10سال پیش در چنین هفته ای

10سال پیش در چنین هفته­ای، در یازدهمین جلسه کارگروه استاندارد دبیرخانه شورای‌عالی فناوری اطلاعات کشور تدوین و بازنگری استانداردهای حوزه IT، ضوابط فنی کالاهای وارداتی این حوزه و پیشنهاد استانداردهای اجباری بررسی و نهایی شد و سرانجام به تصویب کارگروه رسید. مدیرکل امور زیربنایی فناوری اطلاعات وقت ضمن اعلام این موضوع گفته بود مطابق برنامه کوتاه‌مدت کارگروه روش‌های طبقه‌بندی تجهیزات IT در دنیا بررسی شد و در نهایت مطابق با آنها طبقه‌بندی کالاهای حوزه IT انجام گرفت. همچنین در این جلسه تمامی قوانین و مقررات ورود کالا به کشور و استانداردهای ملی و بین‌المللی تجهیزات حوزه IT در جلسات کارگروه مورد بررسی قرار گرفت تا این که نتایج کارگروه به صورت سندی تهیه شد و در یازدهمین جلسه آن نهایی و تصویب شد. در این جلسه همچنین شش پروژه تدوین یا بازنگری استاندارد ضوابط فنی برای 29 کالای حوزه فناوری اطلاعات و پیشنهاد استانداردهای اجباری برای 26 کالای حوزه IT به تصویب رسید. رییس کارگروه استاندارد در خصوص نحوه اجرایی شدن این مصوبات بر این نظر بود که مصوبات مذکور می­بایست به کمیسیون راهبردی شورای‌عالی فناوری اطلاعات ارجاع داده می‌شود تا در صورت تصویب کمیسیون در دستور کار شورای‌عالی فناوری اطلاعات کشور جهت تصویب و ابلاغ به دستگاه‌های مربوطه قرار گیرد.

10 سال پیش در چنین هفته­ای، از گوشه و کنار پایتخت و شهرهای دیگر خبرهایی درباره مخالفت شهرداری با نصب دکل‌های تلفن همراه به گوش ‌رسید. گویا سازمان زیباسازی شهرداری اماکن نصب آنتن BTS را مزاحم مشاغل و تبلیغات ارزیابی کرده بود و اجازه نصب و راه‌اندازی سایت را به پیمانکاران ارتباطات سیار نمی‌داد.

این اتفاق درحالی رخ داده بود که چند روز قبل از اظهارنظر‌های رسمی مسوولان شهرداری در این‌باره، مجوز خریداری و واردات تجهیزات لازم برای واگذاری 8میلیون سیم‌کارت تلفن همراه از سوی شورای اقتصاد به تصویب رسیده بود؛ در نتیجه در نهایت معضل نصب و راه‌اندازی سایت‌های BTS به دفتر کار رییس‌جمهور کشیده شد. در آن زمان محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور وقت تمامی دستگاه‌های دولتی و زیرمجموعه‌هایش را مکلف کرد تا برای نصب و راه‌اندازی سایت با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همکاری داشته باشند.

نقشه راه مدارس هوشمند

من مانع گرانی اینترنت شدم

کرفس (کالری‌شمار)

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه