دو نکته پیرامون انتخابات

اول. از هفته گذشته و با آغاز ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری موج جدیدی از اخبار آغشته به شایعه، دروغ، تهمت و تخریب در فضای مجازی شکل گرفت که البته دور از انتظار هم نبود. هرچند که گفته می‌شود توهین و افترا در کانال‌های تلگرامی رصد خواهد شد و با متخلفان برخورد خواهد شد، اما به طور قطع باز هم بی‌اخلاقی‌هایی در این میان وجود خواهند داشت.

نکته بسیار مهم در موج‌های ایجادشده در شبکه‌های مجازی این است که متاسفانه برخی از رسانه‌ها که نگران جاماندن از فضای مجازی هستند، معیار مهم "صحت" را فدای "سرعت" می‌کنند و غافل‌اند از این مساله که اگر یک خبر را کامل و دقیق و درست به اطلاع مخاطبان خود برسانند بسیار بهتر از هیجان‌زدگی و بی‌قید و بندی موجود در برخی از شبکه‌های اجتماعی است.

مثال بارز این امر را در دومین روز ثبت‌نام کاندیداهای ریاست جمهوری در وزارت کشور شاهد بودیم که با وجود حضور خبرنگاران رسانه‌های رسمی کشور بازار شایعه داغ بود و برخی اخبار به اشتباه در خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت و سپس حذف شد. در حالی که انتظار می‌رود رسانه‌های رسمی کشور تحت تاثیر جو شبکه‌های اجتماعی قرار نگیرند و اساسا آنها را رقیب خود تصور نکنند چرا که رسانه‌ها کماکان اثرگذاری خود را دارند و با بروز چنین شتاب‌زدگی‌هایی اعتماد مردم از آنها سلب می‌شود.

بنابراین بجاست رسانه‌های رسمی کشور به جای رقیب‌انگاری با شبکه‌های اجتماعی و ایجاد موج‌های کاذب با آرامش به اطلاع‌رسانی بپردازند.

دوم. اما روی دیگر سخن با کاربران شبکه‌های اجتماعی است. هنوز زمان زیادی از حادثه دردناک پلاسکو و شایعات بی‌شمار پیرامون آن نگذشته است و نباید درس‌های پلاسکو را فراموش کرد. به زودی و با مشخص شدن کاندیداهای ریاست جمهوری به طور قطع زلزله‌ای در فضای سیاسی کشور ایجاد می‌شود که البته گذرا است. بنابراین این چندصباح به‌هوش باشیم و فارغ از دیدگاه‌های سیاسی، به بی‌اخلاقی‌ها و بداخلاقی‌ها دامن نزنیم و اجازه ندهیم به عنوان یک لوله انتقال پیام‌ها از ما استفاده شود چرا که طبعا بخشی از هیاهوهای ایجاد شده در این فضا، مهندسی‌شده است. بنابراین تا از صحت و سقم خبری اطلاع نداریم به راحتی آن را منتشر نکنیم و اخلاق‌مداری را تمرین کنیم. انتخابات هم یک حادثه سیاسی است که به هرحال پایان می‌یابد و چه خوب که فرهنگ درستی از آن بر جا بماند.