نخستین همایش بین‌المللی نسل پنجم ارتباطات، برای اولین بار در خاورمیانه در تهران برگزار شد.

برگزاری نخستین همایش بین‌المللی نسل پنجم ارتباطات

نخستین همایش بین‌المللی تهران G۵ با حمایت ویژه همراه‌اول و مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت ریاست‌جمهوری و مشارکت شرکت‌های دمنه(DEMNEH)، تلکام وایس (Telekomwise) و اثنا برگزار شد.
ملکی‌تبار، رییس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت ریاست‌جمهوری در این رویداد گفت: مرکز تحقیقات مخابرات ایران در زمینه ۵G پروژه‌هایی را دارد که از جمله آن می‌توان به پروژه کیش هوشمند اشاره کرد.
وی همچنین گفت: همراه‌اول دارای رتبه نخست اپراتورهای تلفن همراه در کشور است و بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه کشور در دو حوزه مکالمه و اینترنت همراه است.
نیکوفر، قائم‌مقام اپراتور همراه‌اول نیز در ادامه با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری اپراتورها گفت: برای GMS,UNTS,LTE,۵G  تقریبا دوره‌های گذار ١٠ ساله در نظر گرفته می‌شود.
قائم‌مقام اپراتور همراه‌اول با اشاره به اینکه اعضای هیات‌مدیره کنگره جهانی GSM از میان ۲۵ اپراتور اول دنیا انتخاب می‌شوند، بیان داشت: همراه اول در بین تمامی اپراتورهای بین‌المللی و ملی رتبه ۲۲ را دارد و این ظرفیت را دارد که یکی از اعضای هیات‌مدیره این انجمن باشد.
وی افزود: فرکانس چالش اصلی اپراتورهای ایرانی در توسعه فناوری LTE است. با فرکانس‌های کنونی توسعه نسل چهار به‌سختی صورت می‌گیرد و از هم‌اکنون باید برای اختصاص شش گیگاهرتز فرکانس، نقشه راه توسعه داشته باشیم.
نیکوفر اظهار كرد: برای تعیین نقشه راه توسعه باند پهن، شاید اروپا بهترین الگو برای اقتباس قوانین و استانداردها نباشد؛ از سوی دیگر شاهد پیشرفت چین در این حوزه هستیم و اپراتورهای چینی جزو بزرگ‌ترین‌ها در دنیا هستند.
وی افزود: چین سه اپراتور بزرگ دارد، درحالی‌که اگر می‌خواست از سیاست‌های کشورهای اروپایی پیروی کند، الان باید ۴۰  تا ۵۰ اپراتور می‌داشت.
نیکوفر تصریح کرد: ایران طی سال‌های آینده فقط در حوزه موبایل به حداقل ۵۰۰ مگاهرتز فرکانس نیاز خواهد داشت.
وی با بیان اینکه نسل ۵ تلفن همراه (5G) فقط در زمینه موبایل و مخابرات نیست اظهار كرد: همه صنایع از قبیل خودرو، بیمه، حمل‌ونقل، پزشکی و شهرسازی باید در این زمینه تصمیم‌گیری داشته باشند تا بهره‌وری اقتصادی از این فناوری بالا برود.
در آیین بازگشایی این کنفرانس فواد احمد موسس و مدیرعامل شرکت دمنه به عنوان پایه‌گذار و برگزارکننده سلسله کنفرانس‌هایTehran ۵G، با اشاره به لزوم تداوم برگزاری این مجموعه با محوریت تکنولوژی مخابراتی ۵G، به تشریح برنامه‌ها و تاکید بر استمرار برگزاری این قبیل کنفرانس پرداخت. دمنه به عنوان یکی از پویاترین کسب‌و‌کارهای نوپا با تکیه بر توانمندی و نبوغ جوانان و تیم متخصص ایرانی و با تولید برنامه‌های خاص و جدید، تحولی نوین را در عرصه برنامه‌های موبایلی رقم زده است.
نخستین سمینار بین‌المللی تهران ۵G ۲۶ مهرماه ۹۵ در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.