضوح‌یابی در این دستگاه بسیار کند انجام می‌شود و به‌هیچ‌عنوان تداعی‌کننده تجربه کار با یک گوشی هوشمند نیست. به‌دلیل اینکه دوربین L16 اطلاعات عمق میدان را نیز ثبت می‌کند، می‌توان هنگام ویرایش تصاویر، وضوح را ميان سوژه‌های مختلف تغییر داد، اما به‌نظر می‌رسد برنامه Lumen در مراحل ابتدایی توسعه خود باشد، چون کارکرد مطلوبی ندارد و در بسیاری از موارد عمق میدان و وضوح را اشتباه از کار در می‌آورد. خوشبختانه خطاهای مربوط به وضوح سوژه فقط هنگام عکاسی کلوزآپ به‌چشم می‌خورند و علاقه‌مندان به عکاسی از مناظر می‌توانند از L16 به اطمینان بیشتری استفاده کنند. عکاسی با L16 در دو حالت خودکار و دستی انجام می‌شود و در‌حالی‌که در حالت خودکار امکان تنظیم حساسیت وجود ندارد و برای این کار باید حتما به حالت دستی رفت، تنظیم گشودگی دیافراگم با دوربین عملا غیرممکن است و باید دیافراگم را هنگام ویرایش تصاویر و با کمک برنامه همراه تنظیم کرد.

دوربین L16 دستگاهی حیرت‌آور است؛ چون با کمک واحدهای تصویربرداری مجزا، کار زوم را برای کاربر شبیه‌سازی می‌کند و از حق نگذریم، امور پردازشی و محاسباتی به‌کاررفته در آن تحسین‌برانگیز است. اما هنوز راهی طولانی برای تبدیل شدن به یک محصول قابل استفاده دارد و به‌نظر می‌رسد در حال حاضر فقط دانشمندان جوانی که از نحوه کارکرد  آن به وجد می‌آیند جزو خریداران آن باشند.

نگاهی به کوله‌پشتی Inrigo

بازگشت به آن روزها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه