اخبار برگزیده

آغاز رسمی مالکیت وریزون بر یاهو و AOL

سرانجام شرکت مخابراتی وریزون با تکمیل فرایند خرید شرکت های اینترنتی قدیمی یاهو و ای او ال آنها را در یکدیگر ادغام کرد تا شرکت جدیدی به نام Oath متولد شود.

به گزارش فارس به نقل از ری کد، وریزون در سال گذشته پس از کش و قوس هایی با پرداخت حدودا 4.5 میلیارد دلار شرکت یاهو را خریداری کرد و این مجموعه بحران زده را با ای او ال ادغام کرد.

پس از تکمیل این فرایند ادغام که تا تابستان به طول می انجامد، دو شرکت یاد شده در قالب جدیدی فعالیت های خود را از سر خواهند گرفت. هر چند هنوز در این زمینه هیچ جزییاتی منتشر نشده است.

شرکت ای او ال که این خبر را تایید کرده وعده داده شرکت جدید به یکی از برترین برندهای تجاری مبدل شود. به گفته تیم آرمسترانگ مدیرعامل فعلی ای او ال 20 مجموعه تجاری متنوع به عنوان زیرمجموعه های Oath فعالیت خواهند کرد.

وریزون امیدوار است با جذب یک میلیارد کاربر خدمات این دو شرکت بتواند درآمدهای کلانی را در آینده به جیب بزند که از جمله آنها می توان به درآمدهای تبلیغاتی حاصل از انتشار اگهی اشاره کرد. البته برخی کارشناسان می گویند افشای نفوذ هکرها به سرورهای یاهو و سرقت اطلاعات صدها میلیون حساب کاربری به شدت به حسن شهرت این شرکت لطمه زده و ممکن است به همین علت استفاده از یاهو کمتر شده و لذا فرصت های نمایش تبلیغات بر روی آن کمتر شود.

با این تغییر و تحول نه آرمسترانگ مدیرعامل فعلی ای او ل و نه مریسا میر مدیرعامل نه چندان موفق یاهو دیگر نقشی در این دو شرکت ایفا نخواهند کرد و به زودی از ای او ال و یاهو جدا می شوند.

 

قابلیت خودترمیمی گوشی‌های شکسته‌

محققان دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت پلیمری شدند که خاصیت خود ترمیمی دارد و قرار است در ساخت انواع تجهیزات الکترونیکی و روباتیکی مورد استفاده قرار گیرد. تلفن‌های هوشمندی که با استفاده از این پلیمر تولید می‌شوند، در صورت شکسته شدن به صورت خود به خود ترمیم می‌شوند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، پلیمر تولید شده به این روش کاملا شفاف بوده و قادر به عبور یون و جریان الکتریسیته است. این ماده پلیمری علاوه بر خاصیت خود ترمیمی، خاصیت ارتجاعی دارد و طول آن تا 50 برابر طول اولیه افزایش می‌یابد.

این ماده پلیمری بر مبنای پیوندهای شیمیایی تولید شده است. در مواد دو نوع پیوند کووالانسی و غیر کووالانسی وجود دارد. پیوند کووالانسی قوی است و به راحتی پس از شکسته شدن بهبود نمی‌یابد؛ ولی پیوندهای غیر کووالانسی ضعیف‌تر و پویاتر هستند.

برای مثال پیوندهای هیدروژنی که مولکول‌های آب را به یکدیگر متصل می‌کنند، غیر کووالانسی هستند و به محض شکسته شدن پیوند مجددا برقرار می‌شود تا آب حالت مایع خود را حفظ کند. اکثر پلیمرهای خودترمیم شونده، پیوندهای هیدروژنی یا فلز لیگاند تشکیل می‌دهند که البته برای رساناهای یونی گزینه مناسبی نیستند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا برای تولید این پلیمر از نوعی پیوند غیر کووالانسی به نام تعامل یون دو قطبی استفاده کرده اند. این پیوند نیروی بین یون‌های باردار و مولکول‌های قطبی است و برای رساناهای یونی قابل استفاده است. در ساخت پلیمر خودترمیم شونده، حلقه‌های پلیمر توسط تعامل یون - دوقطبی بین گروه‌های قطبی در پلیمر و نمک یونی متصل می‌شوند. حاصل ماده ای شفاف و قابل ترمیم با خاصیت کشسانی تا 50 درصد اندازه اولیه است که می‌تواند در صنعت الکترونیک و روباتیک قابل استفاده باشد و در آینده‌ای نزدیک گوشی‌های هوشمند تولید شده با استفاده از این فناوری، در صورت شکسته شدن، مجددا به صورت خودبه خود ترمیم می‌شوند. نتایج این تحقیقات در 253 امین نشست ملی و نمایشگاه انجمن شیمی آمریکا مطرح شد.

 

اندروید محبوب‌ترین سیستم عامل جهان

 

به گزارش StatCounter که یک موسسه مستقل تحلیلگر وب است، میزان محبوبیت سیستم عامل اندروید از سیستم عامل ویندوز بالاتر رفت و برای اولین بار این محصول شرکت گوگل به محبوب‌ترین سیستم‌عامل جهان در کامپیوترهای رومیزی، لپ‌تاپ، تبلت و گوشی های موبایل تبدیل شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری تلگراف، به عبارت دیگر اکنون تعداد کاربران تجهیزات مبتنی بر اندروید در اینترنت در مقایسه با تجهیزات مبتنی بر ویندوز بیشتر است. در ماه مارس سال 2017 میلادی اندروید 37.39 درصد از سهم بازار را به دست آورد که 0.02 درصد بیشتر از سهم 37.91 درصدی ویندوز است.

با وجود این که اختلاف آمار مذکور بسیار اندک است، این وضعیت نشانه‌ای از پایان سلطه ویندوز بر بازار سیستم‌عامل‌ها و تغییر رفتار کاربران محسوب می‌شود. براساس آمار موسسه StatCounter پنج سال قبل سهم اندروید از بازار مصرف اینترنت تنها 2.4 درصد بود.

برای مثال در آمریکای شمالی ویندوز سهم 39.5 درصد از بازار است در حالی که iOS سهم 25.7 درصدی از این بازار را به خود اختصاص داده است. با وجود این در آسیا سهم ویندوز 29.2 درصد از بازار است و اندروید 52.2 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

در زمینه نرم‌افزارهای اینترنتی، سیستم عامل ویندوز هنوز هم بر بازار مسلط است و 84 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد. اما با گسترش روزافزون گوشی های هوشمند و تجهیزات موبایل در سطح جهان، استفاده از اینترنت در کامپیوترهای رومیزی رو به افول است. متن کامل این گزارش در وب سایت StatCounter منتشر شده است.

 

تلاش نمایندگان کنگره برای کشف تعداد آمریکایی‌های تحت کنترل سایبری

۲ نفر از نمایندگان مشهور کنگره آمریکا قصد دارند دولت ترامپ را مجبور به افشای تعداد شهروندانی کنند که توسط آژانس امنیت ملی آمریکا تحت کنترل سایبری هستند.

به گزارش فارس به نقل از نتورک ورلد، Bob Goodlatte و John Conyers Jr. روز جمعه با ارسال نامه ای برای دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا از وی خواستند تعداد شهروندان آمریکایی که ارتباطات آنها تحت کنترل آژانس امنیت ملی آمریکاست را اعلام کند. این دو نفر به ترتیب جمهوریخواه و دموکرات و رییس کمیته قضایی کنگره و عضو ارشد آن هستند.

آژانس امنیت ملی آمریکا تا به حال حاضر نشده اعلام کند چند نفر از مردم آمریکا را به بهانه برقراری ارتباطات مشکوک با خارجیان به سوژه جاسوسی های سایبری خود مبدل کرده است.

بر اساس قوانین موجود آژانس امنیت ملی آمریکا از اقتدار و توانایی گسترده ای برای جاسوسی از کاربران آمریکایی و غیرآمریکایی اینترنت برخوردار است و تلاش های گروه های مدنی مدافع حفظ حریم شخصی در این زمینه تا به حال ناکام مانده است.

در نامه تنظیم شده توسط این دو نماینده کنگره تصریح شده که آنها خواستار دریافت تعداد واقعی افراد سوژه جاسوسی های سایبری و نه فقط درصد ارتباطات تحت کنترل شهروندان امریکایی هستند. آنان قول داده اند که اطلاعات دریافتی را در اختیار عموم مردم قرار دهند.

 

ممنوعیت کامل فعالیت اوبر در ایتالیا

شرکت اوبر که امکان فعالیت در بخش‌هایی از آمریکا را از دست داده، حالا با صدور حکمی توسط یک قاضی نمی تواند در کل خاک ایتالیا فعالیت کند.

به گزارش فارس اوبر که خدمات تاکسی یابی در کشورهای مختلف جهان ارائه می دهد، به عدم رعایت قوانین فعالیت تجاری عادلانه و اقدامات غیررقابتی متهم شده و همین امر باعث شده که با حکم یک قاضی امکان فعالیت در ایتالیا را از دست بدهد.

در حالی که فعالیت اوبر در برخی کشورهای دیگر اروپایی به دلایل مشابهی محدود شده، اما برای اولین بار در ایتالیا اوبر حق ارائه هرگونه خدماتی را از دست داده است.

شاکی اصلی این پرونده انجمن تاکسی ایتالیا بوده که از اوبر به دادگاه شکایت کرده و این شرکت را به نقض قوانین رقابت آزاد متهم کرده بود. اوبر نه تنها شانس هرگونه فعالیت در ایتالیا را از دست داده، بلکه حق تبلیغات و هرگونه فعالیت بازرگانی در کل این کشور را هم ندارد.

اوبر در واکنش به این حکم اعلام کرده که از این تصمیم شوکه شده و حتما در این مورد تقاضای فرجام خواهی خواهد کرد. اوبر که در سال 2009 تاسیس شده در حدود 540 شهر جهان در دسترس بوده و فعالیت می کند.

 

یوتیوب درآمدزایی برای کاربرانش را دشوارتر کرد

یوتیوب از پنج سال پیش به تولیدکنندگان ویدئو در این سایت به اشتراک گذاری امکان درآمدزایی داد، اما اکنون برای پرداخت پول به آنان شرط عجیب و غریبی گذاشته است.

به گزارش فارس از این پس تنها کاربرانی می توانند با انتشار ویدئوهای تولیدی خود در یوتیوب کسب درآمد کنند که ویدئوهایشان در کانال آنها حداقل 10 هزار بیننده داشته باشد.

یوتیوب تا به حال هیچ پیش شرطی برای پرداخت پول به تولیدکنندگان ویدئوهای مختلف در نظر نگرفته بود، اما ظاهرا پس از کسب اطمینان از تبدیل یوتیوب به پربازدیدترین سایت به اشتراک گذاری ویدئو قصد دارد برای پرداخت پول به کاربران شرط و شروطهای دشواری در نظر بگیرد.

یوتیوب معتقد است با اعمال این سیاست سختگیرانه تنها افراد دقیق و جدی جذب استفاده از این سرویس شده و کیفیت ویدئوهای تولیدی برای انتشار در یوتیوب هم افزایش می یابد.

یوتیوب همچنین قصد دارد عملکرد و محتوای ویدئوهای تولیدی این کاربران را هم مورد بررسی های دقیق قرار دهد تا مطمئن شود آنها سیاست های یوتیوب را نقض نکرده باشند. این امر با هدف شناسایی و حذف سریع ویدئوهای دارای محتوای غیراخلاقی یا خشن صورت می گیرد.

 

ربات‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند

یک شرکت به نام Locus Robotics به منظور ارتقای بهره‌وری کار ربات‌های خود، آنها را وارد تعامل با یکدیگر کرده است.

به گزارش ایسنا، این ربات‌های خودکار که LocusBots نام دارند، پیش از این وارد کار و تعامل گروهی نشده بودند و به صورت انفرادی کار می‌کردند.

این ربات‌ها پیشتر به طور مستقل در انبارها کار کرده ، اقلام را جابجا کرده، در درون قفسه‌ها قرار داده و آنها را بسته‌بندی می‌کردند.

اما این شرکت از یک سیستم به نام LRAN استفاده کرد که مخفف Locus Robotics Advanced Navigation بوده و اکنون این ربات‌ها وارد کار گروهی و تعامل با یکدیگر شده‌اند.

سیستمی که این شرکت به کار گرفته همانند اپلیکیشن Waze بوده که رانندگان با استفاده از آن می‌توانند با یکدیگر در تعامل بوده و همکاران خود را از وضعیت‌های مختلف آگاه کنند.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه