از بازگشت به دوره قاجار تا رونمايي از 10 سامانه نوين در بانك مركزي

رييس جمهور هفته گذشته به منظور شركت در پنجاه و ششمين مجمع عمومي بانك مركزي در اين بانك حضور  یافت.

روحانی در این مجمع گفت: برخي كندي‌ها در ارتباطات بانكي مربوط به تخلفات و تأخير آمريكا در اجراي تعهدات، ترديدافكني براي بانك‌هاي بزرگ خارجي و بخشي هم ضعف سيستم بانكي در داخل كشور است.

شما ديديد كه ما يكباره به صد سال قبل بازگشتيم و تمام تعاملات بانكي ما با دنيا از طريق صرافي‌ها انجام مي‌گرفت، يعني به زمان قاجار بازگشتيم زيرا شبكه‌هاي بانكي ما بسته شدند.

روحاني اضافه كرد: كار به جايي رسيده بود كه يكي از افراد معروف بانكي و اقتصادي كه نمي‌توان در سخنراني نام او را آورد، در برجام به من پيغام داد كه مذاكره‌كنندگان به تو گزارش ديگر ندهند، اگر همه چيز در برجام حل شود، سویيفت محال است كه حل شود.

وي گفت: يك‌فرد معروف صاحب نام در مسایل بانكي و اقتصادي توسط يكي از دوستان براي من پيغام داد و گفت امكان ندارد كه سویيفت باز شود سپس نامه‌اي براي عده‌اي از بزرگان كشور نوشته و استدلال كرده بود كه اساس تحريم‌ها براي بسته شدن سویيفت بوده است و ممكن نيست كه برقرار شود.

روحاني افزود: شما ديديد كه چه تبليغاتي در كشور به راه افتاد كه بانك مركزي ناچار شد خبرنگاران را به اتاق بياورد تا به آنها نشان دهد و باور كنند كه سویيفت باز شده و اين مانند آن است كه زماني كه شما در اتاق نشسته‌‌ايد و مي‌گوييد كه روز است، برخي باور نمي‌كنند و شما ناچار هستيد آن را به حياط ببريد تا آفتاب را ببينند. شرايط ما اينگونه بود و در اين شرايط اولين تلاش دولت بازگشت ثبات و آرامش به بازارها بود.

ریيس جمهوري با بيان اينكه برخي كارشناسان باور نمي‌كردند با موفقيت برجام كد سویيفت باز شود، افزود: برخي كندي‌ها در ارتباطات بانكي مربوط به تخلفات و تاخير آمريكا در اجراي تعهدات، ترديدافكني براي بانك‌هاي بزرگ خارجي و بخشي هم ضعف سيستم بانكي در داخل كشور است.

روحانی در حاشیه نشست سالیانه مجمع عمومی بانک مرکزی، از نمایشگاه سامانه‌های جدید بانک مرکزی که به منظور تسهیل در پرداخت از طریق تلفن همراه و اینترنت ایجاد شده‌اند و همچنین سامانه‌های نظارت دقیق بر سیستم بانکی و پولی کشور بازدید کرد.

مروري بر ۱۰ سامانه الكترونيكي پرداخت و نظارت بانكي

بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران همزمان با برگزاري پنجاه و ششمين نشست ساليانه مجمع عمومي با حضور رييس جمهوري، در حاشيه اين نشست از ۱۰ دستاورد بخش فناوري اطلاعات مانند سامانه‌هاي نوين نظارت بر سيستم بانكي و پولي و تسهيل‌كننده‌هاي پرداخت همراه نيز رونمايي كرد.

سامانه پرداخت همراه

از طريق سامانه «پيوند» اين امكان فراهم مي‌شود كه با مجازي‌سازي كارت‌هاي بانكي موجود و همچنين تطبيق شناسه‌هاي شبكه‌اي با شماره كارت، علاوه بر ارتقاي امنيت، بهره‌گيري از ساير شناسه‌ها را در كنار كارت‌ها ميسر مي‌كند.

در نتيجه با ايجاد بانك اطلاعاتي متشكل از شماره‌هاي موبايل و شماره كارت مشتريان، امنيت پرداخت‌هاي بر روي بستر USSD ارتقا يافته و همچنين بستر لازم براي پياده‌سازي روش توكنيزيشن (Tokenization) ايجاد مي‌شود.

فناوري ديگري كه هفته گذشته معرفي شد، امضاي همراه بود.

امضاي همراه، از طريق دستگاه تلفن همراه كاربران تهيه مي‌شود كه كاربردهاي متنوعي مانند تسهيل احراز هويت يا تاييد تراكنش‌ها با قابليت انكارناپذيري بالا دارد.

 

مركز كنترل و نظارت اعتبارات

صدور كارت اعتباري، يكي از سياست‌هاي تشويقي است كه باعث افزايش استفاده عمومي از كارت‌هاي پرداخت مي‌شود.

در اين نوع از كارت‌هاي بانكي، دارنده كارت براي انجام خريد، به داشتن سپرده در بانك نيازي ندارد و باتوجه به اعتبار خود نزد بانك، تا سقف معيني مي‌تواند خريد و پس از مدت معيني بازپرداخت كند.

بر همين اساس صدور كارت اعتباري، به شناسايي مشتريان بانك و ريسك اعتباري آنها نياز دارد كه به اين منظور شركت‌هايي تاسيس مي‌شوند و ريسك مشتريان را به صورت عام مي‌سنجند و موسسه‌هاي ارايه‌كننده كارت اعتباري با استناد به گزارش اعتباري دريافتي از اين شركت‌ها به اشخاص مختلف، اعتبار تخصيص مي‌دهند.

با صدور «دستورالعمل اجرايي صدور و راهبري كارت خريد اعتباري»، وجود نهادي با عنوان «مركز كنترل و نظارت اعتبارات مكنا» پيش‌بيني شده است و همه بانك‌ها و موسسه‌هاي اعتباري موظفند پيش از صدور كارت اعتباري، با ارسال موارد درخواستي، اطلاعات را از اين مركز استعلام كنند.

به تعبيري ديگر، مركز كنترل و نظارت اعتبارات، همه اطلاعات مربوط به كارت‌هاي اعتباري صادر شده اعم از اعتبار اعطايي، اعتبار مصرفي و وضعيت بازپرداخت بدهي‌هاي آن را مديريت و از داده‌هاي آن براي بخش پايه اعتبارسنجي كارت‌هاي اعتباري استفاده مي‌كند.

سامانه نسيم

انتقال حساب‌هاي دولتي به بانك مركزي با ايجاد سامانه نسيم محقق شد. با استفاده از امكانات اين سامانه، امكان تمركز و مديريت يكپارچه حساب‌هاي دولتي فراهم شده و از امكانات تمام بانك‌هاي كشور براي دريافت و پرداخت‌هاي دولتي در قالب همه ابزارهاي كاغذي و الكترونيكي استفاده مي‌شود.

سامانه رفع تعهد

براي اطمينان از برگشت ارز به چرخه تجاري كشور و همچنين كنترل ارز تخصيصي از لحظه ثبت سفارش تا ترخيص كالا، سامانه رفع تعهد راه‌اندازي شده است. در اين سامانه عملكرد تك‌تك واردكنندگان بر مبناي ارز تخصيصي و ارزش كالاي وارداتي رصد مي‌شوند.

 

سامانه بازار بين بانكي ارزي

در اين سامانه امكان مذاكره، ثبت عرضه و تقاضا و همچنين معامله ارزهاي بانك‌هاي داخل كشور مطابق روال‌هاي استاندارد بين‌المللي صورت مي‌پذيرد.

 

سامانه بازار بين بانكي ريالي

با توجه به راه‌اندازي بازار بين بانكي ريالي، اين سامانه زيرساختي را براي ثبت و مديريت ريز مذاكرات، ثبت عرضه و تقاضا و تحقق معاملات بازار پول داخلي بين بانك‌هاي كشور را ايجاد كرده و امكان رصد و پايش لحظه‌اي را براي بانك مركزي فراهم مي‌آورد.

سامانه نظارت الكترونيكي بانك‌ها

تغيير از نظام نظارت سنتي به نظارت داده‌محور از طريق اين سامانه صورت مي‌گيرد.

با اخذ داده‌هاي جزيي از حساب بانك‌ها و عرضه آن در قالب شاخص‌هاي نظارتي، امكان نظارت استاندارد و همه‌جانبه بانك مركزي بر عملكرد بانك‌ها مطابق با دفتر اصلي آنها محقق مي‌شود.

 

سامانه مجوزهاي بانكي

در اين سامانه درخواست و پيگيري انواع مجوزهاي بانكي صادر شده توسط بانك مركزي در قالب نظامي واحد پياده‌سازي شده است.

 

سامانه پيگيري شكايت

يكي از مهمترين وجوه مسووليت اجتماعي، فراهم آوردن امكان ثبت و پيگيري شكايت مردم و مشتريان از نظام بانكي است كه با اين سامانه تحقق يافته است. در اين سامانه همه فرايندهاي مربوط به ثبت شكايت تا ارجاع آن به واحد يا بانك مربوط و پيگيري نتيجه آن از طريق تارنماي بانك مركزي اجرا مي‌شود.

سامانه ارتباط الكترونيكي با قوه قضاييه

با توجه به حجم انبوه شكايت‌هاي مالي و آراي محاكم درباره محكوميت‌هاي مالي و براي كاهش زمان صدور حكم قضايي تا اجراي آن در نظام بانكي، اين سامانه با برقراري ارتباط سيستمي بين بانك مركزي، بانك‌ها و قوه قضاييه ايجاد شده است.