هشت روش رایج سرقت از کارت‌های بانکی در ایران

بسياري تصور مي‌كنند سرقت‌هایی که از کارت‌های بانکی انجام می‌شود توسط هکرهای حرفه‌ای صورت می‌گیرد، درحالی‌که این تصور اشتباه بوده و بیشتر سرقت‌ها در ایران با استفاده از روش‌های پیش‌پا افتاده‌ای به‌وقوع می‌پیوندد.

در واقع سارقان دیجیتالی در ایران صرفا از بی‌اطلاعی کاربران سوءاستفاده کرده و فاقد توانایی هک کردن کارت‌های بانکی هستند. این مساله که سارقان بانکی در ایران عمدتا از چه راه‌هایی موفق به انجام اعمال خرابکارانه خود می‌شوند موضوعی بود که در این شماره به بررسی آن پرداختیم تا ببینیم در یک سال اخیر در حوزه بانکی چه سرقت‌هایی و با چه روش‌هایی به وقوع پیوسته است.

کپی اطلاعات کارت‌های بانکی با اسکیمر

نخستین و متداول‌ترین روش سرقتی که توسط سارقان کارت‌های بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نصب دستگاهی کوچک به نام اسکیمر روی دستگاه کارت‌خوان است. این دستگاه می‌تواند اطلاعاتی را که به‌صورت مغناطیسی روی کارت بارگذاری شده را کپی کرده و اقدام به سرقت کند. در واقع روی هر کارت بانکی سریالی وجود دارد که سارقان آن را کپی کرده و روی کارت خام دیگری بارگذاری می‌کنند. برخی دیگر از اسکیمر‌ها هم که معروف به اسکیمر مشتی یا دستی هستند، در مشت سارق قرار می‌گیرد و هنگام کپی کردن کارت کافی است فقط کارت شما را در یک لحظه در کف دست خود بکشد. آن وقت است که کل اطلاعات کارت نقدی کپی می‌شود. نوع دیگری از این اسکیمر نیز وجود دارد که روی عابربانک‌ها نصب شده و با قرار گرفتن روی شکاف اصلی محل ورود کارت، به کپی اطلاعات کارت‌های مشتریان خودپرداز می‌پردازد.

استفاده از ترفند برنده خوش‌شانس

دومین روش رایج برای سرقت الکترونیکی در ایران، ارسال پیامک «شما برنده خوش‌شانس ما هستید» است. همچنین در روش دیگر این سرقت بانکی این‌گونه عمل می‌شود که زمانی که در حال وبگردی هستید، صفحاتی برای شما باز می‌شود و مژده برنده شدن در قرعه‌کشی را می‌دهند. سارقان البته در مراحل بعدی برای واریز مبلغ جایزه به حسابتان رمز اول و دوم را می‌خواهند و به این ترتیب به خالی کردن حساب قربانیان خود می‌پردازند. برای جلوگیری از این سبک سرقت لازم است بدانید به فردی که می‌خواهد به حسابتان پول واریز کند، فقط بايد شماره حساب یا شماره کارت ۱۶ رقمی‌تان را بدهید.

ترفند استفاده از قالب سایت‌های معتبر

در سومین روش‌، سارقان برای سرقت از کارت‌های بانکی با روش ارسال ایمیل‌های جعلی به کاربران اقدام می‌کنند. در این حملات که به فیشینگ (جعل عنوان و هویت) معروف است، هکر سایت‌های جعلی و با گرافیک و لوگوی سایت‌های رسمی (مانند فروشگاه‌های اینترنتی و بانک‌ها) ساخته و از آنها پیام‌هایی را به آدرس ایمیل کاربر می‌فرستد. کاربران در صورت استفاده از این سایت‌های جعلی و وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود به دام سارقان می‌افتند.

شبیه‌سازی دستگاه‌های کارت‌خوان

در چهارمین روش‌ متداول سرقت در ایران، سارقان خلاق ایرانی از روی دستگاه‌های کارت‌خوان شبیه‌سازی می‌کنند و پس از ساخت به نصب آنها در محل‌های مخصوصی مي‌پردازند. دارندگان این‌گونه کارت‌ها با توجه به شباهت زیاد این دستگاه‌ها با اصل آنها، در خصوص ساختگی بودن آنها شک نکرده وکارت اعتباری خود را به داخل دستگاه کارت‌خوان وارد کرده و با وارد کردن رمز عبور خود سعی در برداشت وجه دارند، اما با پیام خطای دستگاه ساختگی رو‌به‌رو شده و به تصور اختلال در شبکه، کارت اعتباری خود را از دستگاه بیرون می‌کشیدند، اما خبر ندارند که رایانه نصب‌شده در داخل دستگاه به‌طور خودکار مشخصات کارت و رمز عبور کارت را ضبط کرده ‌است. پس از آن سارقان با استفاده از اطلاعات این رایانه‌ها به ساخت کارت جعلی اقدام کرده و حساب فرد را تخلیه می‌کنند.

استفاده از صفحه‌کلید‌های تقلبی

پنجمین شیوه سرقت از کارت بانکی، استفاده از صفحه‌کلید‌های تقلبی است که روی صفحه‌کلید اصلی نصب می‌شود و با استفاده از نرم‌افزار رمز شما را ثبت می‌کنند. این صفحه‌کلید‌ها معمولا به‌طور دقيق هم‌اندازه با صفحه‌کلید اصلی خودپرداز نیستند و با بررسی طول و عرض آن می‌توان تقلبی بودن آن را تشخیص داد. از موارد دیگری که در تشخیص تقلب صفحه‌کلید‌ها کاربرد دارد شماره‌های کمرنگ‌تر و گاهی با ظاهر متفاوت است. همچنین در لبه‌های صفحه‌کلید شیارهایی وجود دارد که صفحه را از سایر بخش‌ها مجزا می‌کند، در حالی که در صفحه‌کلید تقلبی لبه‌ها مشخص نیست و در نهایت به جدید بودن و قدیمی بودن دستگاه‌ها باید توجه کرد. اگر دستگاه خودپرداز به نظر خیلی قدیمی و رنگ‌پریده بود از دستگاه دیگری استفاده کنید؛ چراکه احتمال دستکاری شدن آن وجود دارد.

استفاده از چسب مایع

ششمین روش‌، استفاده از چسب برای دزدی از عابربانک‌ها است. در این روش سارقان مقداری چسب در قسمت ورودی دستگاه می‌ریزند و در همان حوالی به انتظار می‌ایستند. هنگامی که فرد کارت را وارد دستگاه می‌کند، سارق رمز فرد را ديده و در آخر هنگامي كه فرد قصد گرفتن کارت خود را دارد کارت از دستگاه خارج نمی‌شود و سارق به او پیشنهاد می‌کند که به شعبه مراجعه کند. در همین حین سارق با داشتن رمز اقدام به تخلیه حساب فرد می‌کند.

تعویض کارت و خالی کردن حساب

هفتمین شیوه، تعویض کارت است که با استفاده از ناآگاهی مشتریان از سوی سارقان به‌کار گرفته می‌شود. سرقت با این روش اغلب درباره افرادی که تسلط کامل به کار با دستگاه خودپرداز ندارند رخ می‌دهد، به این صورت که فرد سارق در صف خودپرداز ایستاده و به این افراد که بیشتر سالمندان هستند پیشنهاد کمک می‌کند و پس از دریافت کارت بلافاصله با کارت دیگری آن را جابه جا کرده و با چند بار زدن رمز کارت، کارت دیگری را به مشتری باز می‌گردانند.

خالی کردن حساب مردم با زباله‌های بانکی

و در نهایت هشتمین روش، استفاده از زباله‌های بانکی است. در این روش سارق به‌دنبال اشخاصی که به افتتاح حساب اقدام کرده‌اند حرکت می‌کند و پس از اینکه مشتریان برای تغيير رمز کارت خود به دستگاه عابربانک مراجعه و پاکتی را که رمز اولیه کارت درون آن نوشته را باز مي‌كنند و به سطل زباله می‌اندازند، سارق کاغذ را برداشته و با سوءاستفاده از اطلاعات درج‌شده در آن اقدام به خالی کردن حساب مشتریان آن بانک می‌کند.

این راه‌ها البته فقط شماری از راه‌های سرقت از طریق کارت‌های بانکی است، بنابراين بهتر است با توجه به نکات امنیتی و رعایت نکات ذکر‌شده در دفع خطرات بانکی هوشیار‌تر بوده و عملکرد مناسب‌تری از خود نشان دهیم.