برنامه‌ای برای حمایت از طرح‌های مبتکرانه آموزش الکترونيکی:

سلسله‌ رویدادهای حامد افتتاح شد

یکشنبه هفته گذشته سلسله رویدادهای حامد که قصد دارد با حمایت از مبتکران، دانشجویان و معلمان طرحی برای استفاده حداکثری از پتانسیل تمام فعالان در حوزه آموزش ایجاد کند، افتتاح شد.

‌مراسم افتتاحیه با سخنرانی مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان، نیری، رییس ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز ریاست‌جمهوری و علیگو، قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزی در پنل اول شروع شد. البته سخنرانی‌های پنل اول بیشتر جنبه‌های آکادمیک را مدنظر داشتند و در این پنل بیشتر بر لزوم تقدم محتوای تولیدی بر جنبه آی‌تی و فنی آموزش الکترونیکی پرداخته شد. سرپرست دانشگاه فرهنگیان معتقد بود که این فناوری‌های نوین هستند که بايد بر اساس خواست‌های آموزشی تولید شده و در راستای اهداف آموزشی عمل کنند و بر عکس این قضیه یعنی تغییر شیوه‌های آموزشی به‌دليل مسایل فنی و آی‌تی به‌هیچ‌وجه نباید اتفاق بیفتد.

در پنل دوم مراسم افتتاح سلسله‌رویدادهای، حامد آهنگری، دبیر شورای راهبری سلسله رویدادهای حامد، مدیریت جلسه را به‌عهده داشت و در این پنل علاوه بر جنبه‌های آکادمیک، به جنبه‌های فنی و زیرساخت‌های فنی لازم برای آموزش الکترونیکی و نیز تجربیات عملی در این حوزه نیز پرداخته شد.

در این بخش از مراسم، آهنگری، تاج‌فر، رییس مرکز هوشمندسازی دانشگاه فرهنگیان، بایرامی فعال حوزه کسب‌وکار نوین آموزشی و خانم علیخانی، محقق و مشاور توسعه یادگیری به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص آموزش الکترونیکی و بایدها و نبایدهای آن پرداختند.

آهنگری اولین سخنران این پنل بود. وی با اشاره به آینده‌پژوهی انجام‌شده گفت: زنگ خطر برای ما که در نسل قدیم هستیم و نیز برای نسل میانی به صدا در آمده؛ چراکه می‌گویند تا 20 سال آینده چیزی به نام مدرسه و دانشگاه با این دیوارها و تشکیلات امروزی وجود نخواهد داشت. این به آن معنی است که باید بپذیریم دنیا در حال تغيير است. در این آینده‌پژوهشی صورت‌گرفته اشاره شده که آینده بشر حول سه محور تجارت الکترونیکی، سلامت الکترونیکی و آموزش الکترونیکی شکل خواهد گرفت. همچنین شعاری نیز در دنیا شکل گرفته که می‌گوید از سال 2035 به بعد هیچ‌کس جز برای تفریح از خانه خارج نمی‌شود.

وی ادامه داد: به این ترتیب باید گفت فضای آینده دنیا فضای دیگری است که متفاوت از فضای امروزی است و باید آن را درک کرده و خودمان را برای آن آماده کنیم. اگر از الان محتوا و شناسنامه فرهنگی خود را آماده نکنیم با توجه به توفان غربی‌ها و تسلط آنها بر حوزه تولید محتوا با مشکل مواجه خواهیم شد. با این شرایط کسی می‌تواند معلم دنیای جدید شود که از قبل توانایی آن را پیدا کرده باشد.

آهنگری در ادامه با اشاره به اهداف رویداد حامد، گفت: سلسله ‌رویدادهای حامد قصد دارد کمک کند که هر فرد خلاقي بتواند هر چیزی را اعم از رفتار، فرهنگ یا هر چیز دیگر در قالبی نوآورانه ارایه دهد؛ البته فعلا حوزه‌های اصلی فعالیت در شاخه‌های محتوا، خدمات آموزشی و سرگرمی و بازی تعیین شده‌اند.

آهنگری در انتهای صحبت‌های خود البته وعده داد که نشست بعدی سلسله ‌رویدادهای حامد در هفته معلم برگزار ‌شود و در این مدت هم کارگاه‌هایی برگزار شود و جشنواره جنبه نمایشی نداشته باشد؛ همچنین قرار است که توانمندسازی و شکوفایی صاحبان ایده در این عرصه مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: قرار است ایده‌هایی که به دست جشنواره می‌رسد بررسی شوند و با کمک افراد خبره و راهنما و برگزاری کلاس و کارگاه به ارایه‌دهندگان کمک کنیم تا طرح‌شان پخته شود و توانمندسازی در حوزه کسب‌وکار صورت گیرد تا بتوانند از طرح‌شان پول در بیاورند.

 به این ترتیب باید گفت ایده‌هایی ارزشمند هستند که بتوان با آنها کسب‌وکار ایجاد کرد و ما به این سبک ایده‌ها بیشتر توجه می‌کنیم و آموزش‌هایی را نیز هم برای کمک به کسب‌و‌کار و هم برای کمک به جنبه‌های فنی طرح‌ها و ایده‌ها برگزار می‌کنیم.

 

رویداد حامد چيست؟

با گسترش روزبه‌روز فناوری در سال‌های اخیر و نفوذ در ميان خانواده‌ها، اگر فناوری را تاثیرگذارترین ابزار آموزش ندانیم باید آن را حداقل به‌عنوان یکی از بنیادی‌ترین ابزارهای آموزشی موثر امروزی در نظر بگیریم.

فرهنگیان، اساتید دانشگاه و افراد صاحب ایده در صورتی که به منابع مفید و آموزش‌های مناسب در حوزه تکنولوژی دست یابند می‌توانند به یک سرمایه ملی برای استفاده نسل فعلی و آینده تبدیل شوند.

استارت‌آپ‌های امروز حوزه آموزش با کمک صاحب‌نظران حوزه علوم یادگیری و آموزشی می‌توانند نقش مهم و تاثیر‌گذاری در آینده نظام آموزشی ایفا کنند.

تجربه نشان داده است كه موفقیت طرح‌های ملی نیازمند حمایت نهادهای حاکمیتی است که به گفته برگزارکنندگان رویداد حامد، در این رویداد تلاش شده این مهم پیگیری و اجرا شود.

حامد مخفف عبارت حمایت از مبتکران، معلمان و دانشجویان و طرحی برای استفاده حداکثری از پتانسیل تمام فعالان در حوزه آموزش است.

رفع نواقص محصولات و خدمات و کمک به توسعه بازار هدف افراد حقیقی و حقوقی فعال و باسابقه در حوزه آموزش الکترونیکی، کشف، مشاوره و حمایت از محصولات و خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی نوپا و تعامل با افراد صاحب‌نظر به‌منظور حضور فعال در کارگاه‌های آموزشی از جمله اهداف سلسله‌رویدادهای حامد عنوان شده است.

همچنین تشکیل گروه مشاوران آموزشی در دو حوزه محتوا و خدمات (ویژه کمک به استارت‌آپ‌های آموزشی)، اتصال سرمایه‌گذاران و افراد صاحب ایده و تجربه به‌منظور مشارکت در تولید محتوا و ارايه خدمات آموزشی و معرفی و تشریح اولویت‌های محتوایی و خدماتی شبکه جامع خدمات آموزش الکترونیکی از دیگر اهداف سلسله ‌رویدادهای حامد است.

سلسله‌ رویدادهای حامد توسط دانشگاه فرهنگیان، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات شبکه همراه دانش و شرکت سرمایه‌گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان برگزار می‌شود. همچنین مرکز ملی فضای مجازی، دانشگاه شهید بهشتی، مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ، دانشگاه شیراز و معاونت پژوهشی وزارت آموزش و پرورش از حامیان سلسله ‌رویدادهای حامد هستند.

‌برای ارتباط با برگزار‌کنندگان سلسله ‌رویدادهای حامد و ارایه طرح‌های نوآورانه خود می‌توانید به آدرس اینترنتی‌  hamedevents.irرجوع کرده یا از طریق ایمیل info@hamedevents.ir یا شماره 021-44061202 با مجموعه سلسله ‌رویدادهای حامد تماس بگیرید.