کلیدواژه‌های جست‌وجوشده در هفت کلان‌شهر ایران

دانستن اینکه مردم در کشورها و حتی در شهرهای مختلف دنیا به چه چیزی فکر می‌کنند، نیازها و ترس‌هایشان چیست و دنبال چه چیزی می‌گردند، جذاب است. به این موضوع اصطلاحا داده‌کاوی (Data Mining) می‌گویند؛ کاری که از عهده موتورهای جست‌وجو برمی‌آید و در راس آنها نیز گوگل ایستاده است.

اگرچه این شرکت ظاهرا مراوده‌ای با برخی کشورهای دنیا از جمله ایران ندارد، اما با استفاده از برخی ابزارهای تعبیه‌شده در این غول جست‌وجوگر، می‌توان به اطلاعاتی همچون بیشترین کلمات پربازدید در شهرهای کشورمان دست یافت.

در شماره قبلی هفته‌نامه در گزارشی با عنوان «پنج کلیدواژه فاوا که امسال مورد توجه ایرانی‌ها بود» به این موضوع پرداختیم. در متن حاضر نیز قصد داریم به بیشترین کلیدواژه‌های جست‌وجوشده در هفت کلان‌شهر ایران یعنی تهران، مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، آذربایجان‌شرقی و اهواز در سالی که رو به‌پایان است بپردازیم.

1. تهران با جمعیت بالای 12 میلیون نفر خود در صدر این فهرست قرار دارد. بیشترین کلیدواژه جست‌وجوشده از سوی پایتخت‌نشینان واژه‌ «سرشماری» است که در بازه زمانی 25 مهرماه تا دوم آذرماه سال‌ جاری انجام شده است. سرشماری مسکن 95، سرشماری نفوس و مسکن 95، سرشماری نفوس مسکن 95 و سرشماری اینترنتی دیگر واژه‌های جست‌وجوشده مرتبط در این زمینه هستند.

پس از آن واژه «اول‌مارکت» قرار دارد که در بازه زمانی دوم تا هشتم خردادماه امسال جست‌وجو شده است. اول‌مارکت دورهمی، دورهمی، برندگان اول‌مارکت و اسامی برندگان اول‌مارکت دیگر واژه‌های جست‌وجوشده در این رابطه هستند. «موبوگرام» دیگر واژه جست‌وجوشده در فهرست تهران است. این واژه از قضا بیشترین جست‌وجو را در کل سال داشته است؛ چراکه از 9 اسفند سال گذشته تا روز نگارش این متن با آمار متناوب جست‌وجو در تمامی ماه‌های سال روبه‌رو بوده است و مانند دو کلیدواژه مذکور تنها در یک بازه زمانی جست‌وجو نشده‌اند. دیلیت اکانت موبوگرام فارسی، دانلود نسخه اصلی موبوگرام، نسخه‌ جدید موبوگرام دیگر واژه‌های مرتبط است. پس از آن نیز کلیدواژه نام مرحوم حسن جوهرچی قرار دارد.

مورد پنجم کلیدواژه «دیلیت اکانت تلگرام» است که از تاریخ 30 آبان به بعد بیشترین میزان جست‌وجو را داشته است.

2. شهر مشهد دومین کلان‌شهر کشور محسوب می‌شود. در این شهر نیز اولین واژه جست‌وجوشده «سرشماری» است که همانند تهران در همان بازه زمانی بیشترین میزان جست‌وجو را داشته است. نکته قابل توجه اینکه شهرستان سبزوار در استان خراسان رضوی بیشترین میزان جست‌وجو را داشته و پس از آن نیز شهر مشهد بوده است. سرشماری سال 95، ثبت‌نام سرشماری، سایت سرشماری و سرشماری نفوس 95 نیز دیگر واژه‌های مرتبط هستند. پس از آن نیز «اول‌مارکت» و «دیلیت اکانت تلگرام» مانند تهران بیشترین میزان جست‌وجو را داشته است.

3. سومین شهر اصفهان است که اولین واژه جست‌وجوشده در این شهر و استان، مربوط به حادثه دلخراش ریزش ساختمان پلاسکوی تهران در روز حادثه با کلیدواژه «پلاسکو» است. در مورد این استان نیز مانند استان خراسان رضوی، بیشترین میزان جست‌وجو در همه موارد مربوط به شهری دیگر یعنی کاشان است و سپس شهر اصفهان. عکس پلاسکو، حادثه پلاسکو، ساختمان پلاسکو تهران و آتش‌سوزی پلاسکو دیگر واژه جست‌وجو‌شده در این رابطه است. «سرشماری»، «موبوگرام» و درگذشت حسن جوهرچی، دیگر واژه‌های جست‌وجوشده در این استان است.

4. در مورد استان البرز اما داستان به‌گونه‌ای دیگر است. در مورد این استان کلیدواژه «دانلود» بیشترین میزان جست‌وجو را به خود اختصاص داده است؛ در همه زمینه‌ها، فیلم، سریال، آهنگ، نرم‌افزار و خلاصه هر چیزی که قابل دانلود باشد. مورد بعدی نیز به کلیدواژه «عکس» اختصاص دارد. عکس پروفایل، عکس نوشته، دانلود عکس، عکس عاشقانه و عکس زیبا. پس از آن نیز آهنگ یا دانلود آهنگ یا آهنگ جدید دیگر واژه‌های جست‌وجوشده در این استان است.

5. شهر بعدی فارس است و واژه «سرشماری» و واژه‌های مرتبط با آن در صدر جست‌وجوهای این شهر قرار دارد. پس از آن «دانلود فیلم فروشنده» بیشترین میزان جست‌وجو را داشته است. دانلود رایگان فیلم فروشنده و دانلود فیلم ایرانی دیگر واژه‌های جست‌وجوشده در این رابطه هستند. «اول‌مارکت» سومین واژه جست‌وجوشده در این شهر و استان است که برندگان اول‌مارکت، اول‌مارکت دورهمی و اپلیکیشن اول‌مارکت، دیگر کلیدواژه‌های جست‌وجوشده است. «سامانه بام» بانکداری اینترنتی بانک ملی ایران دیگر واژه جست‌وجوشده است.

6. به شمال غربی ایران و همسایه ارومیه شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی می‌رسیم. در این استان اولین واژه مانند استان‌های تهران، مشهد و فارس «سرشماری» سال 95 است. «اول‌مارکت» دومین واژه جست‌وجوشده در شهر پایتخت یعنی تبریز است. قرعه‌کشی برنامه طنز دورهمی و سایت اول‌مارکت دیگر واژه‌های مرتبط است. موبوگرام و دانلود موبوگرام دیگر واژه‌های جست‌وجوشده در این استان است.

7. آخرین شهر این فهرست، شهر اهواز مرکز استان خوزستان است. در این شهر «سرشماری نفوس و مسکن» اولین کلیدواژه جست‌وجوشده در این شهر است. پس از آن نیز «برنامه دورهمی» و «تلگرام فارسی» برخلاف سایر شهرها قرار دارد. پس از آن نیز «بادران گستران» متفاوت‌ترین واژه جست‌وجوشده در این استان است. شرکت شبکه بادران گستران اولین سایت دارنده پروانه کسب بازاریابی شبکه‌ای است. موضوع فعالیت این شرکت نیز با توجه به اهمیت انرژی‌های پاک (باد و خورشید) در زندگی روزمره و افزایش روزافزون استفاده از این انرژی‌ها در کل دنیا و همین‌طور گسترش آن در داخل کشور است.

در پایان باید خاطرنشان شود، در برخی از استان‌ها عبارات و کلماتی هم در میان پربازدیدها وجود داشت که از درج آنها معذور بودیم و گزارش مذکور به‌معنای بیان کل واقعیت پیرامون آنچه مورد جست‌وجو قرار‌گرفته نیست.