ICT ایرانی در هفته¬ای که گذشت

نقش پررنگ تلگرام در انتخابات و یک مصوبه اختصاصی

این روزها بحث تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از هر خبری در رسانه­ها پررنگ­تر است و البته دامنه این بحث به چارچوب فعالیت­های رسانه­ای در شبکه­های اجتماعی و خصوصا تلگرام که بیشترین ضریب نفوذ را در کشور دارد هم کشیده شده است. آنطور که این هفته در خبرها آمده تمام کاندیداهای انتخاباتی موظف هستند در کانال‌های مجوزدار و ثبت‌شده تبلیغات خود را انجام دهند و حق تبلیغات در کانال‌های غیرقانونی را ندارند و این موضوع به صراحت در دستورالعمل و مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی و ابلاغیه رییس این شورا نیز بیان شده است.

خبر موکول شدن افتتاح فاز سوم و نهایی شبکه ملی اطلاعات به پس از پایان ماه رمضان از دیگر خبرهای مهم هفته گذشته بود. وزیر ارتباطات در صحبت­های خود در این خصوص که هفته گذشته منتشر شد، البته در خصوص زمان دقیق اجرای این فاز شبکه ملی اطلاعات و دلیل تعویق چندباره اجرای آن توضیحی ارایه نداد.

خبر تکان‌دهنده دیگر که هفته قبل مورد توجه قرار گرفت خبر آمار بالای موبایل­های آلوده به بدافزار در ایران بود؛ طبق جدیدترین گزارش کمپانی امنیتی کسپرسکی ایران دومین کشور آلوده به ویروس­های موبایلی در جهان است و به نظر می­رسد که اگر برای حل این مشکل سریعا چاره­ای اندیشیده نشود و کاربران استفاده از آنتی‌ویروس­ها روی موبایل را جدی­تر نگیرند خطرات حوزه سایبر در کشور بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

از دیگر خبرهای جالب توجه در هفته قبل خبر به اظهارات وزیر ارتباطات در خصوص تلاش برای رفع فیلتر توییتر باز می‌گشت و این که دولت تاثیری بر بازگشایی توییتر ندارد و این کمیته فیلترینگ است که تصمیم نهایی را می‌گیرد.

دستورالعمل استفاده از تلگرام برای انتخابات

هفته گذشته یکی از اعضای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام کرد: دستورالعمل استفاده از تلگرام در انتخابات اردیبهشت‌ماه در این کمیته تدوین شده است. در جلسه اخیر این کمیته درباره نحوه استفاده افراد و گروه‌‌ها از تلگرام در انتخابات پیش‌رو جلسه‌ای دو ساعت‌ و نیمه برگزار شده است  و به زودی قرار است نتیجه آن رسما اعلام شود.

در این جلسه مقرر شده افراد و گروه‌ها در استفاده از تلگرام اصول و ضوابط انتخابات را رعایت کنند و همچنین قرار است توهین و افترا در کانال‌های تلگرامی رصد شوند.

مجلس نیز دستورالعملی درباره استفاده از تلگرام در انتخابات پیش‌رو تدوین کرده است که براساس ماده قانونی پیش‌بینی شده، اگر افرادی بخواهند به کاندیدا و یا داوطلبان انتخابات توهین کنند، قطعا با آنها برخورد می‌شود.

دستورالعمل تهیه شده درباره نحوه استفاده از تلگرام در انتخابات، پیش از آغاز تبلیغات و در روزهای آینده ابلاغ می‌شود.

از سوی دیگر تاکنون 6 هزار و 200 کانال تلگرام و هزار صفحه اینستاگرام در سامانه مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد ثبت‌نام کرده‌اند و کاندیداهای انتخابات فقط باید در کانال‌ها و صفحات مجوزدار و قانونی تبلیغات کنند.

طبق آخرین آمار ثبت‌نام کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی در سامانه مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران 6 هزار و 200 کانال تلگرامی در سامانه این مرکز ثبت‌نام کرده‌اند. همچنین اطلاعات هزار صفحه اینستاگرامی در سامانه این مرکز توسط مدیران این صفحات درج شده است.

 آخرین تمدید مرکز رسانه‌های دیجیتال درباره ثبت‌نام کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی مربوط به 15 اسفند سال گذشته است، اما ثبت‌نام‌ها در این سامانه همچنان ادامه دارد و در این رابطه باید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال این وزارتخانه تصمیم‌گیری نهایی را انجام ­دهند.

گفتنی است کانال‌های ثبت‌شده تلگرامی حق انتشار تبلیغات به ویژه تبلیغات انتخاباتی را دارند و نیازی به دریافت مجوز قانونی تحت عنوان کانون‌های تبلیغاتی ندارند.

براساس قانون، تمام کاندیداهای انتخاباتی موظف هستند در کانال‌های مجوزدار و ثبت‌شده تبلیغات خود را انجام دهند و حق تبلیغات در کانال‌های غیرقانونی را ندارند که این موضوع به صراحت در دستورالعمل و مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی و ابلاغیه رییس این شورا بیان شده است.

از سوی دیگر آنطور که وزارت ارشاد اعلام کرده برخورد با کانال‌ها و صفحات ثبت نشده برعهده این وزارتخانه نیست و مسوولیت این کار برعهده پلیس فتای نیروی انتظامی است و همین که این کانال‌ها و صفحات، غیرقانونی باشد، پلیس فتا می‌تواند و باید راسا اقدامات لازم را انجام دهد.

 

افتتاح نهایی شبکه ملی اطلاعات پس از ماه رمضان

هفته گذشته واعظی در ادامه سلسله وعده­های وزارت ارتباطات برای اجرای فاز سوم و نهایی شبکه ملی اطلاعات اعلام کرد که این فاز از شبکه ملی اطلاعات پس از ماه رمضان به بهره‌برداری می‌رسد. با توجه به اینکه ماه رمضان در ششم تیر ماه تمام می­شود لذا نباید امید داشت که شبکه ملی اطلاعات در دولت فعلی به نتیجه برسد.

محمود واعظی هفته گذشته با تکرار اظهارات 4 ساله خود اعلام کرد: طرح شبکه ملی اطلاعات یکی از طرح‌های جدی دولت است که هم مقام معظم رهبری این طرح را مهم می‌داند و هم دولت همه امکانات را برای اجرای آن در نظر گرفته است.

به گفته وی در سال 95 دو فاز این شبکه اجرایی شد و پس از ماه مبارک رمضان نیز فاز سوم این طرح به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: در این طرح ملی مردم به جای استفاده از محتوا و ترافیک اینترنت از خارج کشور با نصف هزینه از اینترنت داخلی استفاده می‌کنند.

البته در وعده جدید وزیر ارتباطات همچون وعده­های پیشین، تاریخ دقیق اجرای طرح مشخص نشده و طبیعی است که عبارت بعد از ماه رمضان نیز کلی بوده و به شکلی روشن مشخص نیست که در نهایت در چه زمانی این طرح به بهره­برداری کامل می­رسد.

 

ایران دومین کشور آلوده به بدافزار

انتشار گزارش سالانه 2016 از سوی شرکت امنیتی کسپرسکی زنگ خطر را برای مسوولان امنیت مجازی ایران به صدا درآورد.

بر اساس گزارش سالانه این شرکت روس، کشور ایران در رده دومین کشور آلوده جهان به بدافزارهای موبایل قرار گرفته است.

در گزارش 2016 کسپرسکی آمده است ایران با آلودگی بیش از 46 درصد گوشی‌های همراه به بدافزار، دومین کشور آلوده به بدافزار موبایل است.

کسپرسکی اعلام کرده که در سال گذشته 8 میلیون و 526 هزار و 221  نصب بسته‌های آلوده به بدافزار تشخیص داده شد که از این تعداد 128 هزار و 886 عدد تروجان بانکی موبایل و 261 هزار و 214 عدد باج‌افزار موبایل تشخیص داده شده است.

در سال گذشته برنامه‌های آلوده که از دسترسی بالا استفاده می‌کنند، رشد زیادی داشته‌اند. عمده بدافزارها از سایت رسمی گوگل‌پلی و از طریق سرویس­های تبلیغاتی برای پخش شدن استفاده کرده­اند. بدافزارهای موبایل از روش‌های مختلفی برای دور زدن مکانیزم­های امنیتی اندروید استفاده می­کنند. همچنین میزان باج‌افزارهای موبایل افزایش داشته و تروجان­های بانکی نیز توسعه یافته و کامل­تر شده­اند.

جالب آن که بعضی از تروجان­ها نظیر برنامه آلوده guide for Pokemon GO بیش از نیم میلیون بار دانلود شده‌اند. در یک فروشگاه اندرویدی، تنها در ماه اکتبر و نوامبر، بیش از 50 برنامه آلوده کشف شد که بیشتر آنها بیش از صد هزار بار دانلود شده­اند. در فروشگاه­های برخی از تروجان­هایی که پخش شده­اند، اطلاعات ورود کاربران به سایت‌های مختلف نظیر اینستاگرام را سرقت می­کردند. یکی از فروشگاه­های اندرویدی فعال در ایران که از پرطرفدارترین­ها در کشور است در بخش شرایط خود رسما اعلام کرده که هیچ مسوولیتی در قبال این که اپ­هایی که ارایه می­کند آلوده به ویروس باشند نمی­دهد پس لازم است که قبل از استفاده از این فروشگاه­ها و دانلود اپ از آنها به همه جوانب امر به خوبی توجه کنید.

 

رفع فیلتر توییتر به سبک وزیر ارتباطات

اوایل هفته گذشته برخی از رسانه­ها به نقل از وزیر ارتباطات اعلام کردند که وزیر ارتباطات برای رفع فیلتر توییتر رایزنی­هایی را انجام داده است، اما دولت نقشی در تصمیم نهایی ندارد.

آنطور که در این رسانه­ها آمده محمود واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به عضویت بسیاری از مسوولان کشور در شبکه‌های مجازی به خصوص توییتر آیا بنا ندارید این شبکه‌ها را از فیلتر خارج کنید؟ گفته است: در مورد این شبکه‌ها که شبکه‌های اطلاع‌رسانی محسوب می‌شوند ما در دولت با رفع فیلتر آنها موافق هستیم. در این دولت هم این شبکه‌ها مسدود نشده‌اند.

وی با بیان اینکه فیلتر این شبکه‌ها در دولت قبل صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: در همین راستا بازگشایی این شبکه‌ها در اختیار دولت یازدهم نیست بلکه برعهده کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است که باید این مساله را در دستور جلسه خود قرار دهد و در آنجا این بحث صورت گیرد. ما در این مورد رایزنی‌هایی کرده‌ایم اما هنوز دبیرخانه این کارگروه این مساله را در دستور کار خود قرار نداده است.

این اظهارات چندان مورد پسند و قبول برخی روزنامه‌نگاران و فعالان شبکه‌های اجتماعی قرار نگرفت و برخی این تلاش‌ها را جدی تلقی نکردند.

این در حالیست که حمید بقایی معاون سابق احمدی نژاد و یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نیز چندی پیش در توییتی نوشت: «باید دولت روحانی توضیح دهد که چرا بعد از گذشت سه سال از روی کار آمدنش هنوز توییتر فیلتر است، اما خودشان در آن حضور دارند». وی در توییتی تکمیلی نوشت: «دولت روحانی مدعی است فیلتر توییتر مربوط به دولت سابق است، شما که تمام تصمیمات دولت قبل را ملغی کردید، چرا هنوز توییتر فیلتر است؟ این یکی یادتان رفته؟».

پارازیت همچنان تیترساز است

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه