الكترونيكي شدن نسخ همچنان روي كاغذ

پروژه الكترونيكي شدن نسخ از آن دست پروژه‌هايي است كه سال‌ها است مطرح شده و همچنان به عنوان طرحي همه‌گير اجرايي نشده است. حرف جايگزيني دفترچه‌هاي بيمه با سيم‌كارت‌هاي اپراتور تامين اجتماعي، ارايه كارت هوشمند درمان، ايجاد نسخ الكترونيكي و استفاده از شماره ملي افراد براي الكترونيكي كردن نسخ از جمله طرح‌هايي بوده كه هر يك در دوره‌اي مطرح شده و همچنان در سطحي وسيع عملياتي نشده است.

پس از كش و قوس‌هاي فراوان نهايتا اواخر سال گذشته اعلام شد که دفترچه‌ها در مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی حذف شده و 42 میلیون نفر بیمه شده می‌توانند تنها با ارايه کارت ملی خدمات درمانی لازم را دریافت کنند. بر اساس اعلام معاون درمان سازمان تامین اجتماعی در آن زمان شروع این برنامه در استان‌های اصفهان، گیلان و مازندران در سال گذشته كليد خورده و اجرای این طرح، گام بلندی در اجرای دولت الکترونیکی در بخش درمان محسوب می‌شد.

علي‌رغم مطرح شدن اين ادعا اما مراجعه حضوري به شعب درماني تامين اجتماعي با وجود گذشت يك سال از اين اظهارات ما را با صف‌هاي طولاني مواجه مي‌كند كه در آن مراجعه‌كنندگان ملزم به استفاده از دفترچه‌هاي كاغذي بوده و خبري از الكترونيكي شدن هم نيست.

اين در حالي است كه الکترونیکی شدن دفترچه‌های بیمه درمانی برای مردم مزاياي فراواني از جمله صرفه‌جویی در وقت، آماده شدن نسخه در داروخانه در فاصله مطب تا داروخانه، پیشگیری از اشکالات در نسخه‌خوانی، سهولت انجام کار و صرفه‌جویی در کاغذ را دارد و انتظار مي‌رود با اقدامي عاجل در تمام سطح كشور اجرايي شود.

از آنجا که سالیانه 600 میلیارد ریال برای چاپ دفترچه‌های کاغذی توسط سازمان تامین اجتماعی هزینه می‌شود، با الكترونيكي شدن نسخ یک سوم از هزینه‌های این موضوع نیز کاسته خواهد شد.

از سوي ديگر عدم نياز به مراجعه حضوري بيمه‌شوندگان به دفاتر بيمه و صرفه‌جويي در زمان و كوتاه شدن صف‌هاي كارگزارهاي تامين اجتماعي از ديگر نتايج اجراي عملي الكترونيكي شدن دفترچه‌ها ست كه لازم است مورد توجه مسوولان امر قرار گيرد.

به لحاظ قانونی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فناوری اطلاعات ایران از جمله متولیان اصلی ایجاد دولت الکترونیکی هستند كه انتظار مي‌رود با همكاري نزديك با وزارت بهداشت و وزارت تعاون و سه بیمه‌گر پایه و بیمه مرکزی كمك كنند تا اين طرح بعد از گذشت هشت سال از مطرح شدنش نهايتا به نتيجه رسيده و از روي كاغذ خارج شده و به اجرا گذاشته شود.

پاک شدن مرز تبلیغ و واقعیت

عزم جزم برای آسایش مردم

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه