آشنایی با برداشت وجه بدون کارت

چگونه بدون کارت بانکی، از خودپرداز پول بگیریم؟

به تازگي تبليغات بي‌شماري در راستاي اطلاع‌رساني از سيستم برداشت وجه بدون کارت بانکي شده است اما با اين حال بيشتر مردم از چگونگي و نحوه کارکرد اين سرويس آگاهي کافي ندارند و يا با تصور دشوار بودن عمليات آن از اين سرويس استفاده نمي‌کنند. اگرچه سرويس‌هاي پرداخت الکترونيکي هر روز محبوبيت بيشتري پيدا مي‌کنند اما هنوز هم اسکناس حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد. شايد چيزي بدتر از اين نباشد که کارت ‌بانکي خود را فراموش کرده باشيد و به پول نقد هم دسترسي نداشته باشيد. سرويس برداشت بدون کارت بانک‌ها به اين منظور ايجاد شده‌اند تا افرادي که کارت بانکي خود را به همراه ندارند بتوانند پول نقد دريافت کنند.

در اين گزارش به مقايسه برخي بانک‌ها از نظر ارايه سرويس پرداخت وجه بدون کارت بانکي مي‌پردازيم تا کمي بيشتر با خدمات و نحوه کارکرد آن آشنا شويم.

دراين بررسي بانک‌هاي مسکن، اقتصاد نوين، ملت، صادرات و رفاه کارگران را انتخاب کرديم تا برخي از تفاوت‌ها و مزيت‌هاي آنها آشکار شود.

 

 نوع خدمت

بانک مسکن

بانک اقتصاد نوین

بانک ملت

بانک صادرات

بانک‌ رفاه کارگران

ایجاد حواله از طریق خودپرداز

دارد

ندارد

دارد

دارد

دارد

ایجاد حواله از طریق اینترنت‌بانک

دارد

دارد

دارد

ندارد

ندارد

ایجاد حواله از طریق موبایل‌بانک

ندارد

ندارد

دارد

ندارد

ندارد

ایجاد حواله از طریق تلفن‌بانک

ندارد

ندارد

دارد

ندارد

ندارد

ایجاد حواله از طریق کد بانک

ندارد

ندارد

دارد

ندارد

ندارد

زمان انقضا

2 ساعت

2 ساعت

 

 

 

بانک مسکن

اگر می‌خواهید از خدمت دریافت وجه بدون کارت بانک مسکن استفاده کنید باید کارت را وارد دستگاه کرده و از طریق منوی اصلی، گزینه شارژ و سایر خدمات را انتخاب کنید و سپس وارد قسمت خدمات برداشت بدون کارت شوید و گزینه صدور قبض برداشت بدون کارت را انتخاب کنید. سپس باید مبلغ مورد نظر را وارد کرد که این مبلغ حداقل 5هزار تومان و حداکثر 200 هزار تومان است. در مرحله بعد می‌بایست شماره موبایل شخصی که قصد داريد برای او پول بفرستید را وارد کنید. در این هنگام بانک پیامک شماره قبض دریافت پول را برای متقاضی پول ارسال می‌کند. در مرحله بعد باید رمزی برای دریافت وجه تعیین کرد که این رمز باید حداقل پنج رقم و حداکثر 12 رقم باشد و سپس باید رمزی را برای فرد دریافت‌کننده وجه ارسال کند.

 نکته مهم اینکه فرستنده وجه بعد از دریافت رسید چاپی حتما می‌بایست آن را نزد خود نگه دارد زیرا کد لغو این دستور در رسید چاپی آن وجود دارد. طبیعی است در صورت پشیمانی از ارسال وجه می‌توان از طریق کد لغو، انجام این تراکنش را ملغی کرد.

بعد از انجام این مراحل متقاضی وجه می‌تواند به سراغ یکی از خودپردازهای بانک مسکن برود و از منوی اصلی خدمات بدون کارت و از طریق انتخاب گزینه برداشت بدون کارت وجه ارسال‌شده را دریافت کند. بقیه مراحل همانند برداشت عادی پول است و باید مبلغ مورد نظر را وارد کرده و پولتان را از دستگاه دریافت کنید. بدیهی است مبلغی که وارد می‌کنید باید مساوی یا کمتر از میزان مانده قبض صادرشده باشد. در هرروز حداکثر سه بار می‌توان با این روش از خودپردازهای بانک مسکن وجه نقد دریافت کرد و سقف مبلغ دریافتی نیز 200 هزار تومان است.

کسی که قبض دریافت وجه را صادر کرده تا پیش از استفاده شدن و یا منقضی شدن آن می‌تواند آن را لغو کند. برای انصراف از این درخواست فرد باید به خودپرداز بانک مسکن مراجعه کرده و از منوی اصلی وارد بخش شارژ و سایر خدمات شود. سپس می‌بایست وارد خدمات برداشت بدون کارت شود و بعد گزینه انصراف درخواست برداشت بدون کارت را انتخاب کند. در ادامه باید شماره موبایل و شماره پیگیری درخواست را وارد کند تا درخواست قبلی لغو شده و پول به‌ حساب شما بازگردانده شود.

بانک ملت

به‌ منظور استفاده از سرویس برداشت وجه بدون کارت بانک ملت مشتری بایستی به یکی از سامانه‌های غیرحضوری بانک ملت شامل بانکداری اینترنتی، همراه بانک، تلفن‌بانک و کد بانک (# 712*) مراجعه کرده و بر اساس مبلغ موردنیاز، حواله برداشت وجه بدون کارت صادر کند. سپس با استفاده از شماره حواله ارایه ‌شده توسط سیستم و رمز برداشت وجه تعیین‌ شده در هنگام صدور حواله، بدون نیاز به کارت‌بانکی از پایانه‌های خودپرداز بانک ملت وجه نقد قابل دریافت است.

در صورتی که فرد انتقال دهنده از درخواست خود منصرف شود می‌تواند از طریق سامانه‌های غیرحضوری بانک ملت درخواست خود را لغو کند. البته این پروسه باید نهایتا در زمان دو ساعت صورت گیرد و یا اگر فرد وجه منتقل شده را برداشت نکند حواله صادر شده منقضی شده و پول برگشت داده می‌شود.

در بانک ملت ارایه این سرویس از راه‌های خودپرداز، اینترنت بانک، کد بانک (# 712*) ، تلفن‌بانک و همراه‌بانک قابل انجام است.

برای انجام این کار از عملیات زیر می‌توان استفاده کرد:

در منوی ورودی گزینه "صدور حواله برداشت وجه بدون کارت" و انجام عملیات "انتخاب شماره کارت" را انتخاب کنید. سپس با واردکردن مبلغ درخواستی، رمز اینترنتی کارت (رمز دوم)، رمز برداشت وجه و شماره تلفن همراه می‌توان از این سرویس استفاده کرد. در ادامه با مشاهده اطلاعات حواله (شماره کارت، مبلغ و کارمزد) و تایید نهایی به پایان عملیات می‌رسیم. پیش از تایید نهایی حواله برداشت وجه بدون کارت، مبلغ کارمزد توسط سیستم نمایش داده می‌شود و در صورت تایید عملیات، کارمزد مذکور از حساب مشتری کسر می‌شود.

در صورتی که به هر دلیل خواستار لغو این عملیات بودید می‌توانید با مراجعه به یکی از سامانه‌های غیرحضوری (مشابه مرحله نخست صدور حواله) با انتخاب گزینه لغو حواله برداشت وجه بدون کارت و واردکردن شماره حواله و پس از مشاهده اطلاعات و تایید عملیات، حواله خود را لغو کنید.

 گفتنی است در صورت لغو حواله برداشت وجه بدون کارت، کارمزد کسر شده قابل بازگشت نیست.

 

دریافت وجه نقد از خودپرداز

فرد با مراجعه به یکی از خودپردازهای بانک ملت می‌تواند با فشار دادن دکمه ثبت و انتخاب گزینه خدمات بدون کارت وارد سیستم شده و سپس با انتخاب گزینه برداشت وجه بدون کارت و درج شماره حواله برداشت وجه بدون کارت و درج رمز برداشت وجه (عدد 4 رقمی) و در نهایت درج مبلغ برداشت وجه، مبلغ مورد نظر را برداشت کند.

باید توجه داشت مبلغ برداشت وجه بایستی دقیقا مساوی مبلغ حواله صادرشده باشد، درغیراین‌صورت عملیات انجام‌ نشده و خودپرداز پیغام خطا نمایش می‌دهد.

بانک صادرات

در مرحله اول کسی که می­خواهد حواله برداشت وجه بدون کارت بانکی صادر کند باید با به همراه داشتن سپهر کارت  به دستگاه خودپرداز بانک صادرات ایران مراجعه و نسبت به انتخاب تراکنش "برداشت وجه" و پس ‌از آن انتخاب تراکنش "مجوز برداشت به شخصی دیگر" اقدام کند. در این مرحله دارنده کارت پس از واردکردن کد ملی خود و تعیین مبلغ موردنظر کد 19 رقمی تحت عنوان کد برداشت از دستگاه خودپرداز دریافت می­کند که می‌بایست کد مذکور را به متقاضی دریافت وجه بدون کارت اعلام کند. متقاضی دریافت وجه بدون کارت باید به یکی از خودپردازهای بانک صادرات ایران مراجعه و بدون واردکردن کارت و صرفاً با زدن دکمه ثبت وارد منوی تراکنش‌های بدون کارت شود و از طریق گزینه دریافت وجه با واردکردن 19 رقم کد برداشت و 10 رقم کد ملی دارنده کارت و تعیین مبلغ، وجه را به‌صورت کلی یا مرحله‌ای دریافت کند.

بانک اقتصاد نوین

برای استفاده از سرویس برداشت وجه بدون کارت در بانک اقتصاد نوین باید به سرویس اینترنت‌بانک آن مراجعه کرد، زیرا در حال حاضر در خودپردازهای این بانک امکان صدور حواله وجود ندارد.

برای استفاده از این خدمت در بانک اقتصاد نوین می‌بایست به حساب اینترنت بانک خود وارد شده و از طریق منوی انتقال وجه، گزینه "برداشت بدون کارت" را انتخاب کنید و سپس گزینه ارسال پول را بزنید. با ثبت شماره حساب مبدأ، شماره تلفن همراه کسی که قصد دارید پول برای او بفرستید و با وارد کردن رمز اینترنت‌بانک خود و فشار دادن دکمه فرستادن پول، عملیات به انجام می‌رسد.

در صفحه بعد رمزی چهار رقمی به شما نمایش داده می‌شود که باید آن را در اختیار متقاضی پول قرار دهید.  یک شناسه برداشت 13 رقمی هم هست که توسط خود بانک برای شماره تلفن همراه فرد پیامک می‌شود.

عملیات دریافت وجه هم مانند سایر بانک‌ها انجام می‌پذیرد. اگر وجه در یک بازه دو ساعته برداشت نشود حواله منقضی شده و پول به حساب صاحب حساب بازگشت داده می‌شود.

بانک رفاه کارگران

مشتریان بانک رفاه می‌توانند با استفاده از منوی صدور و یا ابطال حواله الکترونیکی، نسبت به ایجاد یا ابطال حواله‌های الکترونیکی اقدام کنند و از طریق منوی خدمات بدون کارت وجه خود را برداشت کنند.