هفت فناوري نوآورانه در سال 1395

بيشتر ملت‌ها و اديان براي عدد هفت احترام خاصي قايل هستند و البته همين محبوب بودن عدد هفت هم باعث شده که ما هفت روزه هفته، هفت طبقه آسمان و البته هفت‌سين داشته باشيم. اين بار اما در تحريريه عصر ارتباط تصميم گرفتيم به يمن هفت‌سين ايراني هفت فناوري نوآورانه را که در سال گذشته در جهان ارايه شده مرور کنيم.

کساني که با اين صفحه در طول سال همراه بودند، به‌خوبي مي‌دانند که تعداد نوآوري‌هاي ارايه‌شده در سال گذشته به‌قدري زياد بوده که حتي اگر کل صفحات هفته‌نامه را هم به اين موضوع اختصاص دهيم جوابگو نيست، اما در اين ميان سعي کرده‌ايم هفت فناوري نوآورانه‌اي را که به زعم ما بيشترين اثر را در سال گذشته شمسي بر جاي گذشته‌اند مرور کنيم. نکته جالب درباره اين فناوري‌ها اين است که هر يک از گوشه‌اي از جهان سربرآورده‌اند و هرکدام گوياي خلاقيت‌هاي افراد و ملت‌هاي مختلف از رواندا و هلند گرفته تا آسيا و آمريکا هستند.

ماشين‌هاي اشتراکي تحولي عمده در حمل‌ونقل

سال گذشته محققان دانشگاه برکلي کاليفرنيا تمرکز تحقيق خود را بر شيوه جديدي براي اجاره ماشين به نام ‌car2go‌‌ گذاشتند که نتايج خيره‌کننده‌اي در پي داشت. در اين روش راننده يک بار 35 دلار مي‌پردازد و سپس مي‌تواند به‌راحتي يکي از وسايل نقليه‌اي که در کنار خيابان‌هاي شهر پارک شده بردارد و به هر کجاي شهر که مي‌خواهد برود.

به اين ترتيب نيازي نيست که فرد متقاضي، وسيله نقليه را از قبل رزرو کرده باشد يا مجبور باشد پس از اتمام کارش اتومبيل را به همان‌جايي که آن را اجاره کرده برگرداند.

از آنجايي که سيستم car2go توسط شهرداري‌ها پذيرفته شده، ماشين‌هاي مربوط به اين سيستم اجازه دارند در کنار تمام خيابان‌هاي شهر پارک شوند.

در اين سيستم فقط لازم است رانندگان به ازاي هر دقيقه استفاده از ماشين مبلغ ناچيز 41 سنت را بپردازند. سيستم car2go نزديک به دو ميليون عضو دارد و 14 هزار وسيله خود را در 30 شهر آمريکا قرار داده که آماده ارايه خدمت به اعضاي اين مجموعه هستند.

محققان برآورد کرده‌اند که به ازاي هر عضو car2go چيزي نزديک به 11 وسيله نقليه اشتراکي در آن شهر وجود دارد.

گفته مي‌شود در نتيجه سهولت دسترسي به car2go بسياري از شهروندان به فروش ماشين‌هاي شخصي خود اقدام کرده‌اند و برخي هم که قصد خريد ماشين جديد داشته‌اند، از اين تصميم خود منصرف شده‌اند.

گفتني است يک مايل رانندگي با ماشين‌هاي car2go چيزي حدود هفت درصد گاز گلخانه‌اي توليد مي‌کند که اين ميزان درباره ماشين‌هايي که معمولا در شهرها استفاده مي‌شود حدود 10 درصد است.

احضار خودرو با پيامک

اگر تا پيش از اين تصوير خودروي بدون راننده‌اي که با دستور صاحبش مانند اسب زورو از پارکينگ خارج شده و مقابل او مي‌ايستد تا سوارش کند فقط مربوط به خيال‌پردازي‌هاي فيلم‌هاي جيمز باند يا کارتون‌هاي تخيلي بود، کمپاني «تسلا» با اجراي طرح ماشين‌هاي خودکار خود اين امر را در عالم واقعيت به‌اجرا در ‌آورد.

خودروهاي خودکار جديد تسلا که در سال قبل اعلام شد تا پايان سال 2017 وارد بازار مي‌شوند از ديگر فناوري‌هايي بود که در سال گذشته براي اولين بار در سطح آزمايشگاهي ساخته و ارايه شد. اين خودروها مي‌توانند با ارسال پيامک توسط صاحب خودرو از هر جايي نزد صاحبشان بيايند و آنها را سوار کنند.

شرکت تسلا انتظار دارد تا پايان سال 2017 ميلادي يکي از خودروهاي خودکار سري جديد خود را بدون راننده از نيويورک‌سيتي تا لس‌آنجلس بفرستد، الون ماسک، از مسوولان شرکت تسلا سال گذشته در يک کنفرانس خبري اين موضوع را در جمع خبرنگاران مطرح کرد.

کمپاني تسلا اعلام کرده، خودروهاي بعدي اين شرکت تعداد بيشتري دوربين و سنسور خواهند داشت، به‌گونه‌اي که کامپيوتر ماشين قادر باشد يک تصوير کامل 360 درجه از اطراف خودرو را دريافت کند. همچنين دريافت اطلاعات توسط سنسورها هم در اين خودرو کيفيت بهتري پيدا مي‌کند.

با وجود تکنولوژي جديد ماشين‌هاي خودکار کمپاني تسلا، قادر خواهيد بود که خودروي خود را که مثلا در قسمت شرقي شهر پارک شده است فقط با فشار يک دکمه روي موبايلتان به محل استقرار خود در غرب شهر احضار کنيد تا ماشين به‌صورت خودکار نزد شما بيايد و سوارتان کند. کارشناسان شرکت تسلا عقيده دارند که مغز کامپيوتر آنها بايد بهتر از مغز انسان براي اجتناب کردن از تصادف و اتخاذ بهترين تصميم ممکن کار کند. مسوول توسعه‌دهنده اين سيستم در کمپاني تسلا معتقد است که با وجود اين شکل تصادفات اما باز هم دقت خودروهاي خودکار در اجتناب از تصادفات رانندگي به‌مراتب بيشتر از انسان است و اين خودروها در صورت همه‌گير شدن مي‌توانند از بروز تصادفات رانندگي جلوگيري کرده و آمار مرگ‌ومير جاده‌اي را به‌طرز قابل توجه و قابل لمسي کاهش دهند.

تا پيش از اين اختراع، ماشين‌هايي که طراحي مي‌شدند فقط اجازه ورود به برخي از آزادراه‌هاي آمريکا را داشتند، اما خودروهاي خودکار نسل آينده که تا 2017 ساخته مي‌شوند قرار است اجازه داشته باشند به هر جايي در آمريکا تردد كرده و حتي وارد محيط‌هاي شلوغ شهري شوند و با تشخيص رنگ چراغ‌هاي راهنمايي و رانندگي، قوانين را به‌درستي رعايت کنند.

واي‌فاي درختي براي کاهش آلودگي هوا

آمستردام، پايتخت کشور هلند از جمله شهرهايي است که با هواي تازه و درختان بلند و جوي‌هاي پرآبش شناخته مي‌شود.

جالب است بدانيد، اين شهر که سابقا به‌دليل وضعيت سالم آب‌وهوايي خود زبانزد تمام اروپا و جهان بوده به‌تازگي با مشکل آلودگي هوا مواجه شده است. گفته‌ مي‌شود دليل اين آلودگي هوا صدور اجازه ورود بيش از حد مجاز خودروهاي شخصي به اين پايتخت اروپايي است.

جوريس لم، يک طراح خوش‌ذوق هلندي است که لانه‌هاي مخصوص پرندگاني را طراحي کرده که وقتي آلودگي هوا کاهش پيدا کرده و هوا حالت سالم پيدا کند، واي‌فاي رايگان از خودشان ساطع مي‌کنند.

او معتقد است که اين طرح مي‌تواند باعث شود مردم با روشي دوستانه و بدون استفاده از طرح‌هاي جريمه‌محور که ناراحتي به همراه مي‌آورد تشويق شوند در حل معضل آلودگي هوا با دولت‌ها همکاري کنند.

او مي‌گويد، قصد دارد با اين روش و با کمک ساکنان آمستردام مشکل آلودگي هواي اين شهر را حل کرده و موضوع آلودگي هوا را به يک اولويت عمومي تبديل کند تا آن را بهتر درک کنند، بنابراين لم ترجيح داده يک راه‌حل انسان‌محور را براي اجراي طرحش انتخاب کند.

از آن‌رو به اين فناوري واي‌فاي درختي مي‌گويند که به‌گونه‌اي ساخته شده که شبيه يک لانه پرنده باشد. اين واي‌فاي درختي از طريق طناب‌هايي به درختان بسته مي‌شود و از طريق سنسورهايي که روي آن نصب شده است، ميزان آلودگي هوا را تشخيص مي‌دهد.

اگر ميزان شاخص‌هاي آلودگي از حد تعيين‌شده فراتر نباشد و وضعيت هوا مطلوب ارزيابي شود، اين واي‌فاي درختي امواج خود را تا شعاع 100 متري به اطراف مي‌پراکند تا مردم از واي‌فاي رايگان بهره‌مند شوند.

درواقع هر بعدازظهر وقتي آمار آلودگي هوا توسط واي‌فاي درختي ارسال مي‌شود، اين داده‌ها در مرکز بررسي و آناليز مي‌شوند و اگر نتايج بررسي‌ها حاکي از مساعد بودن وضعيت هوا بود، دستور ساطع شدن واي‌فاي از مرکز داده به واي‌فاي درختي ارسال مي‌شود.

همچنين وقتي سرور مرکزي متوجه شود که وضعيت هوا در يک روز خاص نسبت به روز قبل خود بهتر است، کامپيوتر به‌صورت خودکار تشخيص مي‌دهد که واي‌فاي رايگان را در اختيار شهروندان آن منطقه قرار دهد.

دستگاهي براي شارژ هم‌زمان 80 گوشي

هنري نياکاروندي، سازنده دستگاه شارژ هم‌زمان 80 گوشي که در رواندا بسيار پرطرفدار شده، اگرچه هم‌اکنون يک شهروند آمريکايي محسوب مي‌شود، اما خود نيز در يک خانواده رواندايي به دنيا آمده و در آفريقا بزرگ شده است.

اهميت اختراع نياکاروندي زماني مشخص مي‌شود که بدانيم اگرچه حدود 70 درصد مردم در رواندا موبايل دارند، اما فقط 18 درصد مردم به سيستم مرکزي الکتريسيته اين کشور متصل هستند و همين باعث شده همواره با معضلي به نام شارژ نداشتن موبايل و دسترسي نداشتن به الکتريسيته براي شارژ مواجه باشند.

اختراع نياکاروندي جوايز زيادي از موسسه‌ها، شرکت‌ها و فستيوال‌هاي مختلف دريافت کرده و حتي کمپاني مايکروسافت هم به آن جايزه‌اي اعطا کرده است.

کمپاني رواندايي پخش‌کننده اين فناوري، امتياز کيوسک‌هاي خود را که نام آنها را «تجارت در يک جعبه» گذاشته، به واسطه‌هايي واگذار مي‌کند. همين امر موجب شده اين واسطه‌ها ضمن کسب درآمد مناسب براي خود سود خوبي هم نصيب شرکت کنند و در اين ميان رواندايي‌ها هم به‌جاي سرگردان بودن به‌دنبال پريز برق، خيلي راحت گوشي‌هاي خود را شارژ کنند.

نياکاروندي، شعاري هم براي اين اختراع خود انتخاب کرده و مي‌گويد: اين يک تجارت است که در يک جعبه خلاصه شده است.

جالب است بدانيد که زنان و کساني که قادر به کار کردن نيستند و از ناتواني‌هاي جسمي رنج مي‌برند، بزرگ‌ترين داوطلبان آفريقايي انجام اين تجارت هستند و البته شرکت نياکاروندي هم براي اعطاي کيوسک به اين افراد اولويت‌هايي را قايل شده است.

پيش‌بيني مي‌شود در 25 تا 30 سال آينده از اين تکنولوژي در رواندا به شکل گسترده‌اي استفاده شود.

فناوري براي شکار سلفي هوايي

کمپاني Edoardo Stroppiana از سال 2014 کار خود را روي پهپاد کوچکي که مي‌تواند با هدايت شما به زاويه موردنظرتان در هوا رفته و از شما و همراهانتان عکس سلفي بگيرد، شروع کرده و قرار است در سال 2017 آن‌ را به بازار عرضه کند.

با اين فناوري جديد که نسخه اوليه آن در سال گذشته شمسي آزمايش شده شما مي‌توانيد از طريق گوشي هوشمندتان اين پهپاد را به زاويه دلخواه خود هدايت کرده و سپس از طريق برنامه IOS يا اندرويد مربوطه فرمان گرفتن عکس را صادر کنيد. البته پهپاد پس از آنکه دستور عکس گرفتن را صادر کرديد به شما 10 ثانيه وقت مي‌دهد که خودتان را آماده کنيد و سپس شروع به عکاسي يا فيلم‌برداري HD مي‌کند.

اين پهپاد همچنين مي‌تواند از طريق جريان واي‌فاي، عکس‌ها و فيلم‌هاي گرفته‌شده را به گوشي هوشمند شما بفرستد و البته امکان ارسال سريع و آنلاين تصاوير گرفته‌شده توسط اين پهپاد به شبکه‌هاي اجتماعي مورد نظر شما هم وجود دارد.

اين پهپاد هوايي توان تشخيص چهره افراد و در کادر نگه‌داشتن آنها را نيز دارد؛ بنابراين همين که شما فاصله و زاويه را از طريق اپليکيشن مربوطه به آن بدهيد، خودش بقيه کارها را انجام مي‌دهد. دوربيني که روي اين پهپاد نصب شده، پنج مگاپيکسل است و اطلاعات آن هم در يک رم SD چهار گيگي ذخيره مي‌شود.

پس از پايان عکس‌برداري و فيلم‌برداري‌تان شما مي‌توانيد اين پهپاد را به‌صورت دستي کنترل کرده و به زمين بنشانيد يا از گزينه فرود اتوماتيک آن استفاده کنيد. پهپاد هوايي مي‌تواند تا ارتفاع 20 متر به بالا برود و اندازه و وزن دوربين آن نيز به‌مراتب از يک گوشي هوشمند کمتر است. طبق آنچه کمپاني سازنده اعلام کرده، قيمت نهايي اين پهپاد که سلفي هوايي مي‌گيرد، براي خريداران چيزي حدود 300 دلار هزينه دربر خواهد داشت.

به‌نظر مي‌رسد با توجه به اهميت بالاي فيلم‌برداري سريع و دقيق در ورزش‌هايي مانند موج‌سواري، اين پهپادها به‌سرعت وارد عرصه ورزش‌ شده و تصاوير جذابي از رخدادهاي ورزشي را تهيه کنند.

بيلبوردهاي تبليغاتي پرنده در آسمان‌ جهان

پهپادهاي خودران و درخشان اينتل که يک چراغ ال‌اي‌دي روي آنها نصب شده است، در چهارم جولاي سال گذشته ميلادي با سرعت به آسمان رفته و عبارت Intel (اينتل) را به‌وسيله 500 پهپاد نوراني به‌نمايش در ‌آوردند. اين در حالي است که پيش از آن نسخه قبلي اين پهپادها به‌زحمت توانسته بود فقط با استفاده از 100 پهپاد کلمه اينتل را در آسمان شبيه‌سازي کند.

به عقيده بسياري از برگزارکنندگان جشن‌ها، اين پهپادهاي نوراني مي‌توانند به‌سرعت جايگزين فشفشه‌هايي شوند که هر ساله براي جشن‌ها به هوا پرتاب مي‌شوند. البته از اوايل جولاي امسال اينتل نشان داده که به‌جز اين کاربرد، اين پهپادهاي نوراني توانايي آن را دارند که کاربردهاي بسيار وسيع‌تري نيز داشته باشند.

آنيل نادوري، مدير تکنولوژي‌هاي جديد اينتل در اظهار نظري به خبرنگار سي‌ان‌ان اعلام کرده است که بسياري از شرکت‌ها براي تبليغ محصولاتشان با استفاده از پهپادهاي نوراني اينتل ابراز تمايل کرده‌اند و دوست دارند با اين روش جديد محصولات خود را به مردم معرفي کنند.

با نشان دادن نام شرکت اينتل با پهپادهاي نوراني، درواقع بسياري متوجه اين امر شدند که تبليغات از طريق پهپادهايي که به شکل لوگوهاي نوراني در مي‌آيند عملا امکان‌پذير است. به گفته نادوري، حتي انجام نمايش‌هاي پيچيده‌تر از نشان دادن يک نام تجاري هم با کمک اين پهپادها امکان‌پذير است.

اين پهپادهاي نوراني همچنين کاملا خودران بوده و بدون دخالت هيچ هدايت‌کننده انساني در جاي مخصوص خود به هنگام نمايش قرار مي‌گيرند و فقط سه يا چهار نفر در هنگام پرواز اين پهپادها پرواز آنها را از اتاق فرمان رصد مي‌کند.

نادوري معتقد است که اين پهپادهاي نوراني مي‌توانند جايگزين خوبي براي وسايل آتش‌بازي باشند؛ چراکه ضمن اينکه خطر آتش‌سوزي ايجاد نمي‌کنند، موجب ايجاد آلودگي هوايي نيز نشده و آسيبي به محيط زيست نمي‌رسانند. همچنين اين پهپادها فاقد سروصداهاي آزاردهنده وسايل آتش‌بازي هستند و اين قابليت را نيز دارند که با هر موزيک حرکات موزون خاص آن موزيک را به‌اجرا در آورند.

وزن پهپادهاي ساخت شرکت «اينتل» فقط نيم پوند است و آنها قادرند 20 دقيقه با چراغ روشن در آسمان به اجراي نمايش بپردازند، اينتل قصد دارد از اين پهپادها براي تبليغ هوشمند و خلاقانه استفاده کند. شرکت اوبر در حال حاضر در شهر مکزيکوسيتي با استفاده از اين پهپادها در مناطق پرترافيک به اجراي نمايش‌هاي تبليغاتي خود مي‌پردازد.

اينتل قصد دارد اين تکنولوژي را به‌زودي به ايالات متحده آمريکا نيز وارد کند، اما براي اين کار ابتدا بايد تست‌هاي ايمني مختلف را با موفقيت پشت سر بگذارد.

کنترل اعضاي از کار افتاده با کمک واقعيت مجازي

سال گذشته يک خانم 32 ساله که 13 سال از کمر به پايين فلج شده بود، بعد از استفاده از روش درماني جديدي که از فناوري واقعيت مجازي کمک گرفته و انقلابي در تلفيق علم پزشکي با فناوري به‌ پا کرده است، بار ديگر کنترل پاهاي خود را به‌دست آورد.

اين خانم که در تحقيقات به آن لقب «مريض شماره 1» داده‌اند، از طريق تلفيق استفاده از يک سيستم کنترل مغزي روباتيک و عينک واقعيت مجازي بار ديگر توانست توانايي‌هاي فيزيکي ازدست‌رفته خود را به‌دست آورد.

به‌تازگي مطالعه‌اي انجام شده که به بررسي افرادي که ستون فقرات آنها آسيب ديده و از کمر به پايين فلج شده‌اند، اما پس از يک سال تمرين با کمک فناوري واقعيت مجازي توانسته‌اند بخشي از توان خود را باز يابند، مي‌پردازد.

نام اين پروژه «تنها قدم بزن» است و در «سائوپائولو» برزيل کليد خورده است. محققان دانشگاه Duke در حال حاضر مشغول کار کردن روي اين پروژه هستند.

دکتر ميگوييل مي‌گويد:‌‌ «‌وقتي شما براي ساليان طولاني يک بيمار فلج باشيد، يعني مغز شما چيزي بين 3 تا 13 سال شروع به فراموش کردن مي‌کند و نمي‌داند که داشتن پا چگونه است يا مفهوم راه‌رفتن چيست. براي اينکه مغز را مجبور کنيد به‌ ياد بياورد، محققان يک سيستم واقعيت مجازي متفاوت اختراع کرده‌اند.»

به کمک اين تکنولوژي، وقتي يک بيمار فلج عينک Tec30 و FB فيس‌بوک را به چشم بزند، قادر خواهد بود به‌صورت ديجيتالي افکار خود را کنترل کند. البته براي انجام اين تمرين لازم است بيمار يک تيشرت آستين‌بلند مخصوص که حاوي سنسورهاي مخصوصي نيز هست بپوشد.

طبيعتا آنچه در اين مطلب ذکر شد، فقط گوشه‌اي از دنياي تازه‌هاي فناورانه تکنولوژي در سال 1395 است و البته تاثير اين فناوري‌ها نيز با گذشت زمان و در آينده به شکل روشن‌تري مشخص مي‌شود.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه