ديگر نگران شکستن قاب يا نمايشگر گوشي‌‌ خود نباشيد

گوشي‌‌هاي ضد ضربه در راه هستند

اگرچه شايد راحت‌‌تر باشد که گوشي‌‌هايمان را داخل يک کيف ساده قرار داده و در جيبمان بگذاريم، اما اگر به فکر محافظت از گوشي خود باشيد به چيزي بيش از اينها نياز داريد؛ خريد قاب‌‌هاي متنوع و محافظ‌‌هاي تلقي و شيشه‌‌اي براي روي گوشي، بخشي از قطعات محافظت‌‌کننده گوشي‌‌هاي موبايل است که در اين سال‌‌ها به جزيي جدايي‌ناپذير از هر گوشي موبايلي تبديل شده است.

در حال حاضر قاب‌‌هاي گوشي در انواع ژله‌‌اي، طرح‌دار و... ساخته و عرضه شده و البته انواع مختلفي از محافظ‌‌هاي صفحه‌نمايش نيز در بازار وجود دارد که با توجه به قطر اين محافظ‌‌ها و ضد خش بودن و شفافيت آنها، قيمت‌‌هاي متفاوتي دارند. وجود همين ابزار جانبي براي حفاظت از گوشي موجب شده که قيمت تمام‌شده اين گوشي‌‌ها بعد از خريد اين ابزار به شکل قابل توجهي افزايش يابد.

باتوجه به پيشرفت‌‌هاي صورت‌گرفته و تحقيقاتي که در حال انجام است، شايد در کمتر از يک دهه آينده قاب‌‌هاي گوشي و محافظ‌‌هاي ال‌‌سي‌‌دي موبايل به تاريخ بپيوندند و گوشي‌‌هاي موبايل و شيشه‌‌هايشان آن‌قدر مستحکم ‌‌شوند که از محافظ شيشه و قاب بي‌‌نياز شوند.

بر اساس گفته يکي از کارمندان داخلي دانشگاه کاليفرنيا، شيميدانان اين دانشگاه موفق به ساخت موادي شده‌اند که مي‌‌تواند راه‌حلي براي راحت شدن از گوشي‌‌ها و محافظ‌‌هاي صفحه‌نمايش موبايل باشد.

کليد حل اين مشکل، ساختن ماده‌‌اي بوده که مولکول‌‌هاي آن يکديگر را به‌شدت جذب مي‌‌کنند. اين خصوصيت به هر چيز شکستني اجازه مي‌‌دهد تا مولکول‌‌هايش محکم به يکديگر بچسبند و حتي با برخوردهاي محکم نشکنند.

محققي به نام چايو وانگ که در بخش شيمي دانشگاه ريورسايد کاليفرنيا اين ماده راه ساخته است، مي‌‌گويد: براي ساختن آن از يک پليمر انعطاف‌‌پذير و يک يون نمک خاص استفاده شده که موجب واکنشي به نام واکنش دوقطبي يون نمک مي‌‌شود.

اين واکنش شيميايي قدرت جذب بالايي ميان مولکول‌‌هاي ماده به وجود مي‌‌آورد و اين موضوع به اين معني است که ماده پس از اين واکنش مي‌‌تواند خودش را از هر آسيبي برهاند و جلوي ضرباتي که ممکن است موجب شکستگي کامل يک گوشي موبايل شود مقاومت کند. حتي اگر اين ماده شکسته شود، مي‌تواند در کمتر از يک روز بار ديگر مولکول‌‌هايش به يکديگر پيوند بخورند. همچنين اين ماده مي‌‌تواند تا 50 برابر حالت عادي خودش کش بيايد.

قابليت برجسته ديگر اين ماده هدايت كردن جريان الکتريسيته ساخته‌شده به صفحه‌نمايش است تا در آنجا مورد استفاده قرار گيرد.

وانگ معتقد است که تا سال 2020 ماده‌‌اي که ساخته در گوشي‌‌هاي هوشمند مورد استفاده گسترده قرار مي‌گيرد. از نظر وي اين ماده علاوه بر صفحه‌نمايش گوشي‌‌هاي هوشمند، مي‌‌تواند در ساخت تلفن‌‌هاي خانگي نيز مورد استفاده قرار گيرد تا به اين ترتيب اين ابزارهاي الکترونيکي در برابر آسيب‌‌هاي احتمالي بيمه شوند. آنچه وانگ در حال حاضر نياز دارد، اين است که با يکي از کمپاني‌‌هاي بزرگ سازنده گوشي در جهان مانند اپل يا سامسونگ قرارداد ببندد تا در کوتاه‌‌ترين زمان پليمر انعطاف‌‌پذير وي به خانه‌‌هاي مردم سراسر جهان راه پيدا کند.

پيش از اين پژوهشگران انگليسي توانسته بودند نسل جديدي از شيشه‌هاي ارزان‌قيمت را براي صفحه موبايل بسازند که نمي‌شکنند و ترک نمي‌‌خورند. به عقيده اين دانشمندان، اختراع آنها به شکسته شدن شيشه‌‌هاي صفحه‌نمايش موبايل براي هميشه خاتمه مي‌‌دهد.

استفاده از اين شيشه مي‌‌تواند براي کساني که گوشي زياد از دستشان مي‌‌افتد و تجربه‌‌هاي زيادي از آسيب ديدن صفحه‌نمايش گوشي‌‌شان دارند بسيار مفيد باشد.

جالب آنکه قيمت تمام‌شده اين نمايشگرهاي لمسي پايين‌‌تر از مدل‌‌هاي قبلي است. گفته مي‌‌شود اين فناوري تا سال 2018 تجاري‌سازي شده و قابليت نصب روي گوشي‌‌هاي هوشمند، تبلت و ساير گجت‌‌ها را پيدا مي‌کند.

تاکنون از يکي از ترکيبات اکسيد قلع که فلزي گرانبها است براي ساخت نمايشگرهاي موبايلي استفاده مي‌شده؛ چرا که نمايشگر بايد رسانا باشد تا با اثر انگشت کار کند، اما جايگزيني نمايشگرهاي فعلي با جديد مي‌‌تواند در کاهش قيمت نمايشگرها بسيار راهگشا باشد و با اين تفاسير شايد از اين پس اندازه صفحه‌نمايش يکي از عوامل تاثير‌‌گذار برقيمت گوشي قلمداد نشود. همان‌طور که مي‌‌دانيد، اندازه صفحه‌نمايش همواره يکي از مهم‌ترين فاکتورها در قيمت‌‌گذاري گوشي‌‌هاي همراه بوده و چند اينچ بزرگ‌تر شدن گوشي موجب مي‌‌شود نسبت به رقيبان خود که امکانات مشابه اما صفحه‌نمايش کوچک‌تري دارند تا چند صد هزار تومان گران‌تر قيمت‌‌گذاري شوند؛ به همين دليل استفاده از اين صفحه‌نمايش مي‌‌تواند حتي صنعت موبايل جهان را دگرگون کند.

دانشمندان در اين نمايشگرهاي جديد از نقره و گرافن که در طبيعت وجود دارند استفاده کرده‌‌اند و همين راز کاهش قيمت تمام‌شده آنها است. به علاوه ميزان استفاده از اين مواد هم بسيار کم بوده و نيازي به استفاده از حجم بالايي از اين مواد وجود ندارد.

اين نمايشگرهاي جديد علاوه بر اينکه شفاف هستند، قابليت انعطاف‌‌پذيري بالايي نيز دارند و همين موضوع مقاومت آنها را در برابر فشارهاي واردشده به شکل قابل توجهي افزايش مي‌‌دهد و به اين ترتيب نمايشگرهاي جديد به‌راحتي ترک نخورده و نمي‌‌شکنند. ضمنا شفافيت بالاي اين نمايشگرها نيز باعث مي‌شود استفاده‌کنندگان از اين نمايشگرها تصاوير مناسب‌‌تر و باکيفيت‌‌تري را در نمايشگر گوشي خود دريافت کنند.

در خصوص نحوه عبور الکتريسيته نيز تحقيقات پژوهشگران دانشگاه آکسفورد حاکي از آن است که رسانايي اين نمايشگرها به‌دليل فلزات به‌کار رفته در آنها به‌مراتب بالاتر از نمايشگرهاي قبلي است که همين مي‌تواند باعث شود کيفيت لمسي موبايل‌‌ها هم با استفاده از اين نمايشگر جديد بهبود قابل توجهي پيدا کند.

پيش از اين تحقيقات بسياري براي ساختن نمايشگرهاي ضد ضربه صورت گرفته بود، اما هيچ‌‌يک از آنها تا به اين اندازه نتايج موفقيت‌‌آميزي در پي نداشته‌‌اند. شايد به‌نوعي بتوان ساخته‌شدن نمايشگرهاي جديد و نيز مواد قدرتمند و ضد ضربه براي صنعت موبايل را به چيزي شبيه کيمياگري تشبيه کرد. با تحولات رخ‌داده در اين مدت کوتاه بايد گفت پژوهشگران صنعت کيمياي گوشي‌‌هاي موبايل را ايجاد كرده‌اند و اكنون وقت آن است که مس گوشي‌هاي موبايل به طلا تبديل شده و گوشي‌‌هاي هوشمند تبديل به تانک‌‌هايي ضد ضربه شوند.