«حراج اطلاعات» از فروش خاک کشور خطرناک‌تر است

جای تردید نیست آنهایی که ترجیح می‌دهند اطلاعات حیاتی شهروندان و اطلاعات اقتصادی امنیتی و اجتماعی ایران در اختیار خارجی‌ها باشد و با استفاده از آنها ایران را همچون عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی از طریق ریسمان در دست خود بچرخانند، یا ریگی به کفش دارند یا ساده‌لوح هستند.

درحالی‌که تمام اطلاعات مهم شهروندان ایرانی مانند اطلاعات مالی و بانکی، اطلاعات اقامتی و کدپستی، اطلاعات تلفن موبایل و ثابت، اطلاعات تحصیلی و محل کار، اطلاعات خانوادگی و سفرهای داخلی و خارجی، اطلاعات کسب‌وکار و... همگی در پایگاه‌های اطلاعاتی داخلی به‌طور کاملا امن در اختیار مراجع ذی‌ربط است، اینکه عده‌ای ادعا کنند اطلاعات امنیتی کشور که باعث براندازی نظام و فروش کشور به بیگانگان می‌شود نباید در داخل ذخیره شود و باید در اختیار دشمنان قسم‌خورده این آب وخاک باشد، واقعا این تفکر دروغ و بی‌انصافی است.

بنابراین شک نکنید، چنین مدعیانی یا جاهل هستند یا جاسوس و جاده‌صاف‌کن دشمنان ایران.

امروز به‌جرات می‌توان گفت هیچ کشور مستقل و قدرتمندی در دنیا وجود ندارد که اطلاعات کلیدی شبکه‌های اجتماعی شهروندان و سازمان‌های کشورش را دودستی در اختیار دشمنان قرار دهد و خود هیچ اختیاری در مورد آن اطلاعات نداشته باشد.

من ناراحت شدم هنگامی‌که وزیر جوان ارتباطات ایران را در تلویزیون دیدم که از صاحب تلگرام درخواست فیلتر کانال‌های با مشی براندازی و آشوبگر را داشت. این وزیر هیچ اختیاری از خود نداشت و مدیر تلگرام با پاسخی توهین‌آمیز گفت که به‌زودی از تکنولوژی بلاک‌چین  استفاده می‌کند که حتی قدرت فیلتر کردن هم نداشته باشید.

این در حالی است که ما در کشورمان مهندسان و طراحان نرم‌افزاری داریم که قادرند در صورت حمایت بهترین و قوی‌ترین شبکه‌های اجتماعی و امثالهم را تولید کنند و وقتی این ظرفیت‌های بي‌استفاده را دیدم از خودم دلسرد شدم.

یاد اوایل انقلاب افتادم که در بحبوحه جنگ تحمیلی متخصصان فاوا چه حماسه‌هایي آفریدند و یاد خاطره‌ای در ایام جنگ تحمیلی افتادم. در آن دوران سیستمی ایجاد شد که به‌طور فول‌آنلاین مشخصات چند میلیون پلاک رزمنده‌های بسیجی مکانیزه شد و میلیون‌ها خانواده رزمندگان را از سرگردانی نجات داد.

خاطرم هست در ایام جنگ، روزانه گاهی صدها هزار خانواده نگران فرزندان و رزمندگانشان، به‌خصوص در ایام عملیات‌ بودند و برای اطلاع از وضعیت فرزندانشان به اهواز می‌آمدند و جلوی تعاون سپاه اهواز تجمع می‌کردند تا خبری از فرزندشان که شهید یا مجروح و... شده بودند بگیرند، ولی به‌هیچ‌وجه امکان پاسخگویی به آنها نبود.

روزی جناب محمود جراحی و جناب نیک‌اختر و سرهنگ شریفی که همگی از دوستان بودند، به بنده گفتند می‌خواهیم به‌سرعت سیستمی آنلاین طراحی کنیم که مشخصات همه بسیجیان و سربازان را مکانیزه کنیم، به‌طوری‌که هرخانواده قادر باشد با وارد کردن مشخصات فرزندش آخرین وضعیت او را از نظر سلامتی و مجروح شدن و به شهادت رسیدن و نیز محل و بیمارستان بستری و... را به لحظه ببیند و برای این‌ کار به کمک مرکز کامپیوتر نفت در اهواز و تهران و سایر شهرها نيازمنديم.

بلافاصله تیم تشکیل و تولید سیستم و آماده کردن ترمینال‌های 3270 آی‌بی‌ام به‌صورت آنلاین در شهرها نصب شد و ده‌ها و صدها نفر پانچیست برای ورود مشخصات رزمندگان به کامپیوترهای بزرگ نفت اهواز و تهران و سپاه بسیج شدند.

خاطرم است برخی شب‌ها من و جراحی و دیگر دوستان خودمان تا صبح به معراج شهدا که محل آوردن صدها شهید بعد از عملیات‌ بود می‌رفتیم و صدها شهید را که از جبهه با کانکس سردخانه آورده بودند پیاده كرده و روی سنگ‌هایی که برای شناسایی آنها تعبیه شده بود قرار می‌دادند. شدت جراحات به‌حدی بود که پلاک و کارت بعضی از شهدا با امعاء و احشاي آنها مخلوط شده بود و مجبور بودیم از لابه‌لای روده‌ها پلاک یا کارت شهید را پیدا كرده و با زحمت مشخصات آنها را بخوانيم و در فهرستی وارد کنیم و سپس به مرکز کامپیوتر اهواز برای تغذیه به سیستم آنلاین بفرستيم.

(قابل ذکر است که در بیش از 30 سال قبل امکانات ارتباطات و سخت‌افزارها مانند امروز نبود.)

اقدام دیگری که انجام شد، جلوی هر بیمارستان (صدها بیمارستان در شهرهای ایران) سربازی مسوول ثبت مجروحان و شهدای ورودی و خروجی و ثبت مشخصات و نوع و محل جراحت آنها و تغذیه به سیستم بود.

با توجه به اقدامات فوق، آخرین وضعیت میلیون‌ها بسیجی و سرباز در جبهه‌ها و نیز وضعیت تمام مجروحان و شهدا و لوکیشن آنها به‌صورت لحظه‌ای قابل رصد بود.

در نتیجه تلفن‌هایی اعلام شد که هر خانواده‌ای که نگران فرزندش بود، زنگ می‌زد و اپراتور مشخصات وی را وارد سیستم می‌کرد و سپس آخرین وضعیت فرزندش، اعم از شهادت، جراحت و محل بستری و... را به استحضار خانواده رزمنده می‌رساند.

با اجرای این سیستم دیگر هیچ خانواده‌ای به تعاونی سپاه اهواز نمی‌رفت. سیستم فوق رفته‌رفته به سیستم یکپارچه رزمندگان جنگ تحمیلی و پایه پرداخت‌های حقوق خانواده شهدا و استعلامات حضور در جبهه و... تبدیل شد.

حال عزیزان غرض از این خاطره، تعریف از خود یا دیگران نبود بلکه این خدمات کوچک‌ترین کاری است که در مقابل عظمت حماسه‌ها و ایثار جوانان غیور این وطن برای صیانت از انقلاب و ارزش‌های آن و حفظ تمامیت ارضی ایران اسلامی انجام شد. هدف حقیر این است که به وزیر محترم فناوری اطلاعات و دیگر دولتمردان و دست‌اندرکاران به‌اصطلاح روشنفکر فاوای ایران یادآوری کنیم کشوری را که با این‌همه تدبیر و حماسه و تلاش و از جان‌گذشتگی حفظ شده است نباید به‌سادگی به اجنبی فروخت!

جناب وزیر و عزیزان متولی فاوا، دولتمردان و نمایندگان محترم، استحضار دارید که اطلاعات آن‌هم در حجم بسیار عظیم موجود در شبکه اجتماعی، بالاترین ارزش را از نظر راهبردی، امنیتی و عملیاتی برای کشور دارد.

 قراردادن اطلاعات عظیم و حیاتی شهروندان در حافظه‌ها و سرورهایی که کاملا در اختیار صهیونیست‌ها است و شما هیچ دسترسی و مدیریتی بر آنها ندارید، از فروش کل خاک وطن به بیگانگان خطرناک‌تر است.

همان‌گونه که قبلا عرض کردم، تقدیم دودستی میلیاردها پیام و آیتم اطلاعاتی به صاحبان صهیونیستی امثال تلگرام مانند آن است که ایران و دولتمردانش را همچون عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی کرده‌اید که ریسمان هدایت و جنباندن این عروسک‌ها در دست صاحبان شبکه تلگرام و آنانی خواهد بود که اطلاعات ایران را از تلگرام برای براندازی نظامی که این‌همه شهید داده است می‌خرند؛ یعنی مراکز جاسوسی دنیا.

در‌حالی‌که تاکید می‌شود در ایران عزیز خودمان بهترین متخصصان فناوری اطلاعات را داریم و می‌توانيم حتی اگر مورد حمایت دولت محترم قرار گیرند، در دنیا حرف اول را بزنیم و بهترین شبکه‌های اجتماعی را ایجاد کنیم.

مسوولان محترم شما را به خون شهدا قسم به توان داخلی، به‌ویژه در حوزه فناوری اطلاعات که مهم‌ترین عامل رشد جمهوری اسلامی است، اعتماد کنید و فریب اندکی روشنفکرنما و دلال را که شایع می‌کنند ما نمی‌توانیم را نخورید که والله ما می‌توانیم، ما می‌توانیم.