تشریح "خدمات مبتنی بر محتوا" و "درآمد عمومی‌ دولت" در قبوض همراه‌اول

همراه‌اول با انتشار دو اطلاعیه به شکل مشروح جزییات ردیف «درآمد عمومی‌دولت» و «خدمات مبتنی بر محتوا» در قبوض تلفن همراه را تشریح کرد.

اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد: با توجه به اینکه در روزهای اخیر، تعدادی از مشترکان در برخی از رسانه‌ها و شبکه‌های احتماعی در خصوص «درآمد عمومی‌دولت» اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند، جزییات بیشتری از این مورد ارایه می‌شود تا موجبات رفع ابهام کاربران تلفن همراه بوجود آید.

بر اساس این اطلاعیه، اسفند سال ۹۳ و در روند بررسی لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی، بندی به قانون بودجه سال ۹۴ تحت عنوان تبصره ۱۹ ماده واحده لایحه بودجه ۹۴ الحاق شد که اپراتورهای موبایل کشور را ملزم کرد تا ۱۰ ریال مازاد بر تعرفه مصوب پیامک را به حساب دولت واریز کنند.

بدین ترتیب از ابتدای فروردین ماه سال۹۴ هزینه ارسال هر پیامک با افزایشی ۱۰ ریالی مواجه شده و این رقم به صورت مجزا در قبض‌های تلفن همراه اعلام شده و این موضوع نیز از سوی رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شد.

بدین ترتیب آنچه به عنوان درآمد عمومی‌دولت یاد شده، در واقع همان رقمی‌است که مربوط به افزایش هزینه پیامک‌های کاربران بوده و این رقم بر اساس تعداد پیامک‌های ارسالی افراد متفاوت است.

طبق اعلام، این رقم در قالب درآمد حاصله متناسب با وصول از محل اعتبار ردیف ۱۴۰-۵۳۰۰۰۰ به شرح زیر به دستگاه‌های ذیربط اختصاص می‌‌یابد: ۳۵ درصد به جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی‌ایران (۲۰ درصد جهت تأمین، تولید و کمک‌ هزینه داروهای بیماران با اولویت بیماران صعب‌‌العلاج و سرطانی و ۱۵ درصد جهت افزایش اعتبارات سازمان امداد و نجات جهت خرید تجهیزات)، ۲۰ درصد به کمیته امداد امام‌خمینی (ره) جهت توانمند‌سازی نیازمندان تحت پوشش، ۲۰ درصد به سازمان بهزیستی کشور جهت کمک به تأمین هزینه‌‌های درمانی و تجهیزات توانبخشی افراد تحت پوشش، پنج درصد جهت تحت پوشش قرار دادن ۵۰ درصد حق بیمه تأمین اجتماعی بسیجیان معسر، پنج درصد به سازمان بیمه سلامت ایران جهت ارتقای پوشش تعهدات خدمات دندانپزشکی و خود مراقبتی کودکان و نوجوانان زیر ۱۴ سال، پنج درصد به دانشگاه پیام‌نور جهت تملک دارایی‌‌های سرمایه‌‌ای، پنج ‌درصد به سازمان پزشکی قانونی، پنج ‌درصد به سازمان انتقال خون ایران بابت تأمین تجهیزات و ملزومات پزشکی و آزمایشگاهی.

همراه‌اولی‌ها می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزییات قبض تلفن همراه خود به پرتال اینترنتی یا سامانه «همراه من» مراجعه کرده و یا با مرکز تماس مشترکان (۹۹۹۰) این اپراتور تماس بگیرند.

اطلاعیه همراه‌اول درباره هزینه خدمات مبتنی بر محتوا

شرکت همراه‌اول در اطلاعیه‌ای دیگر نیز به تشریح خدمات مبتنی بر محتوا در قبوض این اپراتور پرداخت و اعلام کرد: خدمات مبتنی بر محتوا، همان خدمات ارزش افزوده است که تنها از سوی مشترک فعال می‌شود.

در اطلاعیه همراه‌اول آمده است اخبار، بازی و سرگرمی، مسابقه، محتوای مذهبی، آموزشی، اطلاع ‌رسانی، بهداشت و سلامت جزو خدمات مبتنی بر محتوا یا ارزش‌افزوده پیامکی قرار می‌گیرند و پیمانکار ارایه‌کننده خدمات محتوایی طرف قرارداد با اپراتور تلفن همراه قبل از شروع ارایه این خدمات، از طریق ارسال پیامک در مورد ارایه خدمات از مشترک سوال کرده و درصورت تایید مشترک، آن را فعال می‌کند.

براساس این اطلاعیه سرویس‌هایی همچون پیش‌بینی مسابقات و حمایت از تیم‌های ورزشی، دریافت جملات کوتاه، آزمون‌ها، شعربازی و دانستنی‌ها از جمله خدمات مبتنی بر محتوا محسوب می‌شوند.

مشترکان همراه‌اول می‌توانند با ارسال پیامک بدون متن به شماره 800 و یا شماره‌گیری کد #800* (ستاره هشتصد مربع)، سرویس‌های محتوایی فعال خود را مشاهده و در صورت تمایل آنها را قطع کنند.

در اطلاعیه همراه‌اول تاکید شده همراه‌اولی‌ها در صورت بروز هرگونه خطا در فعال‌سازی و یا غیر فعال‌سازی این سرویس‌ها می‌توانند از طریق خط همراه‌اول با شماره 9990 (بصورت رایگان) و با سایر خطوط با شماره 9129990 تماس بگیرند.

گفتنی است خدمات دولت الکترونیکی نیز جزو خدمات مبتنی بر محتوا محسوب شده ولی از طریق سامانه #800* در حال حاضر قابل مشاهده نیست و به علت موردی بودن دریافت اینگونه خدمات، بیشتر کاربرانی که گمان می‌کنند سرویسی را فعال نکرده‌اند از اینگونه خدمات استفاده کرده‌اند. به عنوان مثال سرویس‌هایی همچون «اعلام خلافی خودرو (با هزینه 3500 ریال)»، «اعلام وضعیت گواهینامه (با هزینه 3500 ریال)»، «استعلام تصادفات رانندگی (با هزینه 3500 ریال)»، «پیگیری مرسولات پستی» و «خدمات شهرداری و سازمان ثبت» هزینه دار بوده و بسیاری از مشترکان از این موضوع بی‌اطلاع هستند.

همراه‌اول اعلام کرد، پیامک‌های خدمات مبتنی بر محتوا با پیامک‌های تبلیغاتی متفاوت است؛ پیامک‌های تبلیغاتی نوعی از تبلیغات بر بستر موبایل است که در آن به شکل صورت رایگان از بستر پیامک برای مشترکان، محتوای تبلیغاتی ارسال می‌شود. همچنین سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌ها از این طریق می‌توانند با مخاطبان خود ارتباط دو سویه برقرار کنند.

در ادامه این اطلاعیه می‌افزاید ردیفی که در قبوض تحت عنوان «سایر هزینه‌ها» مشاهده می‌شود، بیانگر مبلغ خدماتی است که مشترکان از دفاتر خدماتی یا سامانه‌های پاسخگویی دریافت می‌کنند که با کد عددی مشخص شده و مشترکان اپراتور اول می‌توانند با مراجعه به پورتال این شرکت (سایت همراه‌اول /تعرفه/سیم‌کارت دایمی) و یا سامانه «همراه من» از جزییات هزینه مورد نظر مطلع شوند. هزینه خدماتی نظیر «تغییر و اصلاح آدرس»، «قطع و وصل سیم‌کارت»، «چاپ قبض المثنی» و «آوای انتظار» در قالب «سایر هزینه‌ها» در نظر گرفته می‌شود.

در پایان این اطلاعیه آمده است: همراه‌اولی‌ها می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزییات قبض تلفن همراه خود به پورتال اینترنتی یا سامانه «همراه من» مراجعه کرده و یا با مرکز تماس مشترکان (9990) این اپراتور تماس بگیرند.