سال 1395 به روايت دنياي شبکه‌هاي اجتماعي

سال 1395 هجري شمسي به‌پايان رسيد و در اين دوره زماني 12 ماهه دنيا با تغيير و تحولات فراوان مواجه شد. خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا، انتخاب ترامپ به‌عنوان رييس‌جمهور آمريکا، برگزاري بازي‌هاي المپيک و... بخشي از اتفاقات بزرگ صورت‌گرفته در اين سال بود و دنياي شبکه‌هاي اجتماعي تمامي اين اتفاقات را به بهترين شکل پوشش داد تا کاربران با اين ابزار رسانه‌اي در جريان آخرين اخبار و اطلاعات قرار بگيرند. در طول اين يک سال در عرصه شبکه‌هاي رسانه‌اي و اجتماعي اتفاقات و تغييرات مختلفي روي داد که هر کدام از آنها به عقيده کارشناسان پايه تغييرات بزرگ آتي را بنا کرد.

تغييرات بزرگ

همان‌طور که از قبل پيش‌بيني مي‌شد، در يک سال گذشته عرصه شبکه اجتماعي بيش از هر زمان ديگر رشد کرد و نه‌تنها براي برقراري ارتباط ميان افراد مورد استفاده قرار گرفت، بلکه آخرين خبرها و اطلاعات را هم در اختيار آنها گذاشت و در زمينه فعاليت‌هاي تحقيقاتي، خريد آنلاين، بازي‌هاي موبايلي و... هم محبوبيت خود را افزايش داد. در اين سال تعداد بيشتري از برندهاي بزرگ به سمت شبکه‌هاي اجتماعي روي آوردند و از اين طريق ارتباطات نزديک‌تر با مشتريان خود برقرار کردند و همين مساله باعث شد ميزان اثرگذاري آگهي‌هاي تبليغاتي در پلتفرم‌هاي مذکور بيشتر از آگهي‌هاي تلويزيوني باشد.

در يک سال گذشته ميزان هزينه پرداخت‌شده براي آگهي‌هاي تبليغاتي ديجيتال در کشور آمريکا از هزينه‌هاي مربوط به آگهي‌هاي تلويزيوني فراتر رفت و آخرين بررسي‌هاي صورت‌گرفته نشان داد كه درآمد حاصل از آگهي‌هاي ديجيتال در اين دوره زماني به بيش از 09/72 ميليارد دلار رسيد که در مقابل صنعت تلويزيون آمريکا از فروش آگهي 29/71 ميليون دلار درآمد به‌دست آورد. اگر تفاوت ميان دو رقم مذکور اندک بود، ولي براي نخستين بار دنياي شبکه‌هاي اجتماعي توانست محبوب‌ترين ابزار رسانه‌اي جهان يعني تلويزيون را پشت ‌سر بگذارد.

در اين سال ميزان تماشاي تلويزيون کاهش قابل ملاحظه‌اي يافت و در مقابل، ميانگين حضور کاربران در پلتفرم‌هاي اجتماعي اينترنتي بيشتر شد. در ميان جوانان آمريکايي ميزان تماشاي تلويزيون در يک سال گذشته کاهش 40 درصدي را تجربه کرد و اين در حالي بود که طي اين زمان جوانان آمريکايي با اشتياق ماجراي انتخابات رياست‌جمهوري را از گيرنده‌هاي تلويزيوني دنبال مي‌کردند و با وجود اين، ميزان محبوبيت تلويزيون براي آنها از شبکه‌هاي اجتماعي کمتر بود.

دومين مناظره انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا در اين کشور 63 ميليون بيننده تلويزيوني داشت و در مقابل 124 ميليون نفر آن را از سايت اينترنتي يوتيوب تماشا کردند، 2/3 ميليون نفر براي دنبال کردن آن به سراغ اپليکيشن پخش مستقيم تصاوير در توييتر رفتند و 7 ميليون نفر هم آن را از طريق اپليکيشن Live در شبکه اجتماعي فيس‌بوک ديدند.

البته کوکاکولا به‌عنوان يکي از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي جهان اعلام کرد که تلويزيون همچنان بازده مالي بيشتري براي آنها دارد و به‌طور دقيق مي‌توان گفت به‌ازاي هر يک دلاري که کوکاکولا براي آگهي‌هاي تبليغاتي در تلويزيون پرداخت مي‌کند، 13/2 دلار به‌دست مي‌آورد و در مقابل هر يک دلار آگهي تبليغاتي پرداخت‌شده توسط کوکاکولا در شبکه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي ديجيتال، 26/1 دلار بازده مالي دارد.

اينستاگرام به‌عنوان بزرگ‌ترين شبکه اجتماعي تصويري جهان، طي سالي که گذشت تغييرات بزرگي را رقم زد. اين اپليکيشن اجتماعي شهريورماه گذشته بخشي را با نام Stories به پلتفرم خود اضافه کرد و طولي نکشيد که مورد توجه عموم مشترکان آن قرار گرفت. اين قابليت که شبيه به ابزار مشابه در شبکه اجتماعي اسنپ‌چت طراحي شد، فرمول اصلي اينستاگرام براي پيروزي در مقابل رقبا بود و بر اساس گزارش‌هاي رسمي هم‌اکنون بيش از 100 ميليون کاربر فعال روزانه از آن استفاده مي‌کنند که اين رقم دوسوم تمام بازديدکنندگان روزانه اسنپ‌چت محاسبه مي‌شود.

محاسبات عددي

عرصه شبکه‌هاي اجتماعي در يک سال گذشته بيشترين تغييرات را پيش روي خود ديد. همان‌طور که پيش‌تر گفته شد، در سال گذشته تلويزيون بزرگ‌ترين شکست را در مقابل شبکه‌هاي اجتماعي تجربه کرد و رقباي بزرگي چون گوگل و فيس‌بوک موجب کاهش محبوبيت تلويزيون شدند. بر اساس آماري که هم‌اکنون منتشر شده است، دو شرکت گوگل و فيس‌بوک در مجموع 76 درصد از مجموع درآمدهاي بازار جهاني آگهي‌هاي تبليغاتي را به خود اختصاص داده‌اند. بديهي است که با اين فرايند مراکز بازاريابي، استراتژي‌هاي خود را براي حضور در بازار رقابتي تغيير مي‌دهند و بر شبکه‌هاي اجتماعي تمرکز بيشتري مي‌کنند.

البته با وجود اينکه دو شرکت مذکور بازي را در عرصه رسانه‌هاي ديجيتال تغيير دادند، ولي کاربران اين روزها بيش از هر زمان ديگر تمايل به استفاده از اپليکيشن‌هاي مخصوص بستن آگهي‌هاي تبليغاتي دارند و از اين ابزارهاي کاربردي روي رايانه‌هاي شخصي و گوشي‌هاي هوشمند استفاده مي‌کنند. در يک سال گذشته دستگاه‌هاي موبايلي بيشترين رشد را در استفاده از افزونه‌هاي مخصوص بستن آگهي‌هاي ديجيتال داشتند تا اين ابزارها به يکي از محبوب‌ترين قابليت‌هاي دستگاه‌هاي موبايلي تبديل شوند.

نگاهي به شبکه‌هاي اجتماعي

فيس‌بوک: در يک سال گذشته فيس‌بوک همچنان موقعيت خود را به‌عنوان بزرگ‌ترين شبکه اجتماعي جهان حفظ کرد و توانست تعداد مشترکان خود را به ميزان قابل ملاحظه افزايش دهد. اگر فيس‌بوک يک کشور بود، با 8/1 ميليارد کاربر فعال مي‌شد آن را پرجمعيت‌ترين کشور جهان دانست تا مارک زاکربرگ 32 ساله رييس‌جمهور اين کشور باشد.

در سال گذشته فيس‌بوک براي نخستين بار اپليکيشن Live مخصوص پخش زنده تصاوير ويديويي را راه‌اندازي کرد و البته اتفاق مذکور انتقادهايي را هم در پي داشت. اعضاي گروه تروريستي داعش طي يک سال گذشته چند بار از قابليت مذکور براي پخش تصاوير فعاليت‌هاي خود استفاده کردند، چند سرقت و تخلف بزرگ از طريق اين بخش در فيس‌بوک به‌نمايش گذاشته شد و مشکلات فراوان به‌وجود آمد. فيس‌بوک براي اين بخش استراتژي‌هاي جديدي تعريف کرد تا در ماه‌هاي پيش رو از انتقادهاي مربوط به آن کاسته شود.

يکي ديگر از مشکلات بزرگي که طي سال گذشته گريبانگير فيس‌بوک شد، مربوط به نحوه انتشار اخبار و الگوريتم ويژه بزرگ‌ترين شبکه اجتماعي جهان براي پوشش‌دهي اتفاقات مهم بود. در جريان برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا انتشار اخبار جعلي در فيس‌بوک تاثيرات فراواني را در اين زمينه بر جا گذاشت و البته دفتر مرکزي فيس‌بوک با انتشار بيانيه‌اي هر گونه مشکل‌سازي در اين زمينه را تکذيب کرد.

توييتر: توييتر يکي از سخت‌ترين سال‌هاي تاريخ فعاليت‌هاي خود را پشت سر گذاشت. برخي گزارش‌هاي رسمي در يک سال گذشته خبر از پايان عمر اين شبکه اجتماعي داد و در برخي ديگر از خبرها گفته شد شرکت‌هاي بزرگ چون گوگل، ديسني و سلزفورس براي خريد آن اقدام کرده‌اند. توييتر در يک سال گذشته نتوانست اتفاق قابل ملاحظه‌اي را رقم بزند و تعداد مشترکان خود را افزايش دهد.

طي سالي که گذشت، توييتر هم قابليت پخش زنده تصاوير را در اختيار مشترکان خود گذاشت و سرويس مذکور با نام Moments راه‌اندازي شد که البته موفقيت خاصي را به‌دنبال نداشت. پرنده آبي براي آنکه بتواند بار ديگر نزد کاربران جهاني محبوب شود، برخي از استراتژي‌هاي اصلي خود را تغيير داد و در اين زمينه مدل کاري آن تغيير کرد. به‌عنوان نمونه، براي پاسخگويي به پيام‌هاي منتشرشده، عکس و @ از تعداد کاراکترهاي محدود حذف شد تا آزادي بيشتري در اختيار کاربران قرار گيرد. توييتر همچين يک الگوريتم جديد در اختيار گرفت تا بتواند همه توييت‌هاي منتشرشده را مديريت کند.

دونالد ترامپ پس از انتخاب به‌عنوان رييس‌جمهور آمريکا بخش اعظم صحبت‌هاي خود را در شبکه‌ اجتماعي توييتر منتشر کرد و محبوبيت پلتفرم مذکور براي ترامپ به‌قدري بود که همچنان روزانه به‌طور ميانگين پنج توييت توسط او به‌اشتراک گذاشته مي‌شود. ولي اين اتفاق هم نتوانست توييتر را از خطر مرگ نجات دهد و بستر لازم براي رشد دوباره شبکه اجتماعي مذکور را فراهم سازد.

اينستاگرام: اينستاگرام به‌عنوان بزرگ‌ترين شبکه اجتماعي تصويري جهان سال خوبي را پشت‌ سر گذاشت. اين شبکه اجتماعي با تغيير الگوريتم اصلي خود، نحوه کنترل مطالب به‌اشتراک گذاشته‌شده توسط کاربران را تغيير داد و راه‌اندازي قابليت Stories در آن موجب شد تعداد مشترکان فعال روزانه افزايش يابد. با اعمال شدن تغييرات مذکور، کاربران اينستاگرام در يک سال گذشته موفق شدند تصاوير پرتره، تصاوير افقي و ويديوهاي 15 ثانيه‌اي را به‌اشتراک بگذارند.

همه اين اتفاقات موجب شد اينستاگرام يک مسير صعودي را پيش روي خود ببيند و همچنان به افزايش تعداد مشترکان خود ادامه دهد. اينستاگرام که يکي از زيرمجموعه‌هاي شرکت فيس‌بوک محسوب مي‌شود، توانست توييتر را هم از نظر تعداد مشترکان فعال روزانه پشت سر بگذارد و روزهاي بهتري نيز براي اين شبکه اجتماعي پيش‌بيني مي‌شود.

لينکدين: از اين پلتفرم به‌عنوان بزرگ‌ترين شبکه اجتماعي سازماني جهان ياد مي‌شود. لينکدين در يک سال گذشته بزرگ‌ترين تحول را در تاريخ فعاليت‌هاي صورت‌گرفته پيش روي خود ديد و بر اساس آن شبکه اجتماعي مذکور به مايکروسافت فروخته شد تا بيش از پيش با نرم‌افزارها و ابزارهاي سازماني سازگار شود.

لينکدين يک پلتفرم مخصوص بلاگ در اختيار دارد که با نام Pulse شناخته مي‌شود که استفاده از آن بسيار آسان است و مطالب منتشر‌شده در آن بازتاب گسترده دارد. شرکت مذکور در يک سال گذشته همچنين پلتفرم آموزش مجازي Lynda را هم خريداري کرد و ادغام همه اين قابليت‌ها با نرم‌افزارهاي سازماني مايکروسافت بهترين فرصت را براي مشترکان لينکدين به‌وجود آورد.

واگذاري لينکدين به شرکت مايکروسافت افق‌هاي جديدي را پيش روي شبکه اجتماعي مذکور قرار داد و هم‌اکنون پيش‌بيني مي‌شود که اين شبکه اجتماعي در سال جديد بتواند بيش از هر زمان ديگر با موفقيت پيش برود.

اسنپ‌چت: اين شبکه اجتماعي که تا مدتي قبل ناشناخته بود، در يک سال گذشته موفق شد خود را به‌عنوان يکي از بزرگ‌ترين و محبوب‌ترين پلتفرم‌هاي رسانه‌اي و اجتماعي معرفي کند. اسنپ‌چت يک شبکه اجتماعي و جوان محسوب مي‌شود که در يک سال گذشته پلتفرم‌هاي اينترنتي بزرگ از جمله فيس‌بوک، اينستاگرام و واتس‌اپ از قابليت‌هاي آن تقليد کردند تا محبوبيت خود را بيشتر کنند.

آن طور که کارشناسان مي‌گويند، اسنپ‌چت در يک سال گذشته هيچ کار اشتباهي انجام نداد و نه‌تنها کاربران بيشتري را جذب کرد، بلکه ميزان درآمدها و ارزش اصلي شرکت هم افزايش يافت. اين شبکه اجتماعي به واسطه فيلترها و لنزهاي خود براي تغيير در عکس‌هاي کاربران محبوب شد و در آخرين به‌روزرساني به کاربران امکان داده شد تا بتوانند بر اساس موقعيت جغرافيايي خود فيلترهاي مختلف در اختيار بگيرند.

پيش از آنکه اينستاگرام به فکر راه‌اندازي چنين قابليتي بيفتد، اسنپ‌چت بخش ويژه‌اي با نام Stories داشت که کاربران مي‌توانستند در آن روايت‌ها و اتفاقات روزانه خود را به‌صورت موقت و براي دوره زماني 24 ساعت با يکديگر به‌اشتراک بگذارند. اين مساله در کنار پخش تصاوير زنده ويديويي بسيار مورد توجه قرار گرفت و در نهايت اسنپ‌چت توانست بر تعداد مشترکان خود بيفزايد.

پيش‌بيني آينده

به هر حال با تمام فراز و فرودها سال 1395 هجري شمسي به‌پايان رسيد و پيش‌بيني‌هاي مختلف براي سال جديد انجام شد. راه‌اندازي سرويس Stories اينستاگرام، تغييرات اساسي توييتر، سرويس‌هاي‌ Live و Workplace فيس‌بوک، تغييرات عمده اسنپ‌چت براي جذب جوانان، روبا‌ت‌هاي مخصوص چت و... بخشي از اتفاقات مهم صورت‌گرفته در يک سال گذشته بود و در کنار آن اتفاقات ديگري هم براي يک سال آينده پيش‌بيني شد.

بر اين اساس، مهم‌ترين اتفاقات و تغييرات مربوط به عرصه شبکه‌هاي اجتماعي که مي‌توان در يک سال آينده پيش‌بيني كرد، به قرار زير است:

-         تمرکز هرچه بيشتر بر رابط‌هاي کاربري ساده و کاربردي براي جذب هرچه بيشتر جوانان

-         تغيير سياست‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي براي تمرکز بر سيستم‌هاي نرم‌افزاري و تغيير در نحوه انتشار آگهي‌هاي تبليغاتي

-         توجه هرچه بيشتر برندها به پلتفرم‌هاي اجتماعي و تبديل شدن شبکه‌هاي اينترنتي به کانال اصلي تبليغاتي

-         تمرکز هرچه بيشتر بر محتواي بصري در تمام شبکه‌هاي اجتماعي

-         ادغام شبکه‌هاي اجتماعي و محتواي آن با دنياي واقعيت مجازي

-         کاهش انتشار مطالب نوشتاري و افزايش به‌کارگيري قابليت‌هاي نمايشي از جمله شکلک‌ها و نمادها

-         تبديل شدن شبکه‌هاي اجتماعي به قدرتمندترين عرصه تبليغاتي

فيس‌بوک، توييتر، اينستاگرام، لينکدين، اسنپ‌چت، توييتر و... از يک طرف و واتس‌اپ، فيس‌بوک‌مسنجر، تلگرام، وايبر و... از طرفي ديگر تلاش مي‌کنند در ماه‌هاي پيش ‌‌رو با اتخاذ سياست‌هاي جديد بتوانند تعداد بيشتري از کاربران را به سمت خود بکشانند و در اين بازار رقابتي بهتر از هر زمان ديگر عمل کنند. بايد ديد اين اتفاقات به چه صورت پيش مي‌رود تا در پايان سال 2016 ميلادي نام شرکت‌هاي مذکور باز هم در فهرست بزرگ‌ترين توسعه‌دهندگان شبکه‌هاي اجتماعي باشد.

اخبار برگزیده

اخبار برگزیده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه