برای توقف تقویت مالی الگوهای ضدعرف

تبلیغات در كانال‌هاي نا‌بهنجار ممنوع شود

نگاهي گذرا به صفحات پربازديد در شبكه‌هاي اجتماعي كه ايرانيان در آن حضور دارند، به‌خصوص صفحات اينستاگرام ما را با پديده جديد استفاده از مطالب نا‌بهنجار و غيرمتعارف توسط برخي افراد از يك‌سو و استقبال گسترده برخي كاربران از اين صفحات از سوي ديگر روبه‌رو مي‌كند.

تصاوير لودگي، انتشار برهنگی و در مواردي محتواي تصويري و ويديويي غيراخلاقي از جمله اين موارد است كه در برخي صفحات اينستاگرام و كانال‌هاي تلگرامي به ابزاري براي جذب دنبال‌كنندگان بيشتر تبديل شده است.

موضوع اما به همين‌جا ختم نمي‌شود و ايجادكنندگان اين كانال‌هاي غيراخلاقي و خلاف عرف كه حالا هر يك ده‌ها هزار طرفدار نيز به‌دست آورده‌اند، به جذب تبليغات از فروشگاها‌ و حتي برندهاي مشهور اقدام كرده و به پاس اقدامات بی‌ارزش خود، به كسب درآمدهاي ميليوني نايل آمده‌اند!

در چنين شرايطي انتظار مي‌رود همان‌طور که به شکل نصفه و نیمه تبلیغات كالاهاي داخلي در شبکه‌های ماهواره‌ای ممنوع شده است، **باید تبلیغات اصناف و کسب‌وکارها در صفحات شبکه‌های مجازی غیرمتعارف نيز كليد بخورد تا ریشه تقویت الگوهای غیرمتعارف خشکیده شود؛ اتفاقی که البته در سایه تاخیر همیشگی نهادهای ذی‌ربط رخ نداده و حالا با تلقی و تفسیر آن به‌عنوان چراغ سبز، باید شاهد رویش بیشتر الگوهای ضدفرهنگی بیشتری نیز باشیم!**

صفحات غير‌متعارف و پرطرفدار شبكه‌هاي اجتماعي

صفحات غير‌متعارفي كه با انتشار تصاوير و ويديوهاي غير‌اخلاقي و خلاف عرف در شبكه‌هاي اجتماعي دنبال‌كنندگان فراواني به دست آورده‌اند كم نيستند. يكي از صفحاتي كه نزديك به 78 هزار فالوئر در اينستاگرام دارد و با انتشار تصاوير و ويديوهاي بعضا نابهنجار به شهرت رسيده است رسما در صفحه خود اعلام كرده «اينجا تيمارستان است؛ بزرگ‌ترين رسانه ديوانه‌هاي مجازي».

رقص يك مرد برهنه ايراني در حال گيتار زدن در خياباني برفي و تصاويري از زني كه اتوي روشن را روي پاهايش مي‌كشد، در كنار محتواهاي غير‌اخلاقي و جنسي باعث شده اين كانال دنبال‌كنندگان زيادي پيدا كند.

افزون بر اين دست صفحات در شبكه‌هاي اجتماعي، برخي نيز با پخش رقص‌هاي غيرمتعارف و شوخي‌هاي جنسي، کلامی يا انجام حركات نامتعارف ديگر بر تعداد دنبال‌كنندگان خود افزوده‌اند و عجيب‌تر آنكه حالا تبليغات نيز مي‌گيرند.

در يك نمونه، دختري 20 ساله به كمك گريم و فتوشاپ چهره خود را به‌شكلي ترسناك در آورده و از همين طريق به شهرت رسيده و حتي به همين دليل مورد توجه رسانه‌هاي غربي نيز قرار گرفته است. در موردي ديگر يك پسر و دختر به‌دليل نوع لمينت دندانشان و عكس‌هايي كه از خود در خانه‌هاي مجلل و خودروهاي گران‌قيمت منتشر مي‌كنند، به چهره اينستاگرامي تبديل شده‌اند. با افزوده شدن بر تعداد دنبال‌كنندگان البته چرخه گرفتن تبليغات در صفحات مجازي اين به‌اصطلاح چهره‌ها نيز اتفاق افتاده است و برخي شنيده‌ها حاكي از دريافت مبالغ میلیونی براي قرار گرفتن تبليغات به‌صورت پست موقت و «استوري» در صفحات اين افراد است.

نبود ممنوعيت براي تبليغات در صفحات نامتعارف

اما عامل حیات صفحات ناهنجار، تزریق پول از سوی کسب‌وکارهایی است که فقط به فروش و جذب مشتری اهمیت مي‌دهند.

مروجان لودگي و رفتارهاي نابهنجار در شبكه‌هاي اجتماعي در سايه غفلت مسوولان حتي به فكر ايجاد انجمن و اتحادیه هم برای خودشان افتاده‌اند تا بتوانند از اين طريق درآمدهاي بيشتري نیز جذب كنند.

در خصوص تبليغات در شبكه‌هاي ماهواره‌اي ‌ايراني بر اساس مصوبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردهايي صورت مي‌گيرد. به اين ترتيب برندهاي فعال در كشور، شركت‌ها و فروشگاه‌هاي داخلي فعال در داخل ايران به‌دليل اين ممنوعيت از تبليغ در شبكه‌هاي ماهواره‌اي فارسي‌زبان خودداري مي‌كنند. با وجود اينكه برخي كانال‌هاي تلگرامي و صفحات اينستاگرامي با محتواي غيرمتعارف به گرفتن تبليغ از داخل كشور اقدام مي‌كنند، اما قانون و مصوبه مشخصي براي آنها وجود ندارد.

در تماسي كه با روابط عمومي اتاق اصناف داشتيم اعلام كردند كه مسووليت رسيدگي و رصد فضاي مجازي با نهادهاي ذي‌ربط است، اما اتاق اصناف نيز سپردن تبليغات مغازه‌ها به چنين افرادي را صحيح ندانسته و اعلام کرد: در‌صورتي‌كه مردم از طريق شماره 124 تخلفي در اين خصوص را گزارش دهند، به موضوع رسيدگي مي‌شود.

پس از پيگيري‌هاي تحريريه عصر ارتباط از یک مقام مسوول در شوراي‌عالي فضاي مجازي، این مقام نیز ضمن تایید و پذیرش تبعات اقداماتی از این دست اعلام کرد، از آنجا که این نهاد نقش کلان حاکمیتی و سیاست‌گذاری دارد، مساله ممنوعيت تبليغات در كانال‌هاي غير متعارف را در دستور بررسي قرار مي‌دهد و تعريف جزییات و مصادیق اعمال و اقدامات «غيرمتعارف» را به نهادهایی همچون کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارجاع خواهند داد.

اگرچه برخي از صفحات که دنبال جذب مخاطب از روش‌های غیر‌اخلاقی هستند فعلا به سمت کسب درآمد و گرفتن تبليغ نرفته‌اند و در مواردي شايد صرفا به سبب نوعی اختلال روانی به انتشار چنين پست‌هايي مي‌پردازند، اما نهادهای نظارتی اگر اهمیت داده و وقت بگذارند مطمئنا امكان پيگيري و برخورد با اين مروجان فساد وجود دارد. در اين ميان اما گام نخست جمع کردن بساط لودگی و ناهنجاری و ممنوعیت تبلیغات‌دهی به این افراد و صفحات است.

خطر الگو شدن رفتارهاي نابهنجار

اين روزها انجام حركات و رفتار غيرمعمول و نابهنجار و انتشار ويديو و تصاوير آن در شبكه‌هاي اجتماعي تبديل به فرمولي برای پول‌سازی و کسب درآمد آسان، در ميان كاربران نوجوان و جوان ايراني شده است.

جامعه‌اي كه الگويش دخترانی با صورت‌های مصنوعی و پلاستیکی كه تصاوير نامتعارف خود را براي كسب لايك بيشتر منتشر مي‌كنند؛ جامعه‌اي كه الگوي پسرانش چهره‌هايي بشود كه در ظاهر خلاصه مي‌شوند و در انجام عمل جراحي از يكديگر پيشي مي‌گيرند بي‌شك جامعه‌اي است كه به لحاظ فرهنگي وضعيت اسفباري داشته و دارد از خودش خالي مي‌شود.

درحالي‌كه انتظار مي‌رود فرهنگ درون‌گراي ما شرقي‌ها و ريشه‌هاي عميق عرفان، معنويت و ادبيات ايرانيان را به سمت ارتقاي فرهنگ پيش ببرد، اما با آمدن شبكه‌هاي اجتماعي مجازي تجمل‌گرايي و جنون زيبايي مصنوعی به اولويت اول نوجوانان ايراني در فضاي مجازي تبديل شده است.

حال اما مسابقه جذب لايك و مخاطب در شبكه‌هاي اجتماعي كار را به جايي رسانده تا عده‌اي با به‌نمايش گذاشتن برهنگي خود در پي جلب توجه و مخاطب بيشتر باشند؛ آنچه بايد به‌عنوان هشداري جدي براي لزوم برخورد عاجل نهادهاي ذي‌ربط با اين برهنگي جسمي و فرهنگي در نظر گرفته شده و با آن برخورد جدي شود.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

به هر حال روزگاری از اینفلوئنسرهای عجیب و غریب ایرانی در فضای مجازی که به دلایل خاص همچون لاغر یا هیکلی بودن و تزریق پروتز و لمینت دندان و... معروف شده‌اند نوشتیم و باز از کنارش رد شدند.

بارها از کودکان کار در اینستاگرام نوشتیم و بی‌تفاوت از کنارشان گذشتند؛ فارغ از اینکه فرقی نیست میان به‌اصطلاح کودکان سلبریتی که در فضای مجازی از آنها درآمدزایی می‌شود با کودکان فقیری که در گوشه خیابان به هرکاری اشتغال دارند و در حقیقت به هردو گروه ظلم می‌شود.

جمله معروفی است که می‌گوید: «نجات یک فرد نجات یک جامعه است»؛ بنابراین اگر در نظر بگیریم که حتی یک فرد سالم و عادی در جامعه که حق زندگی دارد به‌واسطه حضور در شبکه‌های مجازی به انحراف کشیده شود همه ما مسوولیم. این روزها در فضای مجازی و به‌ویژه اینستاگرام که شبکه هم‌رسانی عکس و ویدیو است، نوعی ناهنجاری در حال رواج است که باعث برخی نگرانی‌ها برای خانواده‌ها شده است.

حالا کم‌کم سدها شکسته می‌شوند و برای بالابردن فالوئر و پولدار شدن گاه مرزهای وقاحت در نوردیده می‌شود. البته تاکید می‌شود که در همه جای دنیا برخی افراد که کاستی‌های تربیتی و یا اختلالات روانی دارند در فضای مجازی هم مانند محیط واقعی حضور دارند و این مساله خاص کشور ما نیست. اما مشکل اصلی از جایی شروع می‌شود که این افراد به الگوی فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی برای جوانان ما تبدیل شوند. حالا این افراد سردمداران تبلیغات در فضای سایبری به‌ویژه اینستاگرام شده‌اند و حداقل انتظار این است که با حامیان مالی آنها برخورد شود.

لذا بار دیگر تاکید می‌شود همان‌طور که تبلیغات برندهای ایرانی به شکل نصفه و نیمه در ماهواره‌های فارسی‌زبان ممنوع شده است، انتظار می‌رود که اصناف هم ملزم شوند تا از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی غیرمتعارف و هنجارشکن بازداشته شوند و تبلیغاتشان را در کانال‌های رسمی و تخصصی ارایه دهند.

شاید بتوان این تکه از کار را سهم دولت از این موضوع مهم ارزیابی کرد. اگرچه از ما شهروندان فضای سایبری نیز انتظار می‌رود که کالاها و برندهایی را که به تقویت ناهنجاری در جامعه مشغول هستند تحریم کنیم.

و البته همچون همیشه نباید از نقش و سهم مهم خانواده‌ها در تربیت و مراقبت از جوانان خود در این اقیانوس بی‌در و پیکر غافل ماند.

دو نکته پیرامون انتخابات

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی