تامين آنتن موبايل هنگام بروز بلاياي طبيعي با پهپاد

وريزون در حال برنامه‌ريزي و اجراي طرحي است تا به‌وسيله آن بتواند هنگام وقوع بلاياي طبيعي و حوادث ناگهاني مانند سيل و زلزله که آنتن موبايل قطع مي‌شود با کمک پهپادها آنتن‌دهي موبايل را برقرار کند.

در هفته‌هاي قبل شرکت مخابراتي جيانت در شهر نيويورک، پهپادي با طول بال‌هاي بلند 17 فوتي را مورد آزمايش قرار داد كه از طريق واي‌فاي مي‌تواند مناطق وسيعي را پوشش دهد. اين پهپاد که از طريق تکنولوژي کنترل فضايي هدايت مي‌شود، در يکي از فرودگاه‌هاي شهر نيوجرسي به آزمايش گذاشته شده و البته نتايج اوليه نيز موفقيت‌آميز بوده است.

با اين وجود، کريستين دزموند، مسوول شبکه کمپاني وريزون مي‌گويد: پهپادي که آنها طراحي کرده‌اند باتوجه به سطح متوسط ارتفاع پروازي آن و مساحت بالايي که پوشش مي‌دهد، موفق‌ترين تجربه‌اي بوده که در اين حوزه تاکنون به ثبت رسيده است.

آنچه پهپادهاي جديد وريزون را از ساير ساخته‌هاي مشابه شرکت‌هاي ديگر جدا مي‌کند، آن است که دولت فدرال آمريکا اجازه پرواز آنها را در سراسر کشور صادر کرده و براي اين پهپادها اجازه پرواز در شرايط اضطراري و هنگام بروز حوادث طبيعي صادر شده است.

کنترل‌پذيري بالا به‌دليل استفاده از تکنولوژي فضايي براي پرواز اين پهپادها و نيز رعايت اصول مهندسي موجب پايين آوردن خطر ريسک پرواز اين پهپادها در سطح شهرها مي‌شود و همين موجب شده که دولت آمريکا نيز اجازه پرواز آنها را بدهد.

از آنجا که در هنگام بروز حوادثي مانند سيل و زلزله يا توفان در آمريکا اغلب دکل‌هاي مخابراتي و آنتن‌هاي موبايل قطع مي‌شوند و نيز از آنجا که مردم در چنين شرايطي براي تماس با مراکز فوريتي مانند اورژانس و آتش‌نشاني نياز مضاعفي به استفاده از موبايل پيدا مي‌کنند، وجود چنين راهکارهايي براي حفظ ارتباطات موبايلي امري ضروري و لازم است.

چنين پهپادهايي در هنگام بروز حوادثي مانند فرورفتن زمين در منطقه ستاري و شهران در تهران يا هنگام بروز زلزله‌هاي مخرب، بارش‌هاي ناگهاني و سيل‌آساي برف و باران در تمام نقاط کشور مي‌تواند به حفظ ارتباطات موبايلي و برقراري مجدد ارتباطات در کوتاه‌ترين زمان ممکن کمک کند و شايد بد نباشد که تهيه آنها در دستور کاري اپراتورهاي داخلي هم قرار گيرد تا آمادگي لازم براي برخورد با بحران در زمينه ارتباطات موبايلي در کشور وجود داشته باشد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه