انتشار خبر ساخت یک مرورگر ملی جدید، هفته گذشته در هیاهوی خبرهای انتخاباتی گم شد. هرچند که رسانه‌ها، دیگر به رونمایی چندباره از پروژه‌های همسان عادت کرده‌اند اما فراموش نکنیم که از سال 92 تاکنون این سومین بار است که خبر ساخت مرورگر ملی منتشر می‌شود و این در حالی ‌است که از سرنوشت و خروجی دو مرورگر پیشین اطلاع دقیقی در دست نیست.

اتخاذ سه تصمیم روی یک موضوع در فاصله زمانی چهار سال، فارغ از این که مرورگر ملی هم به سرنوشت سیستم‌عامل ملی، جویشگرهای بومی و غیره دچار می‌شود یا خیر، پیش از هر چیز شائبه موازی‌کاری، هدررفت منابع و بودجه‌های کشور را به ذهن می‌آورد که مدام تکرار و تکرار و در نهایت به موضوعی فرسایشی تبدیل می‌شوند.

موضوع نگران‌کننده دیگر این که علی‌رغم وجود نهادهای متعدد متولی و نظارتی باز هم این اتفاق تکرار می‌شود و متاسفانه به نظر می‌رسد که هر نهادی هر کاری که بخواهد انجام می‌دهد؛ البته بدون هیچ‌گونه نگرانی!

نمونه‌های روشن این قضیه را می‌توان در این مثال‌ها پیدا کرد؛ وزارت ورزش و جوانان خود را متولی سایت‌های همسریابی معرفی می‌کند اما می‌بینیم که سایت‌های متعدد همسریابی رأسا به کار مشغولند بدون این که حتی مجوزی دریافت کرده باشند. سازمان جوانان جمعیت هلال احمر خبر از راه‌اندازی بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جوانان با بیش از یک میلیون عضو می‌دهد، بحث ایجاد شبکه اجتماعی "شاد" ویژه دانش‌آموزان نیز چندسالی است که در وزارت آموزش و پرورش مطرح است. شرکت پست با رونمایی از یک سایت خود را مسوول تبلیغات نامزدهای انتخاباتی معرفی می‌کند و ...

به این مثال‌ها می‌توان موارد متعدد دیگری را اضافه کرد، اما سوال اینجاست که اساسا این موازی‌کاری‌ها و راه‌اندازی مداوم طرح‌ها و پروژه‌های مشابه و خودخواسته که در بیشتر موارد خروجی مشخص و کاربردی هم ندارند چرا در حال تکثیر هستند؟

متاسفانه تعدد متولیان در حوزه‌ آی‌تی و عدم ممانعت نهادهای نظارتی و از همه مهم‌تر تعریف نشدن هیچ عقوبتی، باعث شده که در این دایره تکراری اسیر شویم.

آیا تاکنون مدیری را دیده‌اید که به دلیل شکست در یک پروژه یا ناتمام رها کردن آن مواخذه شود، آن هم علی‌رغم این که در بسیاری از موارد کارشناسان پیش‌داوری‌های درستی داشته و هشدارهای لازم را از پیش داده‌اند.

مخلص کلام این که ما نیز به عنوان رسانه،‌ و چشم و گوش بخشی از جامعه فقط این قصه‌های تکراری را نقل می‌کنیم و اگر شانس بیاوریم و به سیاسی‌کاری و سیاه‌نمایی یا کاسه داغ‌تر از آش متهم نشویم کار بیشتری از ما ساخته نیست.