گرانی نوت‌بوک‌های حرفه‌ای پای پی‌سی‌ها را به بازار باز کرد

بازگشت دوباره کامپیوترهای رومیزی

 

اگرچه رشد بازار نوت‌بوک در سال‌های اخیر موجب کاهش تقاضا برای اجزا و قطعات کامپیوتری شده، اما این موضوع به‌معنی پایان راه برای این کالاها نیست.

بررسی‌های بازاری مشخص کرده که رده‌های گوناگون کاربری مانند گیمرها، تدوین‌گران و گرافیست‌ها با وجود حضور نمونه‌های حرفه‌ای نوت‌بوک در بازار، همچنان به کامپیوترهای رومیزی وفادارند؛ به همین دلیل بازار قطعه و تجهیزات کامپیوتری همچنان گرم است.

همچنین کارشناسان اعلام کرده‌اند به‌دلیل گرانی نوت‌بوک، توجه‌ها به سمت کامپیوترهای رومیزی جلب شده و در نتیجه شاهد رشد تقاضا برای اجزا و قطعات کامپیوتری هستیم.

با این‌حال برخی کارشناسان و فعالان بازار که از قضا نوت‌بوک‌ فروش هستند یا دستی در واردات نوت‌بوک دارند، می‌گویند: عمر کامپیوترهای رومیزی به‌پایان رسیده است و امکان ندارد کاربران به گذشته رجعت کنند و به‌جای استفاده از کالاهای تکنولوژیکی جدید مانند تبلت/‌نوت‌بوک یا همان هیبریدی‌های معروف و نوت‌بوک‌های فوق باریک به سراغ کامپیوترهای غول‌پیکر رومیزی بروند، اما گویا داستان چیز دیگری است.

رشد محبوبیت کیس‌های وطنی

فرضیه کاهش شدید تقاضا برای کیس‌های کامپیوتری بیش از سایر تجهیزات کامپیوتری مطرح می‌شود. در این زمینه کارشناسان و فعالان بازار معتقدند با توجه به اینکه در سال گذشته توجه‌ها به پی‌سی افزایش یافته است، میزان تقاضا برای کیس‌های کامپیوتری رشد نسبی داشته است که البته بیشترین میزان تقاضا برای این کالا از سوی اداره و سازمان‌های دولتی و خصوصی بوده، آموزشگاه‌ها و مدارس و همچنین گیمرها بوده است.

علی میرفخرایی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر با بیان این مطلب که پی‌سی‌ها دوباره محبوب شده‌اند، می‌گوید: برخی بر این باورند که کامپیوترهای آل‌این‌وان عرصه را بر کامپیوترهای رومیزی تنگ کرده‌اند، اما تجربه ثابت کرد که کامپیوترهای آل‌این وان جایگزین شایسته کامپیوترهای رومیزی نیستند؛ زیرا این دستگاه‌ها قابلیت ارتقا نداشته و مشکلات کاربری زیادی برای کاربران ایجاد کرده‌اند که البته این مشکلات بیشتر در مورد نمونه‌های ارزان‌قیمت مشاهده شده است. به گفته وی، مشکلاتی مانند هنگ کردن‌های گاه‌ و بیگاه، ایراد پورت و اتصالات و داغ شدن‌های ناگهانی برخی از این مشکلات هستند.

این فعال بازار افزود: از سوی دیگر، با هزینه خرید یک کامپیوتر آل‌این وان می‌توان یک سیستم رومیزی اسمبل کرد و هر زمان که نیاز بود آن را ارتقا داد. مجموعه این دلایل موجب شد تقاضا برای کامپیوترهای رومیزی به ویژه از سوی گیمرهای حرفه‌ای افزایش یابد.

یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر با تایید گفته‌های همکارش می‌گوید: در حال حاضر برندهای گوناگونی در بازار کیس وجود دارد، اما برند «گرین» که تولید ایران و محصول شرکت سیاره سبز است به‌خوبی بازار را به دست گرفته است و بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص داده است. به گفته این فعال بازار، کیفیت مطلوب، طراحی خوب و بازاریابی مناسب از سوی شرکت عرضه‌کننده موجب شده این کالا در ميان رقبا سربلند شود.

این درحالی است که برخی در نظر گرفتن تعرفه بالای واردات را عامل افزایش میزان محبوبیت کیس‌های وطنی عنوان می‌کنند. به گفته اشراقی، یک فعال و کارشناس بازار، تا دو تا سه سال گذشته تعرفه واردات کیس‌های کامپیوتری در حدود 22 تا 23 درصد بود که در سال 95 تعرفه به رقم 60 درصد افزایش یافت؛ دلیل آن‌هم حمایت از تولیدات وطنی عنوان شد. به گفته وی، این موضوع موجب شد اتفاقی که در بازار مانیتور شاهد بروز آن بودیم در سطح کمتری در بازار کیس نیز شاهد باشیم. اما گروه دیگری بر این باورند که تنوع برند در بازار کیس وجود دارد و این موضوع وجه تفاوت بازار کیس و مانیتور است. به گفته آنها بی‌شک کیفیت مطلوب کیس‌های وطنی موجب شده خریدار ایرانی این کالا را به نمونه‌های وارداتی ترجیح دهد.

جالب اینجاست که برخی از کارشناسان و حتی فعالان بازار از میزان تعرفه گمرکی این کالا بی‌اطلاع هستند. با مراجعه به سایتwww. iranfreight.ir  و وارد‌کردن کد تعرفه 84733010، تعرفه واردات جعبه کامپيوتر(case) با يا بدون منبع تغذيه 60 درصد اعلام می‌شود.

رونق بازار قطعات کامپیوتری

هر قدر که فروشندگان نوت‌بوک و کامپیوترهای بدون کیس یا آل‌این‌وان بگویند که این کالاها کامپیوترهای رومیزی را از یادها برده‌اند، حقیقت چیز دیگری است و بر اساس اعلام کارشناسان رشد فروش قطعات کامپیوتری گویای رونق بازار کامپیوترهای رومیزی در مقایسه با نوت‌بوک و آل‌این‌وان‌هاست.

بررسی‌های بازاری گویای رونق چشمگیر بازار رم است که از نظر فعالان بازار این رم‌ها برای ارتقای نوت‌بوک‌ها خریداری می‌شوند. اما از نظر کارشناسان بازار رونق بازار رم در کنار افزایش تقاضا برای قطعاتی مانند مادربورد، کارت گرافیک، کارت صدا، منبع تغذیه و همچنین کیس و مانیتور نشان‌دهنده بازگشت به سوی کامپیوترهای رومیزی از سوی دست‌کم 30 تا 40 درصد از جامعه کاربری کامپیوتر است.

محمدرضا دوستی، یک عرضه‌کننده قطعات کامپیوتری در این زمینه می‌گوید: از حدود دو سال قبل شاهد رشد تقاضا برای قطعات کامپیوتری بودیم که روند در یک سال اخیر سرعت بیشتری گرفته است. از سویی، شرکت‌های عرضه‌کننده قطعات کامپیوتری هم بر حجم واردات و عرضه خود افزوده و هر روز در این زمینه محصولی جدیدتر و حرفه‌ای‌تر وارد بازار ایران می‌شود. این موضوع نشان‌دهنده رونق بازار کامپیوترهای رومیزی است.

به گفته وی، اگر فرضیه از رده خارج‌شدن کامپیوترهای رومیزی صحت داشته باشد، باید این پرسش پیش بیاید که فعالیت شرکت‌های عرضه‌کننده قطعات کامپیوتری و واردات و عرضه قطعاتی مانند ماردبورد و کارت گرافیک‌های حرفه‌ای چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟

یکی دیگر از فعالان بازار قطعات کامپیوتری هم با بیان این مطلب که بیشترین میزان تقاضا برای قطعات کامپیوتری از سوی جامعه کاربری حرفه‌ای صورت می‌گیرد، می‌گوید: در شرایط فعلی کاربران حرفه‌ای ترجیح می‌دهند یک سیستم حرفه‌ای را با سلیقه خود اسمبل کنند و شاید یک نوت‌بوک نقش مکمل را ایفا کند و البته شاید دیگر به نوت‌بوک هم نیازی نداشته باشند.

رشد فروش مانیتورهای سایز بزرگ

اگرچه فروش مانیتور به‌تنهایی نمی‌تواند نشانه رونق بازار کامپیوترهای رومیزی باشد، اما کارشناسان افزایش فروش این دستگاه را نیز از دلایل جلب توجه به سمت کامپیوترهای رومیزی عنوان کرده‌اند. به گفته آنها، هرچند در حال حاضر از مانیتور در موراد گوناگونی چون مشاهده دوربین‌های مداربسته و... استفاده می‌شود و در برخی موارد مانیتور، به‌ویژه نمونه‌های سایز بزرگ نقش تلویزیون را برای تماشای فیلم و... ایفا می‌کنند، اما رونق بازار این کالا نسبت به سال گذشته می‌تواند نشانه جلب توجه به سمت کامپیوترهای رومیزی باشد.

نورپردازی داخل کیس با RGB Fusion

شروع دوباره رکود در بازار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه