در واکنش به گزارش عصر ارتباط اعلام شد

نرم‌افزار LMS دانشگاه علوم پزشکی مجازی رایگان است

هفته گذشته مطلبي با عنوان " دانشگاه مجازي وزارت بهداشت دنبال انحصار است؟" در صفحه سه هفته‌نامه عصر ارتباط منتشر شد كه در آن به موضوع ورود دانشگاه مجازي وزارت بهداشت به ساخت نرم‌افزار LMS و ابهامات پيرامون آن پرداختيم. اين مطلب با واكنش دانشگاه مجازي وزارت بهداشت مواجه شده و روابط عمومی دانشگاه پاسخي را براي هفته‌نامه عصر ارتباط ارسال كرده كه ضمن تشكر از پاسخگويي اين نهاد مطالب مطرح شده توسط آنها در پي مي‌آيد. در پایان توضیحات عصر ارتباط را نیز بخوانید.

 

سردبیر محترم هفته‌نامه عصر ارتباط

با سلام و احترام

دانشگاه علوم پزشکی مجازی در راستای تحقق بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و با بررسی دانشگاه‌های مجازی در سطح جهان در سال 1394 تاسیس شد. رسالت اصلی این دانشگاه علاوه بر راه‌اندازی و توسعه رشته‌های اختصاصی فضای مجازی و تربیت دانشجو در مقاطع مختلف، کمک به ارايه علم آموزش مجازی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و توسعه زیرساخت‌های لازم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و ارايه آنها به تمام دانشگاه‌های کشور است. در همین راستا اولین اقدام دانشگاه تامین نرم‌افزار مدیریت یادگیری الکترونیکی (LMS) برای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بوده است که موارد زیر در این رابطه قابل توجه است:

 

1. علی‌رغم ادعای مطرح شده در مقاله آن هفته‌نامه، تعداد 41 دانشگاه علوم پزشکی در طی دو سال گذشته به LMS موقت دانشگاه علوم پزشکی مجازی (نماد) متصل شده‌اند که این امر نشان می‌دهد که ادعای نویسنده محترم مبنی بر اینکه اغلب دانشگاه‌ها این نرم‌افزار را داشته‌اند صحیح نیست و تعداد بسیار زیادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فاقد هر گونه نرم‌افزار LMS بودند و بودجه کافی برای خریداری این نرم‌افزار را نیز در اختیار نداشتند و یا در اولویت خرید آنها نبوده است. لذا به‌طور موقت از نرم‌افزار LMS دانشگاه علوم پزشکی مجازی استفاده کرده‌اند.

2. احتمالا نویسنده محترم مقاله، مطلع نبوده‌اند که نرم‌افزار نوید به صورت کاملا رایگان در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قرار می‌گیرد و انجام مناقصه برای ارايه یک نرم‌افزار رایگان معنی ندارد. از طرفی سخت‌افزار مورد نیاز نرم‌افزار نیز به صورت رایگان در اختیار این دانشگاه‌ها قرار خواهد گرفت. این امر باعث می‌شود تا از هزینه‌کرد بسیار گزاف تهیه زیرساخت توسط دانشگاه‌ها صرفه‌جویی شود و در راستای اقتصاد مقاومتی و توسعه آموزش مجازی در دانشگاه‌ها قدم‌های اساسی برداشته شود. لازم به ذکر است که طراحی و تهیه ماجول‌های متعدد و تکمیلی از برنامه‌های این دانشگاه است که آنها هم به صورت رایگان به نرم‌افزار موجود اضافه خواهد شد.

3. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هیچ دانشگاهی را مجبور به استفاده از نرم‌افزار نوید نکرده و نخواهد کرد و دانشگاه‌ها مجازند با مقایسه نرم‌افزارهای موجود یکی از آنها را انتخاب و خریداری نمایند. لذا اقدام دانشگاه علوم پزشکی مجازی نه تنها تناقضی با بخش خصوصی ندارد، بلکه با ایجاد رقابت، باعث می‌شود تا شرکت‌های ارايه‌کننده LMS، کیفیت و کارایی نرم‌افزار خود و سیستم پشتیبانی آن را بالا ببرند.

4. نرم‌افزار یادگیری الکترونیکی دانشگاه علوم پزشکی مجازی (نوید) متناسب با نیاز دانشگاه‌های کشور و بعد از بیش از یک سال مطالعه توسط تیمی از متخصصان تعداد زیادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور طراحی شده است و ادعای مقاله درج شده در هفته‌نامه (بدون ذکر هیچ دلیل و برتری خاصی) بدون استناد و بدون توجه به سابقه این نرم‌افزار است که همه معاونین محترم آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی از آن مطلع هستند.

 

امید است تا با ارایه این نرم‌افزار شاهد توسعه بیش از پیش آموزش مجازی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باشیم.

 

                  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مجازی

 

توضيحات عصر ارتباط

 در توضیحات ارسالی روابط عمومی این دانشگاه این‌گونه آمده است که دانشگاه علوم پزشکی مجازی به صورت كاملا رايگان و با كيفيت بسيار عالي و بدون الزام اين نرم‌افزار را در اختيار دانشگاه‌ها قرار می‌دهد.

با توجه به دریافت دیرهنگام توضیحات ارسالی توسط روابط عمومی دانشگاه صرفا به ذکر این نکته بسنده می‌شود که آیا عرضه رایگان یک نرم‌افزار با اتکا به بودجه‌‌های دولتی خود به تنهايي باعث حذف فعالان بخش خصوصي كه نرم‌افزارهاي مختلفي براي اين منظور تهيه كرده‌اند، نمي‌شود؟

هفته‌نامه عصر ارتباط ضمن استقبال از پاسخگویی این دانشگاه در آینده به پیگیری بیشتر این موضوع از زبان فعالان خصوصی این حوزه می‌پردازد.