سامانه‌هایی که آمدند و مشکلاتی که ماندند

در سال‌های اخیر هر روز بر تعداد سامانه‌هاي وزارت ارتباطات افزوده و برای هر یک نیز وظیفه‌ای تعریف شده است.

سامانه ارزیابی رضایتمندی مشترکان سرویس‌های فناوری، سامانه محاسبه تعرفه سرویس اینترنت پرسرعت، سامانه 195 و سامانه ارزیابی میزان رضایت کاربران، فقط بخشی از سامانه‌هایی است که هر روز اضافه می‌شوند.

در ميان سیل ظهور سامانه‌های جدید، برخی نهادها مانند رگولاتوری نیز خیال خود را آسوده کرده و به جای رسیدگی به مسایلی همچون پیامک‌های تبلیغاتی که مردم را عاصی کرده‌ و سیم‌کارت‌های بی‌هویتی که به ابزاری برای آزار مردم تبدیل شده‌اند و به جای نظارت مستقیم و رصد دقیق حوزه، با ایجاد سامانه‌های جدید مردم را مسوول پیگیری برخی مشکلات کرده‌اند؛ این کار مانند حفاظت از مرزهای کشور است که به عهده مردم گذاشته شود.

نکته جالب آنکه برخی از این سامانه‌های متنوع و متفاوتی که برای ثبت شکایت و موضوعات مختلف دیگر به کاربران پیشنهاد می‌شود بعضا با مشکلاتی مواجه هستند.

باید گفت حتی اگر این سامانه‌ها کارآمد باشند، این مجموعه وزارت ارتباطات و رگولاتوری هستند که بايد به اپراتورهای موبایل و حواشی مربوط به آنها مانند سیم‌کارت‌های بی‌هویت و پیامک‌های تبلیغاتی و... توجه و نظارت داشته باشند و نه اینکه با صرف هزینه از جیب مردم سامانه‌هایی طراحی کرده و با ایجاد مزاحمت مضاعف برای مردم، آنها را مجبور کنند که به ثبت شکایت در سامانه‌های وزارت ارتباطات بپردازند.

انداختن بار نظارت بر دوش مردم

طبیعی است که دولت بايد به سمت الکترونیکی شدن پیش رود و در این میان سامانه‌ها به‌عنوان زیرساخت فنی دولت الکترونیکی برای ارایه خدمات و جلوگیری از لزوم مراجعه حضوری و تسهیل امور مردم بايد مورد توجه قرار گیرند.

اما این‌طور به‌نظر می‌رسد که رگولاتوری و سایر زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات بعضا برای آنکه به‌نوعی از موضوع نظارت سلب مسوولیت کنند، سامانه‌های جدید ایجاد کرده و از مردم می‌خواهند پیگیر برخی مشکلات نظارتی باشند.

در حال حاضر با مراجعه به سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مشاهده می‌کنید که در بخش وظیفه و اختیارات این سازمان و در بند «پ» یکی از وظایف اصلی رگولاتوری این‌طور بیان شده است: «حمایت از حقوق استفاده‌کنندگان خدمات پستی، مخابراتی و فناوری اطلاعات و نظارت مستمر بر اعمال صحیح آنها.»

از عبارت «نظارت مستمر» که بايد برای حمایت از حقوق استفاده‌کنندگان از خدمات مخابراتی و فناوری اطلاعات مورد توجه رگولاتور قرار گیرد، این‌طور بر می‌آید که خود این سازمان بايد این کار نظارتی را رأسا انجام داده و با رصد «مستمر» ریز و درشت مسایل مرتبط با کاربران، موارد تضییع حقوق آنها را چه در حوزه موبایل و اپراتورها و چه در سایر حوزه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات شناسایی کرده و با متخلفان برخورد کند.

با تمام این تفاسیر در همین حال اما مدت‌ها است که ارسال‌کنندگان پیامک‌های تبلیغاتی هر بار با استفاده از ترفندی جدید به ارسال گروهی پیامک به مردم اقدام کرده و حقوق آنها را نادیده می‌گیرند.

از سوی دیگر، مشکلات فراوانی نیز در خصوص پیامک‌های ارزش افزوده وجود دارد و همچنان لغو برخی از این پیامک‌های ارزش افزوده برای کاربران به آرزویی سخت و گاه دست‌نیافتنی تبدیل شده است.

البته سیم‌کارت‌های بی‌هویتی که مزاحمت‌های مداوم برای مردم ایجاد می‌کنند نیز از دیگر مسایلی است که به زخمی کهنه در حوزه ارتباطات کشور تبدیل شده‌اند و نظارت کافی و اساسی روی آنها صورت نمی‌گیرد.

موازی‌کاری در ایجاد سامانه

فراموش نکنیم که طبیعتا وقتی سامانه‌ای طراحی می‌شود عده‌ای نیز برای به‌روزرسانی آن و بررسی مشکلات پیش‌آمده در سامانه به‌کار گرفته می‌شوند و همین مساله هزینه‌های بیشتری نیز می‌طلبد که بايد از ردیف بودجه کشور و درواقع از جیب ملت هزینه شود.

این در حالی است که سامانه‌های ایجادشده بعضا کارکردهای مشابهی دارند. براي مثال، سامانه 195 و پورتال اطلاع‌رسانی مرکز بازرسی، نظارت مدیریتی و پاسخگویی به شکایات وزارت ارتباطات هر دو کارکردهای نظارتی داشته و به‌راحتی می‌شود هر دو را در قالب یک سامانه و البته در دو دسته‌بندی مجزا تعریف کرد.

در تعریف سامانه پاسخگويي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات یا همان سامانه 195 آمده است: «كليه مشتركين گرامي مي‌توانند با مراجعه به سايت 195.ir يا تماس با تلفن گوياي 195 يا شماره پيامك 600195 و يا آدرس پست الكترونيك‌ 195@ict.gov.ir، درخواست ملاقات با مقام عالي وزارت، درخواست/ شكايت، انتقاد، پيشنهاد يا تشكر خود را در خصوص خدمات ارایه‌شده زيرمجموعه‌هاي اين وزارتخانه (‌سازمان‌ها و شركت‌هاي ذي‌ربط ) كه داراي مشترك و كاربر نهايي مي‌باشند ثبت نمايند.»

این در حالی است که در سامانه‌ای که به‌تازگی برای رسیدگی به شکایات توسط وزارت ارتباطات ایجاد شده نیز تعاریف و وظایف مشابهی دیده می‌شود.

در سامانه رسیدگی به شکایات جدید در توصیف و معرفی این سامانه نوشته شده است: «سامانه الکترونیکی رسیدگی به شکایات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجرای ماده 25 قانون ارتقای نظام سلامت اداری و مقابله با فساد و در راستای افزایش رضایت مشتریان زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق ارتباط با مشترکان نهایی راه‌اندازی گردیده است. کلیه مشترکان و همکاران گرامی می‌توانند شکایت خود را در خصوص خدمات ارایه‌شده زیرمجموعه‌های این وزارتخانه، سازمان‌ها و شرکت‌های ذی‌ربط دارای مشترک و کاربر نهایی با استفاده از لینک‌های موجود در این صفحه ثبت نموده و دفاتر/ اداره کل بازرسی شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه مسوولیت پاسخگویی و رسیدگی به این شکایات را به عهده دارند.»

به این ترتیب واضح است که برای هر دو سامانه وظایف مشابهی تعریف شده است که ثبت درخواست شکایت از وزارت ارتباطات و زیرمجموعه‌هایش و ثبت شکایت از سازمان‌هایی که با کاربر نهایی ارتباط دارند، از آن جمله هستند.

پرسش‌ها و ابهامات بی‌پاسخ

در مجموع، همین مساله باعث شده از یک سو سامانه‌هایی برای استعلام سیم‌کارت، لغو پیامک‌ها، ثبت شکایت‌ها، سنجش سرعت اینترنت و... وجود داشته باشد و از سوی دیگر میزان پایین اطلاع مردم از وجود چنین سامانه‌هایی نیز محل ابهام است. در بررسی‌های میدانی خبرنگار ما، بسیاری از مردم اصلا از وجود این سامانه‌ها بی‌اطلاع بوده و برای نخستین بار اسم آنها را مي‌شنيدند.

این در حالی است که سامانه‌های مذکور (فارغ از مشکلات و ناکارآمدی‌ها) ایجاد شده‌اند تا به مردم خدمات‌رسانی داشته باشند، اما شاهد تبلیغات منسجم و گسترده در سراسر کشور برای آشنایی مردم با این سامانه‌ها نیستیم.

از سوی دیگر، در این میان پرسش‌هایی نیز باقی می‌مانند، از جمله اینکه هزینه ساخت و راه‌اندازی این سامانه‌ها چه میزان بوده است؟ در پس هر سامانه چه تعداد کارمند مشغول به‌کار هستند؟ مشخصا چه اقداماتی برای آشنایی مردم با این سامانه‌ها انجام شده است؟

چرا برخی سامانه‌ها فعالیت‌هایی مشابه و تقریبا یکسان دارند؟ چرا با وجود فعالیت برخی سامانه‌ها همچنان شاهد مشکلات مردم در قطع پیامک‌های تبلیغاتی و ارزش افزوده هستیم؟ آیا هیچ تحقیقی در خصوص میزان آشنایی و استفاده مردم از سامانه‌های مذکور به‌عمل آمده است؟ اصولا میزان مراجعه به سامانه‌های مذکور در طول روز و ماه و سال به چه میزان است؟