اخبار برگزیده

جریمه 1.2 میلیون یورویی فیس‌بوک به علت نقض حریم شخصی کاربران

بی‌توجهی فیس‌بوک به لزوم حفظ حریم شخصی کاربران در اسپانیا برای این شرکت مشکل‌آفرین شد و جریمه‌ای 1.2 میلیون یورویی را برای آن به همراه داشت.

به گزارش فارس به نقل از نکست‌وب، رگولاتوری اسپانیا پس از شناسایی سه مورد سوءاستفاده از اطلاعات خصوصی کاربران این شبکه اجتماعی برای مصارف تبلیغاتی و بازاریابی و مخفی کردن این موضوع از کاربران دستور جریمه فیس‌بوک را صادر کرده است.

علاوه بر اسپانیا، دولت‌های آلمان، فرانسه و هلند نیز در حال پیگیری موضوع هستند و با هدف حفاظت از حریم شخصی شهروندان خود ممکن است جریمه‌هایی را علیه فیس‌بوک وضع کنند.

مقامات رگولاتوری در اسپانیا می‌گویند قوانین حوزه حریم شخصی فیس‌بوک کلی و غیرشفاف هستند و بر مبنای آنها می‌توان بدون جلب رضایت کاربر اطلاعات شخصی وی را جمع‌آوری کرد و برای اشخاص ثالث فرستاد. امری که به معنای نقض حریم شخصی میلیون‌ها نفر است.

فیس‌بوک هنوز در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده، اما در موارد مشابه در مورد حکم صادره تقاضای فرجام‌خواهی کرده است. البته این جریمه در قیاس با درآمد 9.32 میلیارد دلاری این شبکه اجتماعی در سه ماهه دوم سال 2017 رقم ناچیزی محسوب می‌شود.

 

آمریکایی‌ها به دنبال قانون‌گذاری برای قربانیان حمله اکوئیفاکس

به دنبال حمله هکری به سایت شرکت اکوئیفاکس که منجر به افشای اطلاعات ۱۴۳ میلیون شهروند آمریکا شد، تعدادی از سناتورها در حال بازنویسی قانونی هستند که در شرایط مشابهی قدرت بیشتری به مشتریان این شرکت‌ها می‌دهد.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، تعدادی از سناتورهای مجلس نمایندگان آمریکا از ایالات مختلف این کشور به همین علت به دنبال اصلاح قانونی موسوم به Stop Errors in Credit Use and Reporting (SECURE) هستند.

بر اساس قانون یاد شده استانداردهای سختگیرانه‌تری برای موسسات تهیه گزارش از میزان اعتبار شهروندان مانند اکوئیفاکس درنظر گرفته می‌شود. بر همین اساس این موسسات باید اسامی، آدرس و شماره‌های تامین اجتماعی مشتریان خود را به دقت تطبیق دهند تا از اشتباه در گزارش‌های تهیه شده خودداری شود.

همچنین تسهیل و شفاف‌سازی جریان اطلاعات به منظور برابری در زمینه کسب اطلاع و جلوگیری از وقوع منازعه و درگیری در این زمینه در نظر گرفته شده است. در نتیجه مشتریان اطلاعات بیشتری در مورد گزارش‌های وضعیت اعتباری و مالی خود کسب می‌کنند و راحت‌تر می توانند برای حل مشکلات احتمالی اقدام کنند.

بر طبق این قانون اصلاح شده والدین می‌توانند گزارش‌های مربوط به وضعیت اعتباری فرزندان خود را غیرقابل انتقال کنند تا از سرقت هویت آنها در فضای مجازی جلوگیری کنند.

 

وبگردی ایمن گوگل بر روی سه میلیارد محصول الکترونیک

گوگل می‌گوید بیش از ۳ میلیارد وسیله الکترونیک در سراسر جهان اعم از تبلت و گوشی و نوت‌بوک از قابلیت وبگردی ایمن ارایه شده توسط این شرکت بهره‌مند هستند.

به گزارش فارس ، استفاده از این خدمات در زمان استفاده از اینترنت و مراجعه به سایت‌های اینترنتی مانع از نصب نرم‌افزارهای ناخواسته بر روی رایانه یا سرقت اطلاعات مربوط به کلمات عبور و کارت‌های اعتباری می‌شود.

گوگل از فناوری‌های تازه ای مانند هوش مصنوعی و رایانه‌های دارای قابلیت خودآموزی برای ارتقای این خدمات و حفاظت بیشتر از کاربران استفاده کرده است. فناوری‌های مذکور برای اسکن کردن سریع و دقیق میلیون‌ها صفحه در روز و شناسایی ابزار آلوده‌کننده احتمالی مخفی شده در آنها قابل استفاده هستند.

ازاین طریق همچنین می‌توان افزونه‌های مخرب و برخی ابزار هکری که ممکن است در فروشگاه Chrome Web Store مخفی شده باشند را هم شناسایی کرد. گوگل قابلیت وبگردی ایمن را به برخی دیگر از تولیدات خود نظیر جستجوگر، جیمیل و فروشگاه پلی‌استور افزوده است. از ابزار یادشده حتی در پلتفورم تبلیغاتی گوگل برای جلوگیری از تبلیغ سایت‌های آلوده استفاده شده است.

یک قابلیت جالب ابزار وبگردی ایمن برای کاربران تبلت و موبایل فشرده‌سازی حجم داده رد و بدل شده از طریق اینترنت به منظور کاهش هزینه‌های استفاده از خدمات اینترنت شرکت‌های مخابراتی است و لذا گوگل تنها اطلاعات ضروری را از طریق گوشی و تبلت برای کاربران ارسال می‌کند.

 

طراحی بات گفت‌وگو برای شکایت ۱۴۳ میلیون آمریکایی

در حالی که اهمال شرکت اکوئیفاکس موجب افشای اطلاعات خصوصی ۱۴۳ میلیون آمریکایی (معادل ۴۴ درصد جمعیت این کشور) شده و شکایت از آن ممکن است فرایندی زمانبر باشد، روش جدیدی برای این کار ابداع شده است.

 

به گزارش فارس به نقل از ورج، Equifax بعد از یک ماه حاضر به افشاگری در مورد آسیب‌پذیری امنیتی شده که منجر به افشای داده‌های شخصی میلیون‌ها نفر شده است و کاربران آسیب‌دیده بدون نیاز به صرف هزینه برای گرفتن وکیل می‌توانند از یک بات گفتگو برای تعقیب قضایی Equifax استفاده کنند.

این بات که از آدرس https://donotpay-search-master.herokuapp.com در دسترس است، به افراد ساکن در ایالات مختلف آمریکا کمک می‌کند تا شکایتی مناسب علیه Equifax برای طرح در دادگاه تنظیم کنند.

حتی افرادی که اطلاعاتشان به علت حفره امنیتی Equifax افشا نشده، می‌توانند از این ابزار شکایت برای درخواست خسارت از آن استفاده کنند. حداقل مبلغ قابل تقاضا از این شرکت 2500 دلار و حداکثر مبلغ قابل تقاضا 25000 دلار است.

این بات که در تمامی 50 ایالت آمریکا قابل استفاده است، پیش از این برای کمک به پرداخت قبض پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما به‌روزرسانی آن به کمک 143 میلیون آمریکایی امده است. البته این ابزار کمکی به برخی شهروندان دیگر کشورها که به همین علت آسیب دیده‌اند، نمی‌کند.

 

سازمان سیا به هوش مصنوعی متوسل شد

سازمان سیا در حال ارتقای فناوری هوش مصنوعی مورد استفاده خود است تا از آن برای بهبود کیفیت جمع‌آوری اطلاعات و همین طور تحلیل بهتر داده‌های گردآوری شده استفاده کند.

به گزارش فارس به نقل از فیوچریسم، از این روش‌های پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی برای گردآوری و سازماندهی داده‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی بهره گرفته خواهد شد.

سازمان سیا در حال حاضر در حال اجرای 137 پروژه مختلف هوش مصنوعی است و بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها به طور مشترک با همکاری پژوهشگران نهادهای مختلف و برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان دیگر اجرا می‌شود.

ارتقای فناوری‌ها و طرح‌ های هوش مصنوعی سازمان سیا نه تنها باعث افزایش دسترسی بیشتر سیا به داده‌های موجود در اینترنت می‌شود، بلکه موجب تسهیل جستجو و دسته‌بندی داده‌های یادشده خواهد شد.

برخی از این برنامه‌ها برای جستجو و بررسی محتوای عمومی موجود در شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد( به عنوان نمونه بررسی پست‌های آنلاین کاربران) و برخی دیگر هم به بررسی و تحلیل داده‌ها بر اساس فرد کاربر، موضوعات مختلف، زمان ارسال و ... اختصاص دارد.

پیش‌بینی‌ها حاکیست با استفاده از فناوری هوش مصنوعی حجم داده‌های جمع‌آوری شده و تنوع و کیفیت آنها رشد چشمگیری پیدا کند. سیا امیدوار است از این طریق بتواند 75 درصد از فرایند تحلیل داده‌های اینترنت را به طور خودکار و بدون نیاز به دخالت انسان انجام دهد.

جایگزینی دستگاه‌های رای‌دهی در ویرجینیا

افزایش نگرانی در مورد امنیت دستگاه‌های رای‌دهی الکترونیک در ایالت ویرجینیا موجب شده تا مقامات محلی به فکر جایگزینی این دستگاه‌ها بیفتند.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، در سال 2016 اتهام دخالت هکری روسیه در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به طور جدی مطرح شد و بر اساس گزارش‌های دولتی هکرها توانستند به برخی از این دستگاه‌ها نفوذ کنند.

با تداوم نگرانی‌های موجود در این زمینه، هیات انتخاباتی ایالت ویرجینیا توصیه مقامات بالاتر را پذیرفته و قصد دارد به جای استفاده از دستگاه‌های مستقیم ثبت رای الکترونیکی از دستگاه‌های تازه‌ای استفاده کند که این کار را به طور غیرمستقیم انجام داده و ثبت رای را بر روی کاغذ ممکن می‌کنند تا  بعدا امکان مقابله با تقلب‌های ناشی از حملات هکری احتمالی ممکن شود.

بر اساس قوانین وضع شده در ایالت ویرجینیا استفاده از سیستم‌های رای‌گیری لمسی مستقیم که ثبت کاغذی رای را ممکن نمی‌کنند تا سال 2020 در ایالت مذکور کنار گذاشته شد تا امنیت آنها ارتقا یابد.

البته این تغییر هزینه‌های قابل توجهی را به مقامات محلی در ویرجینیا تحمیل می‌کند و آنها مجبور به خرید دستگاه‌های رای‌دهی تازه‌ای می‌شوند. اما ظاهرا دغدغه‌های امنیتی چاره‌ای جز این کار باقی نگذاشته است.

 

تلاش کشورهای اروپایی برای افزایش مالیات شرکت‌های فناوری آمریکایی

برخی کشورهای اروپایی که از میزان مالیات پرداختی شرکت‌های فناوری آمریکایی مانند آمازون و گوگل ناراضی هستند در تلاش هستند با بررسی درآمد آنها این مالیات را افزایش دهند.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، کشورهای اروپایی تا به حال بارها موسسات فناوری بزرگ آمریکایی را متهم به فرار مالیاتی کرده‌اند، اما هنوز موفقیتی برای تغییر این روند کسب نکرده‌اند.

در تازه‌ترین تحول در این زمینه وزرای دارایی کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا با ارسال نامه مشترکی خطاب به رییس اتحادیه اروپا و همین طور کمیسیون اروپایی خواستار تعیین مالیات برای شرکت های یادشده بر مبنای میزان درآمد آنها و نه سودشان شده‌اند.

در بخشی از این نامه آمده است که شرکت‌های مذکور باید بر مبنای درآمدی که در هر کشور کسب می‌کنند، مالیات پرداخت کنند. قرار است این موضوع در نشست آتی اتحادیه اروپا در کشور استونی در تاریخ 15 سپتامبر مورد بررسی قرار بگیرد.

هنوز مشخص نیست دیگر کشورهای اروپایی با این درخواست چهار کشور یادشده همراهی می‌کنند یا خیر. گوگل از جمله شرکت‌هایی است که در این زمینه به شدت تحت فشار قرار دارد. زیرا برای پرداخت مالیات کمتر مقر اروپایی خود را در ایرلند مستقر کرده که قوانین مالیاتی سهل‌گیرانه‌ای دارد و از همین کشور عملیات خود در دیگر کشورها را هدایت می‌کند.

 

گزیده اخبار

اخبار برگزیده

اخبار برگزیده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه