ICT ایرانی در هفته¬ای که گذشت

رونمایی از تخلف جدید؛ خرید و فروش پول مجازی

 

هفته گذشته اظهارات رییس پلیس فتا در خصوص نبود قانونی مشخص در خصوص پول مجازی و خصوصا بیت‌کوین و البته خرید و فروش آن در بازار سیاه خبرساز شد. این مقام مسوول در صحبت­های خود به نیاز بازنگری قوانین در حوزه پول مجازی اشاره کرد و نیز خطرات فعالیت بی­ضابطه بیش از 150 شبکه پیام­رسان خارجی در کشور را برشمرد.

از دیگر اخبار جالب توجه هفته گذشته اما اعلام چند و چون ترابرد پذیری خطوط تلفن همراه بود که نتایج نشان می­داد عملکرد همراه اول از سایر اپراتورها در این زمینه بهتر بوده است و توانسته از رقبا پیش بیفتد.

خبر دیگر اما به اظهارات معاون رگولاتوری که وعده برخورد قطعی با ارسال­کنندگان پیامک­های تبلیغاتی از روز پانزدهم اسفند را مطرح کرد مربوط می­شد؛ وی البته اشاره­ای نیز به برخورد با 8هزار سیم­کارت شخصی ارسال پیامک تبلیغاتی داشت.

در هفته گذشته همچنین اظهارات وزیر ارتباطات در خصوص دلیل افتتاح نشدن پروژه دولت الکترونیکی نیز باعث تعجب شد. وی در صحبت­های خود پر بودن وقت رییس جمهور را عامل به تعویق افتادن افتتاح پروژه مذکور عنوان کرده بود!

 

اظهارات پلیس فتا از بیت کوین تا قوانین قدیمی

هفته گذشته سردار کمال هادیان‌فر رییس پلیس فتا در حاشیه نخستین همایش ملی "رویارویی با جرایم سایبری، چالش‌ها و راهکارها" درخصوص قوانین موجود در حوزه آی­تی به اظهار نظر پرداخت که صحبت­هایش خصوصا در مورد بیت‌کوین و پول مجازی مورد توجه کاربران و فعالان حوزه آی­تی قرار گرفت. در این جلسه وی درخصوص نیاز به بازنگری قانون در خصوص جرایم نوظهور، افزایش جرایم فضای مجازی، ساماندهی کانال‌ها و همچنین وجود نداشتن قانون خاصی در خصوص پول‌های مجازی به خصوص بیت‌کوین در ایران سخن گفت.

این مقام پلیس در بخشی از صحبت­های خود درخصوص پول‌های مجازی به این نکته اشاره کرد که بیش از 63 پول مجازی در دنیا در حال داد و ستد است که برخی کشورها برای آن قوانینی پیش‌بینی کرده‌اند اما بیشتر کشورها از دید ارتباطات پنهانی و تصحیح کارهای مجرمانه آن را ممنوع کرده‌اند.

هادیان‌فر همچنین تاکید داشت که در کشور ما قانون خاصی برای پول مجازی مثل بیت‌کوین وجود ندارد اما در بازار سیاه هر بیت‌کوین در ازای هزار دلار خرید و فروش می‌شود.

وی در خصوص اقدامات پلیس فتا نیز خاطرنشان کرد: ما در پرونده شناسایی را انجام می‌دهیم و دستگیری با پلیس پیشگیری است.  قوانین ما در این حوزه مربوط به سال 1388 است و علی­رغم روزآمدی جرایم و نوظهور بودن آنها ضرورت دارد که با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، قانون هم بازنگری شود.

رییس پلیس فتا همچنین به این نکته اشاره کرد که با توجه به بحث نوظهور بودن جرایم، تغییر IPها، رایانش ابری، پول‌های مجازی و ابزارهای پنهان‌ساز ما قانون نداریم و ضرورت دارد که در این خصوص و مختص به این موضوعات قانون تدوین شود.

وی با بیان اینکه بیش از 63 درصد افزایش جرایم داشته‌ایم، گفت: رشد جرم با توجه به پهنای باند و افزایش کاربر وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود در سال 2020 حملات سایبری بیش از 2 تریلیون دلار خسارت اقتصادی وارد کند. رییس پلیس فتا همچنین خاطرنشان کرد که اکنون 152 پیام‌رسان موبایلی تحت هیچ قانونی در کشور وجود دارد که قوانین را رعایت نمی‌کنند.

 

نتایج دور از پیش‌بینی ترابردپذیری

هفته گذشته اولین گزارش رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شش ماه پس از اجرای طرح ملی ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه منتشر شد.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اتکا به دفتر بررسی‌های فنی و اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبری خود، گزارش تحلیلی را از وضعیت ارتباطات داخل کشور ارایه کرده است.

طبق اطلاعات ارایه شده در گزارش وزارت ارتباطات که مربوط به سه ماهه سوم سال جاری است، مقایسه اعداد و ارقام موجود در این گزارش با گزارش آماری منتهی به سه ماهه اول (پیش از اجرای ترابردپذیری)، معیاری برای سنجش میزان موفقیت اپراتورها و در کل طرح ترابردپذیری فراهم می­شود.

شاخص­های ضریب نفوذ منتشره نشان می‌دهد همراه اول رتبه اول بازار ارتباطی ایران را در اختیار دارد و اپراتور دوم ارتباطی نیز در جایگاه دوم قرار دارد اما ظاهرا تنها اپراتوری که از اجرای ترابردپذیری سهم از دست داده، اپراتور سوم است. بنابراین اپراتورهای اول تا سوم به ترتیب پشت سر هم در بازار ارتباطی از منظر ضریب نفوذ قرار گرفته‌اند اما سهم بازار همراه اول در بازه زمانی اجرای ترابردپذیری ارتقا یافته و از ایرانسل پیشی گرفته است.

همراه اول با رشد 2 درصدی سهم بازارش در فاصله زمانی اجرای شش ماهه اول ترابردپذیری 59 درصد سهم بازار ارتباطی ایران را به‌دست آورده است.

نکته جالب در خصوص این آمار آن است که ایرانسل با از دست دادن یک درصد سهم بازار به سهمی معادل 39 درصد و رایتل نیز با سهم باختن یک درصدی به سهم بازار 2 درصدی از بازار ارتباطی ایران رسیده‌اند.

 

برنامه جدید رگولاتوری برای پیامک­های تبلیغاتی

هفته گذشته معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات بر ایجاد سامانه متمرکز فعال‌سازی و غیرفعال­سازی پیامک­های ارزش افزوده توسط اپراتورهای موبایل تاکید کرد. وی با بیان اینکه برای تخلفاتی که در خصوص پیامک­های ناخواسته تبلیغاتی صورت گرفته است به برخی اپراتورهای موبایل تذکر داده شده است، گفت: هم اکنون دو اپراتور برای مدیریت محتوایی که از سوی این پیامک­ها به مشترکان ارسال می‌شود، سامانه متمرکز راه‌اندازی کرده­اند و یک اپراتور نیز تا ۱۵ اسفندماه زمان دارد که این سامانه را راه‌اندازی کند.

معاون نظارت رگولاتوری، اظهار امیدواری کرد که مشکل دریافت پیامک­های ناخواسته تبلیغاتی پس از ۱۵ اسفندماه به صورت کلی حل می­شود.

معاون نظارت رگولاتوری همچنین در مورد تعیین تکلیف پیامک­های تبلیغاتی که با سیم­کارت­های شخصی ارسال می­شوند نیز گفت: در حال تدوین قوانین و مقررات لازم برای برخورد این سیم­کارت­ها هستیم و به زودی این قوانین را در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مصوب می­کنیم.

به گفته رگولاتوری فاز آزمایشی برخورد با ارسال‌کنندگان پیامک­های تبلیغاتی از سیم­کارت­های شخصی، کلید خورده و در این فاز فعالیت سیم­کارت­هایی که طی یک دوره حجم عظیمی پیامک ارسال می­کردند اسکن شد.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: برآوردها نشان داد که این سیم­کارت­ها برای ارسال پیامک­های تبلیغاتی به کارگرفته شده است و ما با توجه به اینکه هنوز قوانین مشخصی برای سلب امتیاز این سیم‌کارت­ها نداریم، در این مرحله درگاه پیامک این سیم کارت­ها را قطع کردیم.

گفتنی است  در مرحله آزمایشی با حدود ۸ هزار سیم‌کارت ارسال‌کننده پیامک­های تبلیغاتی برخورد شده است.

 

مشغله رییس‌جمهور و تعویق دولت الکترونیکی

پروژه دولت الکترونیکی که قرار بود برای دهه فجر امسال افتتاح شود همچنان افتتاح نشده و جالب آنکه وزیر ارتباطات نبودن وقت خالی در برنامه رییس‌جمهور را عامل این تاخیر دانسته است! البته وی خاطر نشان کرده در صورتی که روحانی به وزیر ارتباطات وقت بدهد تا چند روز آینده این پروژه افتتاح شود.

واعظی در صحبت­های خود گفته که باتوجه به زحماتی که برای پروژه کشیده شده علاقه دارد که فاز نخست این پروژه با حضور رییس جمهور به بهره‌برداری برسد.

واعظی در خصوص دلیل تاخیر رییس جمهور نیز گفته: به دلیل درگیری‌ها و مشغله رییس جمهور در دهه فجر این امکان محقق نشد و پس از دهه فجر نیز به دلیل وقوع مسایلی همچون سیل در جنوب کشور و مشکلات خوزستان، امکان حضور رییس جمهور برای افتتاح این طرح نبود.

تاخیر در اجرای پروژه دولت الکترونیکی در حالی صورت می­گیرد که تحقق این پروژه یکی از الزامات اساسی کشور است و در صورت تحقق می­تواند هم در کاهش بوروکراسی اداری و هم در جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه مردم بسیار راهگشا باشد. البته گفته می­شود وزیر ارتباطات درخواستی به رییس جمهور ارایه داده تا در روزهای آینده، زمانی به افتتاح این پروژه اختصاص یابد و رییس جمهور در مراسم افتتاح حضور داشته باشند. واعظی البته در نهایت این موضوع را مطرح کرده که اگر به هر دلیلی، رییس جمهور گرفتار بودند و ما نتوانستیم این وقت را تعیین کنیم، مجبوریم بدون حضور ایشان، ظرف چند روز آینده و تا قبل از پایان سال، فاز نخست پروژه دولت الکترونیکی را افتتاح کنیم.