Godox Ving V860 II

یک فلاش ارزان با کارایی بالا

فلاش وسیله‌ای کاربردی برای روشن کردن سوژه است و عکاسان حرفه‌ای به‌خوبی می‌دانند یک فلاش مناسب چگونه می‌تواند تجربه عکاسی را برای فرد تغییر دهد. فلاش‌های پیشرفته را می‌توان برای نوردهی سوژه از زوایای مختلف و به‌صورت بی‌سیم به‌کار برد و امکان کنترل گروه‌های مختلف فلاش‌های جانبی و سایر ادوات نوردهی نیز با کمک آنها وجود دارد. درحالی‌که قیمت فلاش‌های فابریک برندهای اصلی یعنی کانن، نیکون و سونی ممکن است برای بسیاری از کاربران بالا باشد، در میان برخی برندهای حاشیه‌ای می‌توان مدل‌هایی یافت که در عین داشتن قیمت کم، کارایی بالایی دارند. مثال عینی این نوع فلاش‌ها دستگاه V860 II ساخت شرکت گودوکس است که تنها ۲۰۰ دلار قیمت دارد و می‌توان با پرداخت مبلغ ۴۰ دلار، یک فرستنده بی‌سیم نیز برای آن خریداری کرد.

بدنه و طراحی

دستگاه V860 II ابعادی برابر ۶۴ در ۷۶ در ۱۹۰ میلیمتر دارد و همانند بیشتر فلاش‌های جانبی از پلاستیک ساخته شده است. قرار دادن باتری تنها ۱۱۰ گرم به وزن ۴۳۰ گرمی آن می‌افزاید و در مقایسه با رقبا محصول سبک‌وزن‌تری در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. این فلاش جزو معدود فلاش‌هایی است که به جای باتری قلمی، از باتری لیتیومی برای کارکرد بهره می‌گیرد و با یک بار شارژ باتری 1/11 ولتی دو هزار میلی‌آمپر ساعتی آن می‌توان حدود ۶۵۰ مرتبه نورافشانی کرد. دارندگان دوربین‌های سونی، نیکون و کانن می‌توانند با خرید مدل سازگار با دوربین‌شان از قابلیت‌های آن بهره‌مند شوند و صرف‌نظر از نحوه ارتباط با دوربین، تفاوت دیگری ميان این مدل‌ها مشاهده نمی‌شود. پایه متحرک دستگاه را می‌توان ۱۸۰ درجه به دو طرف چرخاند و دهانه خروجی نیز هفت درجه به پایین و ۹۰ درجه به بالا می‌چرخد و به این ترتیب انعطاف زیادی از نظر زاویه نورافشانی در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.

کنترل‌ها و تنظیمات

روی بدنه V860 II یک نمایشگر بزرگ و واضح نصب شده که تمامی کارکردهای فلاش و دوربین روی آن به‌صورت زنده به‌نمایش در می‌آید. یک پیچ فرمان بزرگ تنظیم پارامترها را ممکن می‌سازد و کاربرد دکمه‌های مختلف مشکلی از بابت کارایی برای کاربر به وجود نخواهد آورد. نکته جالب در مورد نمایشگر دستگاه این است که در حالت Master با نور پس‌زمینه سبز روشن می‌شود، اما به محض قرارگرفتن در حالت Slave به رنگ نارنجی در می‌آید و به این ترتیب با یک نگاه می‌توان به وضعیت دستگاه پی برد.

کارایی و کیفیت

فلاش V860 II گودوکس در حساسیت ۱۰۰ دارای عدد راهنمای ۶۰ متر است و در فواصل کانونی ۲۰ تا ۲۰۰ میلیمتری کارکردی بی‌نقص دارد. در صورت استفاده از واید پنل می‌توان آن را برای همراهی لنزهای وایدتر همانند لنزهای ۱۴ میلیمتری نیز به‌کار برد و به‌دلیل ارتباط زنده با دوربین، تغییر فاصله کانونی لنز، به‌صورت مستقیم در نحوه نورافشانی تاثیر می‌گذارد. مدت زمان روشن ماندن لامپ این مدل بین یک سیصدم تا یک ۲۰ هزارم ثانیه تغییر می‌کند و می‌توان آن را با سرعت شاتر یک هشت هزارم ثانیه هماهنگ کرد تا نورافشانی رخدادهای خیلی سریع امکان‌پذیر شود.

فلاش V860 II دارای قابلیت کنترل بی‌سیم فلاش‌های دیگر است و بسته به برند دوربین، می‌تواند با فلاش‌های همان برند به‌صورت Master یا Slave در ارتباط باشد. در حالت ارتباط بی‌سیم اپتیکال می‌توان در فضاهای بسته از آن، بوردی بین ۱۲ تا ۱۵ متر انتظار داشت و در فضای باز این بورد به ۸ تا ۱۰ متر کاهش می یابد. در حالت ارتباط بی‌سیم رادیویی نیز بورد مفید ۱۰۰ متر در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و می‌توان از ۳۲ کانال رادیویی برای به‌صفر رساندن احتمال تداخل امواج با دستگاه‌های دیگر بهره برد. برای ساده‌تر شدن کار کاربر و برداشتن وزن فلاش از روی دوربین یا دست کاربر، می‌توان رابط بی‌سیم X1 را برای همراهی آن خریداری کرد که تمامی کارکردهای خود فلاش را در اختیار فرد قرار می‌دهد. از این فلاش می‌توان برای نورافشانی پیاپی نیز استفاده کرد و در حالت حداقل خروجی برای سوژه‌های نزدیک، امکان زدن ۴۰ فلاش با سرعت ۱۰۰ مرتبه در ثانیه وجود دارد. فلاش V860 II گودوکس با داشتن انعطاف بالا، توانایی کنترل سه گروه فلاش به‌صورت بی‌سیم و استفاده از باتری لیتیومی که از درگیری با باتری‌های قلمی جلوگیری می‌کند، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی است که برند بودن ادوات برایشان مهم نیست و می‌خواهند با پرداخت حداقل هزینه، بهترین کارایی را در اختیار بگيرند.

لنز بی‌صدا

دوربین جوان‌پسند

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه