مروری بر دوربین Fujifilm Instax mini 90

دوربین چاپ آنی با فیلترهای اینستاگرامی

یکی از لذت‌های بزرگ کار با سرویس اینستاگرام، استفاده از فیلترهای آن است که حسی کلاسیک و قدیمی به تصاویر می‌دهد و با اینکه بسیاری از عکاسان به استفاده از این فیلترها اعتقادی ندارند، اما با کنار آمدن با این قضیه که در نهایت رنگ و نور عکس است که باید بیننده را به فضای تصویر فرا بخواند می‌توان وجود آنها را بهتر از نبودشان دانست. این در حالی است که هر کسی می‌تواند با خرید یک دوربین چاپ آنی، افکت‌هایی نزدیک به آنچه در اینستاگرام ارايه می‌شود شبیه‌سازی کند و بهتر از آن برای دیدن این تصاویر نیازی به باز کردن برنامه نخواهد بود، چون نتیجه روی کاغذ چاپ می‌شود. دوربین Instax mini 90 پیشرفته‌ترین دوربين چاپ آنی فوجی‌فیلم است که با قیمتی نزدیک ۶۴۰ هزار تومان در بازار ارايه می‌شود و با کمک آن می‌توان دنیای اطراف را با رنگ‌های اینستاگرامی در قالب تصاویر ۶ در ۴ ثبت کرد.

بدنه و طراحی

دوربین Instax mini 90 در ميان تمام دوربین‌های چاپ آنی فوجی‌فیلم زیباترین و شیک‌ترین طراحی را دارد، با این حال برای کاهش قیمت و وزن دستگاه، تمام قطعات آن از جنس پلاستیک انتخاب شده و احتمالا با یکی دو بار فرود آمدن روی سطوح سخت دچار مشکلات جدی می‌شود. در بخش پشتی دوربین دو در نصب شده که یکی باتری دستگاه را مخفی می‌کند و دیگری دسترسی به داخل دوربین براي نصب کاغذ چاپ را ممکن می‌سازد. باتری دستگاه با هر بار شارژ کامل برای ثبت ۱۰۰ عکس یا ۱۰ بسته عکس کفایت می‌کند که این رکورد بسته به میزان استفاده از فلاش و زمان ميان روشن کردن دوربین، افت‌وخیز خواهد داشت. در این دوربین همچنین یک نمایشگر تک‌رنگ نیز نصب شده که اطلاعات پایه عکاسی همانند روشن و خاموش بودن فلاش، ماکرو، حالت عکاسی و تعداد عکس‌های باقی‌مانده را نمایش می‌دهد و همانند تمام دوربین‌های چاپ آنی اثری از نمایشگر رنگی به‌چشم نمی‌خورد. یک چشمی اپتیکال روی بدنه Instax mini 90 دیده می‌شود که همانند تمام چشمی‌های مستقل از لنز، برای ثبت سوژه‌های دور دقت دارد و با نزدیک‌تر شدن به لنز باید دقت به خرج داد، چون کادر نهایی با کادر چشمی تفاوت خواهد داشت.

کنترل‌ها و تنظیمات

دوربین‌های ثبت آنی کنترل‌هاي زیادی ندارند و دوربین Instax mini 90 نیز پیرو همین قاعده است. در بخش جلویی دوربین، کلید روشن و خاموش نصب شده و دستگاه دارای دو دکمه شاتر است تا ثبت سلفی اندکی آسان‌تر شود. پنج دکمه نصب‌شده در بخش پشتی برای انتخاب حالت عکاسی، فلاش، تایمر، روشنایی تصویر و ماکرو به‌کار می‌رود. کنترل روشنایی تصویر بسیار بدوی است و با فشردن آن برای یک بار تصویر مقداری روشن ثبت می‌شود. فشردن دوباره آن روشنایی تصویر پیش رو را اندکی بیشتر می‌کند و سومین کلیک روی این دکمه، تصویر را تاریک می‌کند. در میان حالات عکاسی دستگاه می‌توان به ثبت دو تصویر هم‌زمان اشاره کرد که هاله‌ای از تصویر اولی را با عکس دوم همراه می‌کند و برای ایجاد عکس‌های خلاقانه کاربرد خاص خود را دارد.

کارایی و کیفیت

ورود نور به دوربین Instax mini 90 از طریق یک لنز ۶۰ میلیمتری با گشودگی f/12.7 صورت می‌گیرد که به وضوح‌یابی خودکار مجهز شده و به این ترتیب بهتر از دوربین‌های دیگر جلوی ثبت عکس‌های تار را می‌گیرد. عملکرد این لنز را می‌توان بین ماکرو (۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر)، نرمال (۶۰ سانتیمتر تا ۳ متر) و منظره (۳ متر و بیشتر) تنظیم کرد و با اینکه دقت آن در حد یک دوربین دیجیتال نیست، اما کار کاربر را به‌خوبی راه می‌اندازد. هیچ‌کس دوربین‌های چاپ آنی را به خاطر کیفیت عکاسی نمی‌خرد و محو بودن و رنگ‌های منحرف جزو لاینفک کار با این دوربین‌ها به‌حساب می‌آید. اما در نهایت همین کیفیت است که تصاویر چاپ آنی را تعریف می‌کند و خروجی دوربین Instax mini 90 ضمن داشتن خصوصیات تصاویر Hipster، رنگ و لعابی مناسب دارد. هر بسته کاغذ چاپ Instax Mini با قیمتی حدود ۳۰ هزار تومان به‌فروش می‌رسد و در نهایت هر عکس برای کاربر سه هزار تومان هزینه در پی خواهد داشت. به همین دلیل باید ميان انتخاب سوژه و هزینه بلندمدت چاپ تعادل برقرار کرد تا استفاده از دستگاه صرفه و توجیه اقتصادی داشته باشد.

دوربین جوان‌پسند

اخبار برگزیده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه