پردازنده‌های کافی‌لک به‌زودی وارد بازار می‌شوند

در ماه‌های گذشته، صنعت پردازشگرهای سیلیکونی اتفاقات زیادی را تجربه کرده است؛ رخدادهایی که هر یک از ظرفیت بالایی در تغییر معادلات در بازارهای جهانی برخوردارند. اگرچه اینتل با کیبی‌لک توجه شمار زیادی از سازندگان مادربورد و حتی حافظه‌سازان را به خود جلب کرد؛ اما خانواده رایزن کمپانی AMD موفق شد تا با یک سناریو، این غول سازنده تراشه را به جایگاه ازدست‌رفته خود نزدیک کند. قدرت پردازش بالای پردازنده‌های رایزن موجب شد تا اینتل تولید نسل هشتم موسوم به کافی‌لک را سرعت ببخشد.

 مدت زیادی از عرضه پردازنده‌های نسل هفتم نمی‌گذرد که اینتل در ایفا 2017 اعلام کرد هشتمین نسل از پردازنده‌های دسک‌تاپ را ماه آینده روانه بازار مصرف خواهد کرد. اینتل در نشست رسمی در ایفای امسال، اطلاعات بیشتری را از خانواده کافی‌لک در اختیار کارشناسان قرار داد. پردازنده‌های کافی‌لک با لیتوگرافی 14 نانومتر برای دو گروه از کاربران تولید و عرضه خواهند شد. گروه اول به پردازنده‌های دسک‌تاپ تعلق دارد که در میان مدل‌های ضریب باز، Core i7-8700K به‌عنوان پرچمدار این خانواده به‌شمار می‌رود. این مدل شش هسته حقیقی با دوازده رشته پردازشی دارد و با مادربوردهای سوکت LGA1151 سازگار است. هر شش هسته با فرکانس پایه 7/3 گیگاهرتز فعالیت می‌کنند، ولی فرکانس بوست هسته‌ها یکسان نبوده و متناسب با تعداد هسته‌ها تغییر می‌کند. افزایش خودکار فرکانس این پردازنده برای شش هسته 3/4 گیگاهرتز، برای چهار هسته 4/4 گیگاهرتز، دو هسته 5/4 و تک‌هسته نیز می‌تواند با فرکانس 7/4 گیگاهرتز دستور‌العمل‌های سیستم را پردازش کند. این مدل با مصرف 95 وات، 12 مگابایت کش L3، تراشه گرافیکی GT2 و پشتیبانی از حافظه‌های نسل چهارم تا فرکانس 2666 مگاهرتز با قیمت 349 دلار روانه بازارهای جهانی خواهد شد. Core i5-8600K دومین عضو خانواده دسک‌تاپ کافی‌لک است که از طراحی هگزاکور بهره می‌برد. این محصول نیز یک مدل شش هسته‌ای با 9 مگابایت حافظه نهان سطح سوم است که فرکانس پایه 5/3 گیگاهرتزی آن در حالت بوست تا 4/4 گیگاهرتز نیز افزایش می‌یابد. پردازنده 8600K  با مصرف 95 وات و قیمت 249 دلار به بازار عرضه خواهد شد. اما i3-8350K کوچک‌ترین عضو این خانواده است که از قابلیت اورکلاکینگ از طریق افزایش ضریب مالتی‌پلیر برخوردار است. این مدل یک پردازنده چهار هسته‌ای با چهار رشته پردازشی است که در قیاس با همرده‌های خود در نسل‌های قبل، به‌دلیل باز بودن ضریب مالتی‌پلیر از ارزش خرید بالایی برخوردار است. هشت مگابایت حافظه L3 برای این محصول در نظر گرفته شده و هسته‌های آن با فرکانس 4000 مگاهرتز فعالیت می‌کنند. این پردازنده 95 وات مصرف دارد و قیمت 200 دلار برای آن در نظر گرفته شده است.

اما گروه دوم پلتفرم کافی‌لک، پردازنده‌های کم‌مصرف نوت‌بوک قرار دارند. مدل i7-8650U یک پردازنده چهار هسته‌ای با هشت رشته پردازشی است که برای فعالیت، تنها به 15 وات انرژی نیاز دارد! فرکانس پایه این مدل 1900 مگاهرتز است و این قابلیت را دارد تا در صورت نیاز به بار پردازشی بیشتر، در فرکانس 4200 مگاهرتز فعالیت کند. هشت مگابایت کش L3 و تراشه گرافیکی UHD 620 با بازه فرکانسی 300 تا 1150 مگاهرتز از مشخصات بارز این پردازنده 409 دلاری اینتل است. همچنین i7-8550U نیز یکی دیگر از اعضای اولترابوک کافی‌لک است که نسبت به مدل قبل با 100 مگاهرتز کاهش در فرکانس هسته‌ها روبه‌رو شده و به‌دلیل مصرف کمتر، می‌تواند رقیبی جدی برای مدل 8650U باشد. اما i5-8350U و i5-8250U، دو عضو کوچک خانواده اولترابوک‌های کافی‌لک هستند که هر دو مدل با قیمت 297 دلار عرضه خواهند شد. فرکانس پایه 7/1 و 6/1 گیگاهرتز، تراشه گرافیکی UHD 620 با بازه فرکانسی 300 تا 1100 مگاهرتز، شش مگابایت کش L3 و مصرف 15 وات به‌عنوان ویژگی‌های هر دو مدل اعلام شده است.

اگرچه برخی از کارشناسان معتقدند که خانواده کافی‌لک با تغییرات صورت‌گرفته در پلتفرم کیبی‌لک شکل گرفته‌اند؛ با این‌حال کامپیوترهای مجهز به کافی‌لک با افزایش راندمان و سرعت پردازشی همراه خواهند بود. بی‌شک بخشی از افزایش پرفورمنس به بالارفتن تعداد هسته‌ها باز می‌گردد و بهینه‌سازی بخش‌های مختلف، افزایش تعداد هسته‌ها و کاهش قیمت می‌تواند تا حد زیادی روند صعودی بازار فروش پردازنده‌های دسک‌تاپ کمپانی AMD را با چالش مواجه کند.

معرفی چند اپلیکیشن کاربردی

هیجان UFC روی نوک انگشتان شما

نقش ورزش را در زندگی پررنگ کنید

بهنام علیمحمدی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه