ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

هیجان‌زدگی فضای مجازی؛ این بار حمله به سامسونگ

 

ICT در هفته گذشته با وجود یک روز تعطیلي، با رویدادها و به عبارت بهتر حاشیه‌هایی همراه بود که مهم‌تر از متن بود. این تحولات از هک شدن سریالی سایت چند روزنامه رسمی کشور آغاز شد و دامنه آن به کشیده شدن پای سامسونگ و بسیاری از مسوولان به رفتار سیاسی کمیته المپیک زمستانی ادامه یافت. در این میان به چالش‌های پیش روی فعالیت استارت‌آپ‌های ایرانی که چندی است حسابی خبرساز شده‌اند هم سری می‌زنیم. به این ترتیب در ICT ایرانی این هفته، به ارزیابی و مرور اهم اخبار هفته گذشته می‌پردازیم.

هک شدن سریالی سایت روزنامه‌ها

هفته گذشته در حالی که پوشش اخبار مربوط به راهپیمایی مراسم 22 بهمن در صدر اخبار رسانه‌های آنلاین قرار داشت، انتشار خبر هک شدن سایت چند روزنامه رسمی کشور مورد توجه قرار گرفت. بر اثر این اتفاق، خبر جعلی در خصوص رهبر انقلاب بر خروجی این رسانه‌ها قرار گرفته و زمینه سوءاستفاده عوامل ضدانقلاب را فراهم کرد. در ابتدا تصور می‌شد که فقط سایت روزنامه قانون مورد این حمله قرار گرفته است، اما پس از مدت کوتاهی مشخص شد سایت روزنامه ستاره صبح و آرمان نیز قربانی این حمله شده‌اند. اما با ورود تیم امنیتی وزارت ارتباطات براي شناسایی منبع حملات مذکور و همچنین شبکه‌های اجتماعی به‌منظور تکذیب این خبر، کمی بعد اطلاعات جدیدی از زوایای دیگر این حمله انتشار یافت.

نتایج این بررسی نشان داد، شرکت پشتیبان تمامي این سایت‌ها یکی بوده و از نام کاربری و کلمه عبور پیش‌فرض مشترک برای میزبانی آنها استفاده می‌کرده است. حتی آدرس پست الکترونیکی راهبر ارشد سامانه نیز با سطح دسترسی بالا همان نام کاربری و کلمه عبور استفاده‌شده در سایت‌ها بوده که در مجموع با پایین بودن سطح رعایت موارد امنیتی، زمینه را برای هک شدن فراهم کرده است. همچنین خاستگاه حمله نیز کشورهای آمریکا و انگلیس شناسایی شدند.

المپیک سیاسی و تلخ

در راستای برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی در کره جنوبی، اتفاقی رخ داد که بسیار متاثرکننده، اما در عین حال غرورآفرین بود. متاثرکننده از این بابت که کمیته برگزاری این مسابقات در کره جنوبی در اقدامی کاملا سیاسی، غیرورزشی و در تعارض کامل با فلسفه شکل‌گیری "المپیک" از اهدای هدیه که یکی از گوشی‌های شرکت سامسونگ بود، به 4 ورزشکار اعزامی به نمایندگی از مردم ایران و همچنین ورزشکاران کره شمالی، به علت آنچه تحریم‌های کشور آمریکا عنوان شد، خودداری کرد.

اگرچه کاملا طبیعی بود که این موضوع موج گسترده‌ای از واکنش‌های ایرانیان را به دنبال داشته باشد و پای مسوولان و مقامات رسمی کشور نیز به وسط کشیده شود. اما این موج از لحظه اول به علت اشتباه سهوی یا عمدی رسانه‌های کم‌تجربه و شتاب‌زده مجازی، به انحرافی آشکار کشیده شد و پای شرکت سامسونگ در ایران و کره جنوبی را نیز به میان کشید.

به شکل ساده ماجرا از این قرار بود که شرکت سامسونگ به عنوان یکی از حامیان المپیک، در روالی مرسوم اقدام به تهیه یک هدیه به تعداد ورزشکاران حاضر در این دوره از مسابقات کرده و این هدایا را برای اهدا در اختیار کمیته المپیک زمستانی گذاشته بود.

اما این کمیته در یک تصمیم کاملا سیاسی و به دور از اخلاق ورزشی، از دادن این هدیه به ورزشکاران ایران و کره شمالی امتناع کرد. لذا در حالیکه انتظار می‌رفت نوک انتقادات و حملات به سمت کمیته مذکور و مسوولانش نشانه گرفته شود، در اقدامی تعمدی یا اشتباه، شرکت سازنده هدایا یعنی سامسونگ سیبل انتقادات قرار گرفت.

همین اتفاق زنجیره‌ای از واکنش‌ها به این شرکت کره‌ای را در پی داشت و بسیاری از مسوولان ایرانی نیز در همین کانال افتادند. این موضوع اما فرصتی برای برخی رقبای سامسونگ را نیز فراهم کرد تا از این آب گل‌آلود شده به نفع خود و به زیان این شرکت بهره گرفته و به تبلیغ خود بپردازند.

در نتیجه موج‌موج توییت و مصاحبه و اخطار و تهدید بود که نثار سامسونگ شد. اگرچه کمی بعد با توضیحات ارایه شده از سوی شرکت سامسونگ، سفیر کره جنوبی در ایران و مسوولان کمیته المپیک (یا همان مقصران اصلی) و همچنین واکنش بهنگام برخی رسانه‌های کشور در تشریح اصل ماجرا، مساله فروکش کرد و از آن به بعد عکس مسوول اصلی این تخلف یعنی مدیر اجرایی کمیته المپیک زمستانی میان ایرانی‌ها دست به دست شد.

اما این موضوع چند نکته نیز داشت. نخست آنکه مسوولان رسمی کشور بهتر است در اینگونه مواقع مراقب موج‌های احساسی و گاه هدایت‌شده در شبکه‌های اجتماعی باشند. چراکه هیجان‌زدگی و شتاب‌زدگی خاصیت فضای شبکه‌های اجتماعی به ویژه در ایران است که در صورت عدم شناخت صحیح این فضا و فشار برای واکنش، می‌تواند آنها را هم به اشتباه بیندازند.

دوم آنکه برای پاسخ به این رفتار ناشایست، بهترین تنبیه و اقدام بر اساس منافع و غرور ملی، فراخواندن ورزشکاران ایرانی و بازگشت آنها به کشور بود که البته چنین اتفاقی رخ نداد. (هرچند که هدایای آنها به سرعت و با عذرخواهی اهدا شد.)

سوم آنکه رسانه‌های رسمی کشور نیز باید مراقب باشند که بر خلاف شبکه‌های اجتماعی، سرعت در اطلاع‌رسانی را فدای صحت در اطلاع‌رسانی نکنند.

 

استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاران کاغذی

استارت‌آپ‌ها، شرکت‌ها و به عبارتی صاحبان کسب‌وکارهای نوپایی هستند که با ارایه راه‌حل‌های نوآورانه به رفع یک یا چند نیاز در جامعه می‌پردازند. با رشد و شکوفایی فناوری طی سال‌های اخیر در کشور، این اصطلاح بیش از هر زمان دیگری بر سر زبان‌ها افتاده است که با مصادیق و برداشت‌های متنوعی نیز همراه است.

دیدگاه برخی منابع مطابق با تعریف مفهومی آنهاست که در بالا بدان اشاره کردیم. اما برخی دیگر از کارشناسان نیز آنها را کسب‌و‌کارهایی می‌دانند که پول پارو می‌کنند، اما هر بار که صحبت از نظارت و مالیات به‌عمل می‌آید سعی می‌کنند به‌نوعی از آن سر باز بزنند. در این میان هستند دولتمردانی که پشیمان از اعطای وام‌های میلیاردی به آنها هستند و اعتقاد دارند آنها را بیش از هر زمان دیگری بدهکار کرده‌اند و کاش می‌شد مطابق استانداردهای جهانی این کسب‌وکارها روی پای خود می‌ایستادند. با این رویکرد، هفته گذشته یکی از پژوهشگران فضای مجازی پرده دیگری از این جریانات تازه‌تاسیس برداشت که به حوزه سرمایه‌گذاری ارتباط پیدا می‌کند. سرمایه‌گذاری خارجی از جمله متغیرهای پرچالشی است که با استارت‌آپ‌های ایرانی گره خورده است.

در همین راستا، سید‌علیرضا آل‌داود، پژوهشگر فضای مجازی، هفته گذشته ادعا کرد که برخی از استارت‌آپ‌های ایرانی با ادعای جذب سرمایه‌گذار خارجی مورد حمایت‌های برخی دستگاه‌های دولتی قرار گرفته‌اند. اما بررسی‌های نشان می‌دهد در واقع شرکت‌های کاغذی سوئدی، هلندی و آلمانی به کشور وارده شده‌اند و در واقع سرمایه‌ای به کشور وارد نشده و اهداف خاصی مانند جاسوسی، پولشویی و حباب‌سازی در این نوع سرمایه‌گذاری‌ها محتمل است. وی همچنین وجود استارت‌آپ‌‌های چندتابعیتی در ایران را خطرناک‌تر از مسوولان دوتابعیتی برای کشور دانست.

بر اساس این گزارش، گرچه رمزگشایی چگونگی فعالیت استارت‌آپ‌ها در ایران و نحوه کسب درآمد و جذب سرمایه‌گذاری در کشور اقدامی کاملا امکان‌پذیر برای دستگاه‌های ناظر است، اما به‌نظر می‌رسد اراده‌ای در پس این اقدام ضروری وجود دارد که مایل است هرگونه شفاف‌سازی در فعالیت این بازیگران تقریبا تازه‌وارد را به تعویق بیندازد.

امنیت ستاره‌مربع‌ها تضمینی شد

کدهای دستوری USSD یا همان ستاره‌مربع‌های معروف که مدت‌ها است با نگرانی ناامنی مواجه‌اند در کش‌وقوس ممنوعیت یا مجازشدن قرار دارند، هفته گذشته وارد مرحله تازه‌ای شدند. بر این اساس وزیر ارتباطات اعلام کرد، تفاهمی میان رگولاتوری و بانک مرکزی برای تضمین امنیت سرویس کدهای دستوری موبایل USSD انجام و مقرر شد با ایجاد اپلت روی سیم‌کارت‌ها این امنیت تضمین شود. به گفته وی، بر این اساس مطابق تفاهمی که اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های پرداخت الکترونیکی (PSP) داشتند، پیشنهاد شد تا مدل امنیتی برای تراکنش‌ها با قرار دادن یک اپلت روی سیم‌کارت صورت بگیرد تا ملاحظات بانک مرکزی برای امنیت این روش پرداخت الکترونیکی محقق شود.

دستگیری فرفری‌های فضای مجازی

با وجود توافق غیررسمی تلگرام با ایران مبنی بر مسدودسازی کانال‌های غیراخلاقی، اما همچنان اخبار رسمی دستگیری فعالان و گردانندگان کانال‌هایی که به‌صورت باز و آزاد بر بستر این پیام‌رسان به فعالیت می‌پردازند به گوش می‌رسد و این قضیه بیشترین زنگ خطر برای خانواده‌هایی است که فرزندان کمتر از 18 سال آنها از کاربران تلگرام هستند.

در همین راستا، هفته گذشته پلیس فتای اردبیل از دستگیری مدير و هشت ادمين‌ كانال مستهجن فرفری‌ها توسط پليس فتا اردبيل دستگير شدند. این افراد در پی وصول گزارشی مبنی بر وجود كانالی به نام فرفری‌ها كه در حوزه جرايم عليه عفت و اخلاق عمومی و اشاعه همجنس‌گرايی، روابط نامشروع و شرب خمر در فضای مجازی فعاليت داشت، شناسایی شدند و دستگیری عوامل این كانال در دستور کار كارشناسان این پليس قرار گرفت. به گفته سرگرد علی قهرمان طالع، رییس پليس فتاي استان اردبيل متهمان در بازجويی‌های انجام گرفته اعتراف كردند كه از طريق مديركانال به‌عنوان ادمين انتخاب شده و با عضويت در كانال‌ها و گروه‌های مستهجن اقدام به انتشار و بارگذاری فيلم و عكس در كانال مربوطه با هدف تفريح و سرگرمی می‌كردند. 

پارازیت همچنان تیترساز است

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه