یک کلیک تا تناسب اندام

لاغری به سبک شبکه‌های اجتماعی

برای بیشتر ما شبکه اجتماعی به یکی از ابزارهای اصلی زندگی روزمره تبدیل شده است. صبح که از خواب بیدار می‌شویم با گوشی هوشمند خلاصه مهم‌ترین اخبار را در توییتر مشاهده می‌کنیم، سپس به لینکدین می‌رویم تا آخرین آگهی‌های استخدامی را ببینیم، با اینستاگرام به صورت تصویری در جریان جدیدترین اتفاقات پیرامون خود قرار می‌گیریم و به کمک فیسبوک ارتباطات خود را با اطرافیان برقرار می‌کنیم. با این توضیح کوتاه تقریبا همه اتفاقات مهم را به دست پلتفرم‌های مجازی سپرده‌ایم. اما آیا به نظر شما شبکه‌های مجازی می‌توانند کمک کنند تا به تناسب اندام فیزیکی برسیم؟

این همان مساله‌ای است که «ِگرِگ وِر استیگ» و گروه تحقیقاتی‌اش دنبال می‌کنند. سال 2007 میلادی برای نخستین بار این فرضیه مطرح شد که چاقی می‌تواند با اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی در ارتباط باشد و هم‌اکنون محققان با حرکت در جهت عکس می‌خواهند به کمک همین پلتفرم‌های مجازی به تناسب اندام برسند.

دکتر استیگ مدیر دانشکده مهندسی در مرکز علوم اطلاعاتی وابسته به دپارتمان علوم رایانه دانشگاه هاروارد در این خصوص گفت: «اگر شبکه‌های اجتماعی باعث شده‌اند عادات بد در زندگی ما شکل بگیرد، آیا به همین شکل می‌تواند عادات خوب را هم از آن درخواست کرد؟ آیا با این هدف می‌توان نسل جدید شبکه‌های اجتماعی را به گونه‌ای طراحی کرد تا به صورت مستقیم روی تناسب اندام فیزیکی افراد تاثیر بگذارند؟ پاسخ من به این سوال‌ها مثبت است و اگر نظر من را بپرسید به طور قطع می‌توانم بگویم که کاربران با چند کلیک به هدف مذکور می‌رسند».

دکتر استیگ برای اثبات نظریه خود همکاری‌های گسترده‌ای را با گوگل و شرکت «اویدِیشن هلث» آغاز کرد. این شرکت به صورت تخصصی از فناوری‌های دیجیتال استفاده می‌کند تا میزان سلامت در زندگی روزمره مردم را ارتقا دهد. نتایج حاصل از مطالعه مشترک استیگ و مراکز مذکور در آخرین کنفرانس جهانی WWW در استرالیا اعلام شد.

ردیابی کاربران دیجیتالی

مطالعه دکتر استیگ و گروه تحقیقاتی برای اثبات فرضیه تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر تناسب اندام، مطالعه جهانی خود را روی 44 هزار کاربر مجهز به دستبند هوشند فیت‌بیت به انجام رساندند و متوجه شدند **افرادی که به صورت فعال در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند و در طول شبانه‌روز زمان زیادی را به این فضا اختصاص می‌دهند، فعالیت بدنی بیشتری دارند. بر اساس این مطالعه مشخص شد گروه مذکور به‌ازای هر ورود و خروج خود در شبکه‌های اجتماعی به طور میانگین 6.5 قدم راه می‌روند.**

نقش دکتر استیگ در مطالعه مذکور این بود که دریابد ارتباط میان فرضیه‌های تعیین شده و لاغری تا چه اندازه می‌تواند کاربری باشد و در دنیای واقعی به کار گرفته شوند. با این توضیح نتایج پایانی جالب بود. کارشناسان در بخش‌هایی از این مطالعه متوجه شدند بین لاغری و شبکه‌های اجتماعی ارتباطی معنادار وجود دارد و با این وجود بخش‌های دیگری از بررسی نتوانست به صورت علمی ثابت کند که این ارتباط چگونه و تا چه اندازه می‌تواند تاثیرگذار باشد. به صورت ویژه این اتفاق برای کارشناسان دشوار بود که بتوانند با مطالعه خود نحوه حضور کاربران در شبکه‌های اجتماعی را تغییر دهند و برای محیط داخلی این پلتفرم‌ها گزینه‌های جدید تعریف کنند. به عنوان مثال، محققان دریافتند که هوای باز و پیاده‌روی می‌تواند در تناسب اندام این گروه از افراد تاثیرگذار باشد و با این وجود هیچ مدل ویژه‌ای ارایه نشد تا بر اساس آن شبکه‌های اجتماعی مشترکان خود را مجبور کنند حین بررسی صفحه شخصی خود به فضای باز بروند.

دکتر استیگ توضیح داد: «این مساله بسیار پیچیده است. زیرا ما در حال بررسی رفتارهای انسانی هستیم، و باید بپذیریم اتفاقات فراوانی وجود دارند که می‌توانند به صورت مستقیم روی رفتار انسانی تاثیر بگذارند و آن را تغییر دهد».

هدف دکتر استیگ از بررسی مذکور این بود که بتواند یک مدل ریاضی ارایه دهد و به کمک آن یک هماهنگی جامع بین شبکه‌های اجتماعی و تناسب اندام کاربران ایجاد کند. نتیجه اصلی بررسی این بود که، **کاربرانی که فعالیت بیشتری در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهند و با دوستان خود ارتباط نزدیک‌تری برقرار می‌کنند اندام متناسب‌تری دارند و بیشتر به سلامت خود اهمیت می‌دهند.*

این بررسی همچنین رابطه میان حضور در شبکه‌های اجتماعی و فعالیت‌های بدنی را برحسب قرار گرفتن در شرایط سخت هم بررسی کرد. یکی از مهم‌ترین یافته‌ها این بود که **هرچه میزان فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌یابد، توانایی آنها برای مقابله با شرایط دشوار پیرامون هم بیشتر می‌شود.** این بررسی حتی مشخص کرد که فعالیت مداوم در شبکه‌های اجتماعی توانایی برای مقابله با بیماری‌های سخت را هم ارتقا داده و به عنوان مثال مشترکان پروپاقرص شبکه‌های اجتماعی که مبتلا به دیابت بودند روزانه 36 قدم راه می‌رفتند و در مقابل، مبتلایان به دیابت که در این پلتفرم‌ها عضویت نداشتند به طور میانگین روزی 6.5 قدم پیاده‌روی می‌کردند.

تاثیرات مثبت

این مطالعه فقط به بررسی عوامل مرتبط با کاهش وزن و تناسب اندام بسنده نکرد و در سخنرانی کنفرانس جهانی WWW در استرالیا چند راهکار عملی مرتبط با آن هم اعلام شد. دکتر استیگ به صورت عملی نشان داد برخی تغییرات در طراحی اپلیکیشن‌های موبایلی مخصوص شبکه‌های اجتماعی چطور می‌توانند کاربران را به فعالیت‌های بدنی بیشتر و تناسب اندام بهتر ترغیب کنند.

«لوکا فوچینی»  یکی از بنیانگذاران مرکز «اویدِیشِن» در این خصوص توضیح داد: «یکی از نکاتی که در بررسی روی تغییرات رفتاری کاربران کمتر مورد توجه قرار گرفته، اهمیت تجربیات کاربران برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فعالیت‌های بدنی بوده است. مردم معمولا چگونه با دوستان خود ارتباط برقرار می‌کنند؟ تعاملات میان آنها چگونه در اپلیکیشن‌های موبایلی کدگذاری می‌شود؟ اینها مهم‌ترین شاخص‌ها در دنیای شبکه‌های اجتماعی هستند و برای تحلیل رفتارهای کاربران می‌توانند تاثیرات قابل ملاحظه برجا بگذارند».

همکاری با دکتر استیگ یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی بود که فوچینی در سال‌های اخیر تجربه کرد و این مساله را به طور صریح توضیح داد که برای نخستین بار ارتباط میان حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی و کاهش وزن کاربران به صورت علمی کشف شد. این مساله نشان داد فناوری تا چه اندازه می‌تواند در بخش‌های جزئی زندگی روزمره تاثیرگذار باشد و مردم را با خود همراه کند.

دکتر استیگ در پایان سخنرانی خود در کنفرانس استرالیا گفت: «زمانی که فعالیت خود را در دانشگاه هاروارد شروع کردیم روی سیستم‌های یادگیری ماشینی کار می‌کردم. آن روزها مهم‌ترین هدف من این بود که مشکلات میان کاربران و فناوری‌های نوین را دریابم و به سیستم‌های مرکزی آموزش دهم به صورت خودکار در مقابل مشکلات کاربران عکس‌العمل نشان دهند و آنها را برطرف کنند. امروز به این نتیجه رسیده‌ام که اگر ابزارهای ریاضی درست را در اختیار داشته باشیم، می‌توانیم بیشترین تاثیر را در بخش‌های مختلف زندگی روزمره برجا بگذاریم. این ابزار در فرایند تناسب اندام به کمک شبکه‌های اجتماعی بیشترین تاثیر خود را نشان می‌دهد».

اخبار برگزیده

اخبار برگزیده

اخبار برگزیده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه