به‌دنبال معرفی سامانه LMS به دانشگاه‌های کشور مطرح شد

دانشگاه مجازی وزارت بهداشت دنبال انحصار است؟

 

هفته قبل مطلع شدیم که اواسط سال جاری، دانشگاه مجازی وزارت بهداشت اقدامي انجام داد كه به‌زعم برخي رقابت با شرکت‌های خصوصی فعال در زمینه آموزش الکترونیکی کشور قلمداد شد.

 

29 آذرماه امسال دانشگاه مجازی وزارت بهداشت نامه‌ای را برای دانشگاه‌های دیگر ارسال کرده است که در آن دانشگاه‌ها را به استفاده از سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی (LMS) که خود اقدام به طراحی و تولید آن کرده، دعوت كرده بود.

در این نامه خطاب به مدیران دانشگاه‌های کشور آمده بود:

«همان‌طور كه مستحضريد، دانشگاه علوم پزشكي مجازي از دو سال پيش سامانه مديريت يادگيري الكترونيكي نماد مجازي را به‌عنوان سامانه موقت دانشگاه به رايگان در اختيار دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور قرار داد و هم‌اكنون 41 دانشگاه علوم پزشكي كشور به سامانه متصل بوده و در حال بهره‌برداري از آن هستند.

به‌طور همزمان سامانه ملي مديريت يادگيري الكترونيكي نويد (نرم‌افزار ويژه يادگيري دانشگاهي) در اين دانشگاه طراحي شد و از مهر‌ماه سال جاري در دو دانشگاه به‌صورت پايلوت راه‌اندازي شد.

بدين‌وسيله به استحضار مي‌رساند كه با ياري خداوند متعال اين سامانه آماده جايگزيني با سامانه نماد است و براساس برنامه‌ريزي انجام‌شده مقرر شده تا در بهمن‌ماه سال جاري در چهار دانشگاه علوم پزشكي متقاضي راه‌اندازي شود. ساير دانشگاه‌هاي متقاضي نيز به‌تدريج تا مهرماه 97 به اين سامانه متصل خواهند شد.

لذا خواهشمند است در صورت تقاضاي اتصال به سامانه نويد، درخواست خود را حداكثر تا پايان دي‌ماه 1396 ارسال فرماييد.

لازم به ذكر است كه اولويت اتصال متقاضيان براساس حجم كاركرد دانشگاه در سامانه نماد دانشگاه علوم پزشكي مجازي تعيين مي‌شود. اميد است با استقرار كامل سامانه نويد گام ديگري در توسعه آموزش مجازي در كشور برداشته شود.»

در ارتباط با این نامه برخي موارد و ابهامات وجود دارد. برای مثال، در‌حالي‌كه بیشتر دانشگاه‌ها در حال حاضر سيستم  LMSدارند و اين سيستم را از دیگر شرکت‌های خصوصی تهیه کرده‌اند، چرا دانشگاه مجازی در نامه مذکور بدون ذکر هیچ دلیل و برتری خاصی، دانشگاه‌ها را دعوت به استفاده از سیستمی می‌کند که خود آن را تولید کرده و حال با اتکا به وابستگی‌های سازمانی خود درصدد پیاده‌سازی این سیستم در تمام دانشگاه‌ها و ایجاد نوعی انحصار همیشگی است؟

افزون بر اين مشخص نيست چرا برای طراحی و تولید این سیستم با وجود مخاطبان زیاد (تمامي دانشگاه‌های علوم پزشکی)، مناقصه‌ای برگزار نشده و آيا این دانشگاه بررسی کرده است که چه تعداد شرکت‌های توانمندی در این حوزه وجود دارند؟ 

همچنين نبايد از نظر دور داشت كه شرکت‌هایی وجود دارند که پيش از اين اعتبار ریالی لازم برای طراحی و تولید این سیستم‌ها از مراجع مختلف کشور در قالب وام و تسهیلات دریافت کرده‌اند تا این سیستم را تولید کنند و به جامعه آموزشی کشور ارايه دهند؛ لذا نبايد اين مساله را ناديده گرفت كه ايجاد انحصار اين سرمايه‌گذاري انجام شده را نيز بي‌نتيجه مي‌كند.

انتقاد وارده ديگر به درخواست مطرح‌شده توسط دانشگاه مجازي وزارت بهداشت اما تعارض آن با حركت كشور به سمت خصوصي‌سازي است؛ چراكه به‌نظر مي‌رسد اقداماتي از اين دست چندان با روح خصوصي‌سازي هماهنگ نيست.

در آخر بايد يادآور شد كه طراحی و تولید چنين طرح‌هايي خارج از مناقصه رسمی، در حكم برداشتن گامي به عقب است و کشور را به سال‌های قبل مي‌برد؛ سال‌هايي كه سازمان‌های بزرگ سعي داشتند تمام نیازمندی‌های خود را خودشان تولید و تامین کنند و همين موضوع مشكلات فراواني براي كشور ايجاد كرده بود.

هفته‌نامه عصر ارتباط آمادگی خود برای درج پاسخ احتمالی دانشگاه مجازی وزارت بهداشت را دارد.

دو نکته پیرامون انتخابات

تفکیک ترافیک اینترنت در برزخ

دیدگاه‌ها

  • محمد دموکری

    محمد دموکری , 29 بهمن 1396 07:54 ب.ظ

    حقیقتا باعث تاسفه. شرکت ما هم در همین حوزه فعال هست و با چنین برخوردهایی در سازمان های مختلف روبرو هستیم. دانشگاه مجازی وزارت بهداشت یکی از بدترین نمونه های اون هست و نه تنها به اشتباه به سمت انحصار حرکت می کنند بلکه در انتخاب همان مسیر هم به هیچ وجه به استانداردهای جهانی در انتخاب مسیر و ابزار توجهی ندارند. با ادامه حرکت سازمان ها به سمت دولتی سازی تنها نتیجه تعطیلی شرکت های خصوصی است. اون هم در حوزه فقیر اقتصادی همچون آموزش های الکترونیکی. پرواضح هست که در آینده نه چندان دور و با تغییر مدیران این تصمیمات تغییر خواهد کرد و چیزی نخواهد ماند جز شرکت های خصوصی تعطیل شده و هزینه های از دست رفته وزارت بهداشت.

ارسال دیدگاه

نقد و بررسی بازی