در جلسه كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران مطرح شد:

مغفول‌ماندن تجهيزات فناوري اطلاعات در برنامه ششم

جلسه كميسيون ICT اتاق بازرگاني با حضور فعالان بخش خصوصي حوزه فناوري اطلاعات كشور و نمايندگاني از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونت علمي رياست‌جمهوري و وزارت ارتباطات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون ICT اتاق بازرگاني ايران، محمدرضا طلايي، رييس كميسيون ICT با ابراز خرسندي از اينكه در وزارت ارتباطات جلساتي در خصوص قانون استفاده حداكثري از توان توليد داخل در حال انجام است، اظهار كرد: قرار شده خروجي‌ها از تشكل‌ها گرفته شده و با حضور معاونت علمي جلساتي را در وزارتخانه برگزار كنند.

وي همچنين در خصوص طرح جديد وزارت ارتباطات كه با عنوان «مديريت اينترنت پاك» مطرح شده اظهارنظر كرده و خاطرنشان كرد: به نظر من فيلترينگ هوشمند نيز همين كار را بايد انجام دهد و البته اين موضوع كه اجراي اين‌چنين طرح‌هايي جزو وظايف وزارت ارتباطات است يا وزارت ارشاد، نياز به توضيحات وزارت ارشاد در اين باره دارد. افزون بر اين، اينترنت يك بستر است و لذا نمي‌تواند پاك يا ناپاك باشد و موضوع پاك بودن اينترنت بيشتر به محتواي ارايه‌شده بر بستر آن مربوط مي‌شود.

در ادامه اين جلسه، مسعود شنتيايي، عضو كميسيون ICT اتاق بازرگاني و ريیس هیات‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات‌ با اشاره به ذكر نشدن نام صنعت تجهيزات فناوري اطلاعات در برنامه ششم توسعه گفت: سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و دولتي در برنامه پنج‌ساله در حوزه فناوري اطلاعات حدود  110 هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شده بود كه عمدتا وزارت ارتباطات در حوزه ديتا و نرم‌افزار اين سرمايه را مدنظر قرار داده بود، اما پيشنهاد ما اين بود كه براي سرمايه‌گذاري در توليد سخت‌افزار هم اين سرمايه‌گذاري مدنظر قرار گيرد. اگر فرض كنيم از اين 110 هزار ميليارد تومان چيزي حدود 30 درصد آن به تجهيزات سخت‌افزاري مربوط باشد، در صورت بي‌توجهي به توليد داخلي سخت‌افزار، دولت بايد حدود 36 هزار ميليارد تومان نفت فروخته و به جاي آن كالاي سخت‌افزاري وارد كند كه اين موضوع به زيان كشور بوده و بهتر است به جاي آن به واحدهاي توليدي سخت‌افزاري داخلي توجه شود.

وي افزود: ما از وزارت ارتباطات خواستيم كه به اين موارد توجه داشته باشند، اما اگرچه قول‌هايي مطرح شد، اما در عمل اتفاقي نيفتاد. در حال حاضر خيلي از شركت‌هاي كارفرمايي و دولتي علاقه‌مندند كه تجهيزات ساخته‌شده و آماده سخت‌افزاري از خارج كشور بياورند، بنابراين اگر صراحت در ذكر نام توليدكنندگان تجهيزات فناوري اطلاعات در بودجه وجود نداشته باشد، اين موضوع هم مانند قانون استفاده حداكثر از توان توليدي كه با وجود نامش در آن هيچ اشاره‌اي به توان توليدي كشور نشده، خواهد شد. توجه كنيد كه با اين روش عمل اهداف كشور از جمله اشتغال‌زايي و صنعتي شدن كشور محقق نمي‌شود؛ همچنين وقتي در سياست‌هاي كلان كشور مبحث توليد و حمايت از توليد را داريم، در قوانين پايين‌دستي‌مان نيز بايد اين موضوع لحاظ شود.

شنتيايي ادامه داد: از سوي ديگر براي هر قانون بايد ضمانت اجرا وجود داشته باشد، اما در حال حاضر با وجود آنكه هم در قوانين بالادستي و هم در قوانين پايين‌دستي مواردي كه نفع مردم و بنگاه‌ها هست وجود دارد، اما مشكل اين است كه اجرا نمي‌شوند؛ چراكه براي برخورد با مسوولي كه براساس قانون عمل نمي‌كند تمهيدات لازم انديشيده نشده و جريمه‌اي براي رعايت نكردن قانون تعيين نشده است.

در اين جلسه، مهدی فقیهی، ‌دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمي رياست جمهوري، به صحبت‌هاي مطرح‌شده در خصوص گنجانده‌نشدن نام توليدكنندگان تجهيزات فناوري اطلاعات در برنامه ششم واكنش نشان داده و گفت: در بودجه وزارت ارتباطات به فناوري اطلاعات و ارتباطات توجه شده اما موضوع تجهيزات به صراحت در آن نيامده است؛ البته وزارتخانه مي‌تواند بودجه را اين‌طور تفسير كند كه فناوري اطلاعات و ارتباطات تجهيزات را هم شامل مي‌شود. علاوه بر اين، غير از بحث مشاركت بحث وجوه اداره‌شده نيز وجود دارد كه آن‌هم مي‌تواند در صورتي كه ساماندهي پيدا كند به شكلي هدفمند در اين راستا هزينه شود.

فقيهي افزود: همچنين پيوست فناوري دستگاه‌هاي دولتي را ملزم كرده در خريدها اولويت را به توليدكننده داخلي بدهند، و وزارت ارتباطات نيز در پيوست فناوري پيشگام بوده است و براي آن آيين‌نامه و دستورالعمل اختصاصي تهيه كرده است. بنابراين براي آنكه ببينيم چگونه بايد اين موضوع را عملياتي كنيم، جلساتي در معاونت علمي گذاشته و به اين نتيجه رسيديم كه ما اصلا توان داخل را نمي‌شناسيم، به همين دليل اطلسي طراحي كرديم و توانمندي‌هاي شركت‌هاي ICT كشور و توانمندي‌ها و محصولاتشان را در آن چاپ كرديم. در گام بعدي و تا اواسط ارديبهشت‌ماه سال آينده پورتالمان بالا مي‌آيد كه قابليت‌هاي بيشتري از اطلس داشته و قابليت توسعه را دارد. رسالتي كه براي اين پورتال در نظر گرفته‌ايم اين است كه وارد مناقصات كشور شود تا هر جا كه توان داخل هست از داخل خريد انجام شود و هر جا هم كه اين توان وجود ندارد، با استفاده از شركاي خارجي اين توان را در داخل ايجاد كنيم.