در سمينار «مقابله با نقض مالکيت فکري در فضاي کسب‌وکار» مطرح شد

راه‌اندازي پارک‌هاي علم و فناوري کافي نيست


سمينار مقابله با نقض مالکيت فکري در فضاي کسب‌وکار با حمايت همکاران سيستم و کميته ايراني اتاق بازرگاني بين‌المللي و با معرفي پروژه اتاق بازرگاني بين‌المللي(BASCAP) برگزار شد.

محمدمهدي به‌کيش، نايب‌رييس و دبيرکل کميته‌ ايراني اتاق بازرگاني بين‌المللي در آغاز اين سمينار با تاکيد بر توجه به مالکيت فکري و نقش آن در توسعه صنعتي، گفت: تاريخ انقلاب صنعتي نشان مي‌دهد ثبت اختراع و کپي‌رايت زمينه‌ساز اين انقلاب بوده است.

محمدحسين کياني، رييس اداره‌ کل مالکيت صنعتي ايراني و رييس مرکز مالکيت معنوي با اشاره به قوانين و مقررات حفظ انواع مالکيت فکري در قانون اساسي، گفت: توجه به حقوق مالکيت فکري و کپي‌رايت در قانون اساسي به سال 1304 برمي‌گردد. البته اين قانون در سال‌هاي بعد و با بهره‌مندي از کنوانسيون‌هاي بين‌المللي اصلاح شده است.

استفان فاليا، مدير اجرايي پروژه BASCAP از اتاق بازرگاني بين‌المللي پاريس، سخنران بعدي اين سمينار بود. او درباره شيوه کارکرد اين پروژه و پيشينه اجراي آن در کشورهاي مختلف گفت: پروژهBASCAP  در کشورهاي مختلف مانند روسيه، ترکيه، کنيا، اوکراين و هند و با حضور مديران ارشد افتتاح و اجرا شده و انتظار مي‌رود با توجه به رشد تجارت غيرقانوني و آسيب‌هاي اقتصادي آن، اجراي اين پروژه با زمينه‌سازي‌هايي مانند تعيين مجازات و جريمه توسعه يابد.

کميسيون مالکيت فکري اتاق بازرگاني بين‌المللي ‌(ICC)، با هدف مبارزه با جعل و تقلب، مسووليت اجراي پروژه‌اي با عنوان باسکاپ، اقدامات تجاري براي توقف جعل و سرقت ادبي (BASCAP) Business Action for Stop Counterfeiting and Piracy) را به‌عهده‌ دارد. شعار اين پروژه «کالاي تقلبي هزينه‌بردار است، من کالاي اصل مي‌خرم» است.

در بخش بعدي اين سمينار، فقيهي، رييس دفتر امور فناوري‌هاي مرکز پژوهش‌هاي مجلس نيز در صحبت‌هاي خود با اشاره به اهميت مديريت مالکيت فکري، افزود: حفظ مالکيت فکري آثار حقوقي، مديريتي و سياسي، اجتماعي و اقتصادي بر کشور دارد که رعايت نكردن آن جامعه را با چالش‌هاي بزرگ مواجه خواهد کرد.

در ادامه، شهرام رضايي، استاد دانشگاه تهران، در ارايه‌ خود با موضوع ارزش‌آفريني از دارايي‌هاي فکري، گفت: مالکيت فکري و کپي‌رايت در کشور نياز به متولي دارد. مسوولان نبايد فقط به راه‌اندازي پژوهشگاه و پارک‌هاي علم و فناوري بسنده کنند، زيرا صاحبان ايده جدا از امکانات ابتدايي اين مراکز، نيازمند خدمات حمايتي مانند ارزيابي ايده و ايجاد بازار براي محصول آن هستند.

پنل نخست؛ BASCAP

‌در اين سمينار، دو پنل با حضور اساتيد دانشگاه و متخصصان و صاحب‌نظران حوزه‌ نرم‌افزار و مالکيت فکري برگزار شد. پنل نخست به موضوع پروژه BASCAP اختصاص داشت.

ميرحسيني، دبير شوراي سياست‌گذاري مالکيت فکري در اين پنل، با اشاره به سياست‌گذاري‌هاي حوزه‌ مالکيت فکري، گفت: پيش از انقلاب تنها کنوانسيون تاثيرگذار بر اين حوزه، کنوانسيون پاريس بود؛ با اين‌حال با توجه به تحولات کشور در زمينه‌ صنعت و ارتباطات، سياست‌ها به بازنگري نياز داشت و بر اين اساس اصلاحات کنوانسيون پاريس اعمال شد، اما اين امر همچنان نياز به به‌روز شدن دارد که تنها با همکاري جامع دستگاه‌هاي مرتبط امکان‌پذير است.

در ادامه‌ اين پنل، حبيبا، معاونت پژوهشي دانشکده‌ حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران و مدير گروه مالکيت فکري اين دانشگاه گفت: در بسياري از کشورهاي دنيا مجازات نقض مالکيت فکري، چند برابر ارزش واقعي آن تعيين مي‌شود که لازم است ما نيز در کشور به همين شيوه عمل کنيم.

حيدري، مديرکل دفتر حقوقي و امور مالکيت معنوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در پنل BASCAP، گفت: در زمينه‌ مسايل حقوقي نيازمند برنامه‌ جامعي هستيم. ديدگاه‌هاي نظري متفاوت در سطح ملي و بين‌المللي مانع از آن شده است که دستگاه‌ها در اجراي آن پيشرو باشند و چالش‌هاي اساسي توسط پديدآورندگان و مصرف‌کنندگان حقوق، اجراي سياست‌ها را با تعلل روبه‌رو مي‌کند.

پنل دوم؛ مقابله با تقلب و کپي غيرقانوني نرم‌افزارها

پنل دوم اين همايش به موضوع مقابله با تقلب و کپي غيرقانوني نرم‌افزارها اختصاص داشت. اين پنل با مديريت عبداله‌زاده، رييس کميسيون اقتصاد ديجيتالي و استاد کامپيوتر دانشگاه اميرکبير، با طرح اين موضوع آغاز شد که حق مالکيت فکري بايد براي همه از سوي مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان رعايت شود و اهميت موضوع تنها به بازار مصرف برنمي‌گردد.

شاهين طبري، رييس هيات‌مديره‌ شرکت چارگون در پاسخ به پرسش مدير پنل درباره‌ محاسن حق مالکيت فکري در بخش نرم‌افزار، اين حق را از اساسي‌ترين و زيربنايي‌ترين مسايل کسب‌وکار حوزه‌ نرم‌افزار مطرح کرد و به اهميت نقش قانون و زيرساخت‌هاي حقوقي در اين‌باره اشاره کرد. او همچنين بر اهميت رعايت حق مالکيت فکري از طرف توليد‌کنندگان نرم‌افزار در کنار مصرف‌کنندگان تاکيد کرد و گفت: رعايت حق مالکيت از طرف توليدکنندگان موجب توسعه‌ نرم‌افزار مي‌شود.

غلام‌رضا رفيعي، فارغ‌التحصيل دکتراي مالکيت فکري از سوييس و وکيل دادگستري در دعاوي مالکيت فکري، در ادامه‌ اين پنل به عواقب رعايت نکردن مالکيت فکري و تمهيدات قانوني آن در ايران پرداخت و به حمايت قانوني از پديدآورندگان نرم‌افزار رايانه‌اي در دو قالب ثبت اختراع و کپي‌رايت اشاره کرد. وي نپيوستن ايران به کنوانسيون برن را از کاستي‌هاي تعاملات بين‌المللي در بحث مالکيت فکري برشمرد.

فريد فولادي، عضو هيات‌مديره‌ شرکت همکاران‌سيستم در اين پنل به بيان زيان‌هاي ناشي از رعايت نكردن مالکيت فکري، هم براي مصرف‌کننده و هم براي توليدکننده پرداخت. فولادي به نقش امروزه‌ نرم‌افزارها در کسب‌وکارها اشاره و ادامه‌ کار بسياري از کسب‌وکارها را بدون استفاده از نرم‌افزار ناممکن توصيف کرد و گفت: واقعيت اين است که با جعل نرم‌افزار، مصرف‌کننده به اندازه‌ توليدکننده لطمه مي‌بيند. فولادي همچنين به کسب‌وکارهايي اشاره کرد که اساس آنها بر پايه‌ نرم‌افزار است و استفاده غيرمجاز از نرم‌افزار اين کسب‌وکارها به نابودي آنها منجر مي‌شود.

عضو هيات‌مديره‎‌ شرکت همکاران‌سيستم، نبود معيار سنجش براي محاسبه‌ مالکيت فکري در ارزش يک شرکت از سوي نهادهايي همچون بورس را از کاستي‌هاي اين عرصه برشمرد و افزود: توليدکننده با تلاش و سختي بسيار، نرم‌افزار يا يک توليد ديجيتال را به انجام مي‌رساند، اما اين توليد براي او به‌عنوان دارايي‌هاي فکري محاسبه نمي‌شود. رعايت حق مالکيت و شناخت حق مالکيت به‌عنوان يک سرمايه‌ در ارزيابي‌هاي انجام‌شده، کمک مي‌کند که به آن تخطي نشود و بخش زيان‌ديده در قبال جعل و سرقت واکنش نشان دهد و اين واکنش به اهميت مالکيت فکري مي‌افزايد. فريد فولادي، رعايت مالکيت فکري را پايه‌اي براي توان تعيين ارزش آن دانست و ناديده گرفتن ارزش‌آفريني دارايي‌هاي فکري توليدکنندگان ايراني در عرصه جهاني را سرمايه‌اي که از دست مي‌رود، توصيف کرد.

بخش پاياني اين پنل به کپي‌هاي غيرقانوني از بازي‌هاي رايانه‌اي و کاستي‌هاي بازار رقابتي آن اختصاص داشت. در اين باره اميرحسين فصيحي، مديرعامل شرکت فن‌افزار شريف با اشاره به کپي غيرقانوني بازي‌هاي خارجي، به تاثير نامطلوب آن بر بازار بازي‌هاي ايراني اشاره کرد و افزود: با توجه به انجام اين کپي بدون پرداخت حق مولف و انتشار بازي با قيمت تمام‌شده‌ پايين، حيات بازي‌هاي رايانه‌اي ايراني در کنار اين نرم‌افزارهاي خارجي تقلبي با رقابت دشواري همراه است.

فصيحي شرکت‌هاي پخش بازي‌هاي رايانه‌اي را دومين مشکل توليدکنندگان ايراني بازي‌هاي رايانه‌اي مطرح کرد. به گفته فصيحي، شرکت‌هايي بايد پخش بازي‌ها را به‌ عهده بگيرند که خود توزيع‌کننده‎ بازي‌هاي جعلي خارجي هستند و منافع مالي نهفته در اين بازار ناسالم، آنان را از کار با شرکت‌هاي توليدکننده ايراني باز مي‌دارد.

در پايان اين پنل در پاسخ به جنبه‌هاي مالکيت فکري بر توليد نرم‌افزار، شاهين طبري اين مالکيت را شامل تمام مراحل اين چرخه توليد از ايده تا طراحي و توليد مطرح کرد.

همچنين در پاسخ به پرسشي در زمينه رايانش ابري (Cloud Computing) در حوزه‌ کپي‌رايت، فريد فولادي استفاده از اين پلتفرم را گامي رو به جلو در کپي‌رايت خواند؛ چراکه در اين شيوه‌ بهره‌مندي از نرم‌افزار، منبع نرم‌افزار در اختيار شرکت توليد‌کننده باقي مي‌ماند و مشتريان در قالب يک خدمت از قابليت‌هاي نرم‌افزاري بهره‌مند مي‌شوند. به اين ترتيب، امنيت بيشتري در حفظ مالکيت فکري توليدکننده فراهم است.

اين سمينار يک‌روزه، چهارم اسفند در سالن اجتماعات اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران برگزار شد.