خانه‌های هوشمند در خدمت افراد ناتوان

 

چهار سال است که «تاد اسپاتدفلت» که از شانه به پایین معلول است ازدواج کرده، اما مصمم است که نگذارد همسرش به پرستاری برای مراقبت از او تبدیل شود.

این مرد 38 ساله معتقد است که همسر باید در جايگاه شريك زندگي به‌معنای کامل کلمه به انسان عشق بورزد، نه اینکه به یک پرستار تمام‌وقت تبدیل شود.

اگرچه اسپاتدفلت از شانه به پایین فلج شده، ولی از هر فرصتی برای به‌دست آوردن استقلال خود بهره می‌گیرد و شاید به همین دلیل حتی از ازدواج با زن 48 ساله‌ای به نام کارن نیز استقبال می‌کند.

تاد ازدواج کرده، چند فرزند را به سرپرستی گرفته و البته از چند سگ و گربه نیز نگهداری می‌کند و مدعی است که منظورش از تمام این کارها این بوده که نشان دهد با وجود معلولیت توانایی انجام این کارها را دارد.

وقتی تاد هشت ساله بوده پسرخاله‌اش به‌طور تصادفی گلوله‌ای شلیک کرد که به فک تاد خورد و باعث شد که برای همیشه فلج شود.

تاد هنوز هم از یادآوری خاطره گلوله خوردنش بغض می‌کند، اما او توانسته در این سال‌ها بر ناراحتی‌اش غلبه کند و یک کسب‌وکار IT ‌محور پردرآمد ایجاد کند. تاد هر روز از روی ویلچر و با کمک کامپیوتر به کارش رسیدگی كرده و با کمک سیستم هوشمند خانه به همسرش در انجام امور منزل کمک می‌کند. او حتی بنیاد خیریه‌ای به نام TSF ایجاد کرده که از طریق آن به معلولان نیازمند و کم‌توان یاری می‌رساند. تاد توانسته با کمک سیستم مدیریت هوشمند HomeKit تمام این کارها را با موفقیت به انجام رساند.

یک خانه هوشمند

تکنولوژی در سال‌های اخیر با سرعت زیادی در حال متحول شدن است و روزی نیست که فناوری جدیدی عرضه نشود. جالب است بدانید که تا همین چند سال پیش حتی قابلیت ساده شارژ تلفن همراه به‌وسیله صندلی چرخدار الکتریکی ممکن نبود؛ آنچه هم‌اکنون به یکی از پیش پاافتاده‌ترین قابلیت‌های صندلی‌های چرخدار تبدیل شده است.

اپلیکیشن گوشی‌های هوشمندی مانند اپل به تاد  امکان می‌دهد ابزار مختلف خانه خود را تحت کنترل داشته باشد. خاموش و روشن کردن چراغ‌ها، باز و بسته کردن در خانه و گاراژ اتومبیل و حتی کار کردن با ماشین لباسشویی از جمله قابلیت‌هایی است که به کمک اپلیکیشن دستیار خانه هوشمند اپل می‌توان آنها را به انجام رساند.

تاد به کمک اپلیکیشن تشخیص صدای اپل، روزانه نزدیک به 100 پیامک را برای افراد مختلف می‌فرستد. او همچنین به کمک سوییچ‌های خارجی و فرمان حساس به صوت نصب‌شده روی ویلچرش می‌تواند مدیریت کامل خانه هوشمند خود را در اختیار بگیرد.

«اپل سوییچ‌کنترل» به افراد معلول اجازه می‌دهد از طریق حرکات دهان خود کنترلگری را که با بلوتوث به لپ‌تاپ وصل است، در اختیار و کنترل خود داشته باشند. با این روش فرد معلول می‌تواند به‌خوبی کسی که با یک کیبورد معمولی تایپ می‌کند، تایپ کند و البته تاد نیز از این شیوه تایپ کردن رضایت کامل دارد و می‌گوید سرعت تایپش با سرعت کسی که تایپ 10 انگشتی می‌کند، برابري مي‌كند.

کارکنان اپل نزدیک به 14 سال برای ساخت فناوری‌های مختلف ویژه معلولان کار کرده‌اند. سارا هرلینگر، مسوول توسعه فناوری‌های ویژه معلولان در اپل، می‌گوید: اگرچه روشن و خاموش کردن چراغ‌ها برای عده زیادی مساله پیش‌پاافتاده و بی‌اهمیتی است، اما این امکان به معلولان عزت نفس می‌دهد و برای آنها حاوی پیام استقلال و اتکا به خود است.

تاد می‌تواند از آیفون خود برای اتصال به‌عنوان ابزارهای جانبی که در خانه وجود دارد استفاده کند. حتی با این فناوری می‌توان قفل‌های اختصاصی فرد معلول را برای باز و بسته کردن در خانه را ایجاد کرد که همچون یک قفل امنیتی عمل کرده و کاملا ایمن است. در مواقع اضطراری نیز فرد معلول می‌تواند با گفتن رمز مخصوصی پلیس را خبر کرده و گزارش سرقت یا ورود غیرقانونی به خانه را اعلام کند.

تاد همچنین می‌تواند وقتی غذایی در فر یا روی گاز است زمان شروع طبخ و پایان آن را اعلام کند و به این ترتیب کافی‌ است همسرش غذا را در فر گذاشته و از خانه برود و بقیه کارها به کمک سیستم هوشمند صورت می‌پذیرد. همچنین امکان سفارش غذا از نزدیک‌ترین غذاخوری‌ها نیز به کمک این فناوری ویژه کمک به معلولان برای تاد ممکن شده است.

پیش از اینکه تاد از این سیستم استفاده کند ناچار بود برای ارسال ایمیل یا پیامک دست به دامان زنش شود، اما حالا استقلال کامل به‌دست آورده و به قول خودش به‌عنوان یک آدم مستقل که نیازی به کسی ندارد می‌تواند به همسرش عشق بورزد.

همسر تاد می‌گوید آنها کارها را تقسیم کرده‌اند و هر یک با توجه به توانایی‌هایشان کارهای خاصی را انجام می‌دهند. او امیدوار است که با پیشرفت‌های تکنولوژیک دایره کارهایی که همسرش در خانه توانایی انجام آن را دارد افزایش یابد. از آنجایی که اپل یک برنامه جامع برای یکپارچه‌سازی ابزار هوشمند در منزل دارد، هیچ نگرانی بابت تداخل عملکرد این ابزارها نیز وجود ندارد.

تاد می‌گوید همین که هر روز صبح می‌توانم به کمک این ابزار فناوری از خانه خارج شده و به سر کار بروم، همین که می‌توانم برای خودم صبحانه درست کنم، در خانه را باز و بسته کرده و چراغ‌ها را خاموش کنم، به من حس مرد خانه بودن را می‌دهد؛ اینها برای من ارزشمند است و من از اینکه باوجود معلولیت توانایی انجام این کارها را دارم و منفعل نیستم به خودم افتخار می‌کنم.