رتبه اقتصاد مقاومتی ایران؛

120 از 130 کشور


... ادامه از صفحه2

  تحلیل وضعیت پیشران‌های اقتصاد مقاومتی ایران
برای نخستین بار، در سال 2016، موسسه گلوبال اِف.اِم، نام کشور “جمهوری اسلامی ایران” را وارد گزارش وضعیت Resilient Economy  (اقتصاد مقاومتی) جهان کرد. این بدان معناست که تا سال 2015، نماگرهای پیشران شاخص اقتصاد مقاومتی ایران، اندازه‌گیری و گزارش نمی‌شدند ولی در سال 2016 (نمی‌دانم از کدام سو) این نماگرها، پایش، محاسبه، احصا و گزارش شده‌اند:
* رتبه نماگر اقتصاد ملی، 129 (از 130) که بسیار هشداردهنده است!
* رتبه نماگر کیفیت مخاطره، 24 (از 130) که بسیار امیدوارکننده است، زیرا نشان می‌دهد که ایران، حداقل تا سال 2016، کشوری بلاخیز ارزیابی نمی‌شد و نمی‌شود! اگرچه به‌خاطر همین پایین بودن رتبه شاخص ترکیبی اقتصاد مقاومتی مان (120 از 130) در سال جاری شاهد سوءمدیریت در رویدادهایی چون آتش‌سوزی، فساد اداری، بلایای سرزمینی و آب و هوایی بودیم و هستیم.
* رتبه نماگر زنجیره تامین، 97 (از 130)!
اما چون مهندسی و مدیریت زنجیره تامین، یکی از هنرهای متخصصان فاوا است، در ادامه می‌پردازم به پیشینه‌کاوی آن در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات.
  کوشش12  ساله برای توسعه زنجیره تامین در وزارت ارتباطات
در برنامه چهارم توسعه، بنا بود پروژه مدیریت زنجیره تامین برای ارایه عمومی خدمات پست لجستيکی در شرکت پست جمهوری اسلامی ایران اجرا شود. لذا، در اوایل دولت نهم، هیات مدیره شرکت پست به علاوه استارت‌آپی در بخش خصوصی به یاری متخصصانی در مرکز تحقیقات مخابرات ایران کوشیدند پروژه خدمات پست لجستیکی را اجرا کنند. در آن زمان، خدمات پست لجستیکی از طرف شرکت‌های پست در 52 کشور از 190 کشور عضو اتحاديه جهاني پست (UPU) ارايه مي‌شد.
به یقین، اگر شرکت پست در برنامه چهارم توسعه، موفق به اجرای این پروژه می‌شد، امروز رتبه زنجیره تامین کشور، 97 (از 130) نبود.
  جمع‌بندی و نتیجه‌گیری
شرکت پست در برنامه ششم توسعه می‌تواند موفق به اجرای پروژه پست لجستيکی خود شود و رتبه زنجیره تامین کشور را بالا ببرد.
رتبه کیفیت مخاطره در ایران (24 از 130) باید بهتر شود ولی در حال حاضر بد نیست!
پس اگر در بهکرد نماگرهای اقتصاد ملی نیز توفیق حاصل کنیم (ارتقاي سرانه تولید ناخالص داخلی، کاهش مخاطره سیاسی و کاهش شدت وابستگی به نفت)، در مجموع خواهیم توانست رتبه‌ای دو رقمی کسب کنیم. اما پیش‌نیاز کسب رتبه‌ای دو رقمی: نخست درک درست صورت مساله و  تخصیص بودجه‌ای مناسب، متصل به برنامه‌ای معقول است.
برای درک درست صورت مساله نیز مجمع تشخیص مصلحت باید نگارش دوم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را تعمیق و کارشناسانه‌تر تدوین کند.