تحليل نامه جديد مديرعامل فيس‌بوک با محتواي سياسي

احتمال جايگزيني مارک زاکربرگ به جاي دونالد ترامپ

اين اتفاق بسيار غيرمعمول به‌نظر مي‌رسد که مدير يکي از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي فناوري، نقشه راه براي توليد محصولات جديد را در يک مطلب با حجم 5700 کلمه به‌نمايش بگذارد و اين مطلب با نظريه يکپارچگي تاريخ آغاز شود و با جمله‌اي از آبراهام لينکلن به پايان برسد. ولي بايد بدانيد اين همان کاري است که مارک زاکربرگ هفته گذشته انجام داد و نامه مذکور را به کارمندان شرکت فيس‌بوک ارسال کرد.

جوانب غيرمعمول اين نامه فقط به طويل بودن آن محدود نمي‌شد. زاکربرگ در طول اين نامه به تناوب به اصول اجتماعي اشاره کرده بود و به‌صورت جزيي به‌روزرساني محصولات خود را هم مدنظر قرار داده بود. او در بخش‌هاي زيادي از اين بيانيه طولاني بر ضرورت جامعه مدني قوي ميان دولت و ملت تاکيد داشت و به‌صورت ضمني به صحبت‌هاي مارگارت تاچر اشاره کرد. در بخش‌هاي ديگر اين بيانيه به نياز گروه مديران فيس‌بوک اشاره شده بود تا از اجتماعاتي که تحت مديريت آنها شکل گرفته است پشتيباني کنند و براي مثال، يک گروه ويژه در فيس‌بوک مربوط به دانشگاه بتواند بلوک‌هاي تخصصي کوچک‌تر را در اختيار داشته باشد.

اگر خواننده نامه توجه کافي داشته باشد متوجه خواهد شد که تن صدا براي خواندن آن در بخش‌هاي مختلف تغيير مي‌کند و لحن نوشتاري آن بسته به موضوعاتي که دنبال‌شده، عوض مي‌شود. با اندکي توجه به‌خوبي مشخص مي‌شود كه بنيان‌گذار اين شرکت نگراني‌هاي فراواني در مورد نارضايتي رو به رشدي دارد که در مقابل شبکه اجتماعي فيس‌بوک ديده مي‌شود. زاکربرگ براي جلوگيري از اين نارضايتي جهاني راهکارهاي مختلفي ارايه کرده و مي‌گويد تاريخ فعاليت‌هاي شرکت فيس‌بوک با سانسورهاي بزرگ، هجوم خبرهاي دروغين، سوءاستفاده گروه‌هاي تروريستي و... مواجه بوده و در تمام اين موارد توانسته با موفقيت کامل به اهداف خود برسد.

راهکارهاي ارايه‌شده در اين زمينه بسيار متفاوت است، ولي بسياري از آنها يک هدف اصلي را دنبال مي‌کنند: فناوري هوش مصنوعي مي‌تواند بهتر از هر نکته ديگري در آينده نزديک و دور اثرگذار باشد و به‌صورت فناورانه تمام مشکلات پيش ‌رو را از ميان بردارد.

براي مثال، زاکربرگ در بخش‌هاي کوتاهي از نامه خود به قابليت‌هاي هوش مصنوعي اشاره کرده و گفته كه اين سيستم مي‌تواند در يک عکس سطوح مختلف خشونت را که به‌نمايش درآمده است شناسايي کند و به هر کاربر به‌صورت اختصاصي امکان دهد تا سانسورهاي شخصي را براي محافظت از خود و اطلاعات خود در اختيار بگيرد. او گفت قصد دارد به هوش مصنوعي ياد دهد تا تفاوت ميان خبرهاي واقعي و جعلي را بفهمد، به‌خوبي از فعاليت‌هاي تروريستي در فضاي مجازي آگاهي پيدا کند، پروپاگانداي مربوط به تروريست‌هاي واقعي را بشناسد، به‌صورت خودکار آنها را حذف کند و پيش از آنکه هر گونه فعاليت مخرب در شبکه اجتماعي گسترش يابد جلوي آن را بگيرد.

او بر اين مساله تاکيد کرد كه برخي از قابليت‌هاي مذکور هم‌اکنون در فيس‌بوک مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به روش‌هاي مختلف در خدمات اين شرکت اعمال مي‌شود. فيس‌بوک اين روزها به‌دنبال‌ روش‌هاي کاربردي مختلف است تا بتواند ميزان نارضايتي کاربران و کارشناسان را به‌حداقل برساند. زاکربرگ توضيح داد به‌خوبي از مشکلات پيش‌آمده آگاهي دارد و به‌دنبال راهکارهاي کارآمدتر براي مقابله با آنها مي‌گردد. او در بخشي از اين نامه نوشت: «ما بايد اقدامات گسترده‌تري انجام دهيم تا از صنعت رسانه و انتشار خبر پشتيباني کنيم و از اين مساله اطمينان حاصل کنيم که فعاليت‌هاي اجتماعي در عرصه مجازي پايدار هستند».

با اين وجود به‌نظر نمي‌رسد که هدف زاکربرگ از انتشار نامه مذکور معرفي محصولات جديد باشد. اگر زاکربرگ قصد داشت برخي قابليت‌هاي جديد را معرفي کند، تا کنفرانس سالانه F8 که شرکت فيس‌بوک به‌صورت اختصاصي آن را برگزار مي‌کند صبر مي‌کرد و مانند استيو جابز روي استيج حاضر مي‌شد تا معرفي محصولات آن به‌صورت جهاني انجام شود و خبر آن به گوش همگان برسد.

در عوض، انتشار يک نامه داخلي مورد استفاده زاکربرگ قرار گرفت و البته او با همين نامه توانست توجه همه کاربران و کارشناسان جهاني را به خود جلب کند. اين نامه بار ديگر نظريه قبلي را ثابت کرد که مديرعامل جوان شرکت فيس‌بوک به‌دنبال آن است تا خود را به‌عنوان نامزد انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا معرفي کند. البته بسياري از کارشناسان مي‌گويند احتمال کانديد شدن زاکربرگ براي سال 2020 کم است و پيش‌بيني مي‌شود او در سال 2024 به‌صورت کاملا عملي وارد عرصه سياسي شود و سکان کشور آمريکا را در دست بگيرد.

زاکربرگ در اين نامه در مورد برنامه‌هاي کاري خود هم صحبت کرد و توضيح داد که طي سال پيش رو قصد دارد سفرهاي ايالتي و استاني را آغاز کند. او ژانويه 2017 نخستين سفر زنجيره‌اي خود را آغاز کرد و به تگزاس رفت تا ضمن بازديد از ساختمان مرکزي فيس‌بوک در اين شهر، با دانشگاه تگزاس، دانشجويان و مردم اين کشور به‌صورت مستقيم گفت‌وگو کند. اين سفر با هدف مذکور در ديگر شهرهاي آمريکا هم انجام مي‌شود و زاکربرگ پيش‌بيني کرده تا سال آتي ميلادي به تمام شهرهاي آمريکا سر بزند و اين نخستين باري است که مدير يک شرکت فناوري بزرگ به چنين اقدامي دست مي‌زند. انجام چنين سفري بيشتر شبيه به اقدامي است که نامزدهاي رياست‌جمهوري انجام مي‌دهند تا ارتباط نزديک‌تر با مردم برقرار کنند و از اين طريق بتوانند راي آنها را در اختيار بگيرند.

با افزايش نارضايتي‌هاي مردم در مورد اقداماتي که دونالد ترامپ از ابتداي دوران رياست‌جمهوري خود انجام داده، اين احتمال قوي‌تر شده است که زاکربرگ به‌راحتي بتواند با او وارد رقابت شود و شايد همين مساله موجب شود تا مديرعامل جوان شرکت فيس‌بوک تصميم بگيرد سال 2020 ميلادي پس از پايان دوره چهار ساله رياست‌جمهوري ترامپ او را از ميدان بيرون کند و به‌عنوان فرد اول آمريکا برگزيده شود. زاکربرگ تاکنون به‌صورت مستقيم در اين زمينه صحبت نکرده است، اما کارشناسان پيش‌بيني مي‌کنند در ماه‌هاي پيش‌رو اقدامات سياسي گسترده‌تري را براي ورود به اين عرصه انجام دهد.

نقد و بررسی بازی