بازار کالاهای کامپیوتری و دیجیتال در هفته‌ای که گذشت

تداوم رکود در بازار کالاهای گران‌قیمت

بازار خرید و فروش کالاهای حوزه آی‌تی و دیجیتال در نیمه دوم فروردین‌ماه همچنان در رکود به‌سر مي‌برد و خبری از رونق مورد انتظار فروشندگان نيست.

در کنار این موضوع، بروز برخی اتفاق‌ها موجب تغییراتی در بازارهای گوناگون شد که در گزارش این هفته به آنها پرداخته‌ایم.

کاهش نرخ دلار آزاد و بی‌رونقی بازار کامپیوتر

در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار آزاد به رقمی حدودی 3755 تا 3760 تومان رسید و این موضوع موجب کاهش دو تا پنج درصدی قیمت کالاهای کامپیوتری در بازار شد که البته این کاهش قیمت در مورد کالاهای گران‌قیمت محسوس‌تر بود تا کالاهای ارزان‌قیمت.

با این حال خریداران همچنان در برابر خرید کالا مقاومت کرده و در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند.
البته برخی از کالاها و تجهیزات جانبی بازار بهتري دارند. براي مثال، در حوزه ماشین‌های اداری، انواع کارتریج و تونر و سایر مواد مصرفی مانند کاغذ و رول فکس بازار گرمی دارند. بازار کسب‌وکار کارتریج‌های شارژی نیز مانند سابق روزهای پررونقی دارند.

در حوزه کالاهای کامپیوتری هم انواع شارژر و باتری یدکی، قاب و کیف تبلت، کیف نوت‌بوک، انواع هارددیسک، ماوس و کیبورد بازاری به نسبت پرمخاطب دارد.

در حوزه تجهیزات سرگرمی اما بازار به‌صورت کامل در رکود به‌سر می‌برد. وضعیت کالاهای گران‌قیمتی مانند نوت‌بوک هم مانند تجهیزات سرگرمی است.

به گفته فعالان بازار با انتشار اخباری در رابطه با تداوم روند نزولی نرخ دلار در آینده، خریداران از خرید کالا خودداری کرده و در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند. کارشناسان نیز معتقدند در فصل رکود قرار داريم و به نظر نمی‌رسد در هفته و حتی ماه‌های آینده رونقی در حد انتظار شامل حال بازار کامپیوتر شود؛ چراکه قدرت خرید مصرف‌کنندگان از یک‌سو کاهش یافته و از سوی دیگر انتظار آنها برای کاهش بیشتر قیمت‌ها افزایش یافته است. به این ترتیب حتی اگر دلار روندی نزولی در پیش گیرد، از رونق در بازار کامپیوتر و به‌ویژه کالاهای گران‌قیمت خبری نخواهد بود.

آنها پیش‌بینی کردند در صورت تداوم روند نزولی یا حتی ثبات نرخ دلار آزاد روی رقمی مشخص، اوایل تابستان می‌توان شاهد رونقي نسبی در بازار کامپیوتر بود. البته همه‌چیز به نرخ دلار آزاد و اعمال تغییرات تعرفه‌ای جدید بستگی دارد؛ چراکه اگر نرخ دلار افزایش یابد یا هزینه‌های واردات کالا بالا رود، باز هم امکان کاهش قیمت وجود نخواهد داشت و به این ترتیب میزان تقاضا از بازار افزایش نخواهد یافت.

کارشناسان همچنین بازار شب عید را ناموفق توصیف کرده و می‌گویند: در شرایطی که بازار در فصلی که باید رونق داشته باشد با کمترین میزان تقاضا مواجه بود و بیشترین حجم تقاضا نیز مربوط به کالاهای ارزان‌قیمت و تجهیزات جانبی بود، نمی‌توان این بازار را موفق دانست.

 خواب بازار لوازم صوتی و تصویری

در بازار لوازم صوتی و تصویری هم وضعیتی مانند بازار کامپیوتر مشاهده می‌شود.

بررسی وضعیت این بازار گویای این امر است که رکود، بر بازار حکم‌فرما بوده و از رونق خبری نیست. این موضوع در بازار تلویزیون، به‌ویژه نمونه‌هایی با سایز بزرگ‌تر از 47 اینچ و قیمت بالاتر از سه میلیون تومان محسوس‌تر است.

بازار سینمای خانگی و ساندبار هم دست‌کمی از بازار تلویزیون ندارد.

گیرنده‌های دیجیتال نیز مخاطبان سابق را ندارند و تنها در برهه‌ای از زمان در شب عید با رشد نسبی تقاضا مواجه شدند.‌


فعالان بازار معتقدند كه میزان واردات تلویزیون‌های سايز بزرگ در حد چشمگیری کاهش یافته است و حتی برخی از نمونه‌های گران‌قیمت به‌صورت سفارشی وارد بازار می‌شوند. در چنین شرایطی برخی از عرضه‌کنندگان نمونه‌های پشت ویترینی را با قیمت ارزان‌تر به‌فروش می‌رسانند که البته این اقدام نیز مانند پروژه شکست‌خورده پرموشن‌های نوروزی نتیجه‌ای مثبت دربر نداشته است.

کارشناسان نیز با تایید گفته‌های فعالان بازار، می‌گویند: این احتمال وجود دارد که تا اواسط تابستان و حتی اوایل پاییز بازار تلویزیون در رکود بماند.

آنها عقيده دارند كه بازار تجهیزات جانبی مانند کابل و گیرنده‌های دیجیتال و... رونقی نسبی دارند. در حوزه کالاهای صوتی خانگی نیز فعالان بازار از رکود شدید خبر داده و اعلام کردند: شاید حجم تقاضا از بازار به تعداد انگشتان یک دست باشد.

 کیایی، یکی از فعالان بازار در این باره می‌گوید: حتی اگر قیمت‌ها را کاهش دهیم این کالاها مخاطبی ندارند؛ چراکه در حال حاضر بیشتر کاربران خانگی موسیقی مورد نظر را با کمک اسپیکرهای پرقدرت از برندهایی مانند لاجیتک و... پخش می‌کنند و کمتر كسي برای پخش موسیقی به سراغ دستگاه‌های پخش خانگی مي‌رود. این فعال بازار علت این اتفاق را ظهور تکنولوژی‌های جدید می‌داند و می‌گوید: در حال حاضر اسپیکرهایی در ابعاد کوچک اما با قدرت بسیار زیاد در بازار موجودند که جای سینماهای خانگی و سیستم‌های ضبط و پخش خانگی را گرفته‌اند.

در حوزه سیستم‌های صوتی و تصویری خودرو اما وضعیت متفاوت است و این بازار با رونقي نسبی مواجه است. فعالان این بازار چهارفصل اما از رکود می‌گویند. بررسی بازار گویای این امر است که بازار سیستم‌های صوتی و تصویری خودرو وضعیتی به‌مراتب بهتر از بازار لوازم صوتی و تصویری خانگی و همچنین بازار کامپیوتر دارد.

بازار موبایل در آستانه رونق

اگرچه از ابتدای سال کاری جدید تاکنون اخباری در مورد رکود شدید بر بازار گوشی موبایل منتشر شده، اما بررسی بازار گوشی تلفن همراه گویای این امر است که گوشی‌ موبایل نیز بازاری چهارفصل دارد و مخاطبان خاص خود را حتی در بدترین شرایط حفظ كرده است.

از سوی دیگر تنوع بالای تجهیزات جانبی در حوزه موبایل، سود کسبه این بازار را تامین می‌کند و به همین دلیل کسبه بازار موبایل وضعیت بهتری نسبت به سایر بازارها دارند.

به گفته کارشناسان، پیش‌بینی می‌شود از اوایل خردادماه رونق در حد انتظار فعالان بازار شامل حال بازار گوشی موبایل و تجهیزات جانبی شود. البته کارشناسان نوسانات نرخ دلار را در تحقق یافتن يا نيافتن این پیش‌بینی موثر دانسته و اعلام کردند، اعمال تغییرات تعرفه‌ای و بروز نوسانات نرخ دلار آزاد عامل بسیار تعیین‌کننده‌ای در میزان تقاضا از این بازار است.

نورپردازی داخل کیس با RGB Fusion

شروع دوباره رکود در بازار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه