آیا تلویزیون‌ها و گوشی‌های آینده به نازکی کاغذ می شوند؟
 
محققان موفق به ابداع 'کاغذ' الکترونیکی شده اند که ضخامتی کمتر از یک میکرومتر دارد، از این کاغذ الکترونیکی می توان برای ساخت تلویزیون ها و گوشی هایی به نازکی کاغذ در آینده استفاده کرد.
به گزارش گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، این صفحه نمایش قابل انعطاف با انعکاس نور، رنگ های بسیاری به اندازه یک صفحه نمایش ال.ایی.دی تولید می کند اما خلاف صفحه نمایش های ال.ایی. دی، در محیط های روشن نیز کارایی دارد.
محققان تاکنون چند پیکسل از این ماده را ساخته و آزمایش کرده اند، و گرچه هنوز آماده بهره برداری نیست اما می گویند که احتمالا به زودی محصولی با این صفحه نمایش به بازار عرضه می شود.
محققان دانشگاه تکنولوژی چالمرز حین فعالیت برای قرار دادن پلیمرهای رسانا روی نانوساختارها، به ترکیب ساخت این صفحه الکترونیکی دست یافتند.
این ماده نازک و قابل انعطاف برای کنترل جذب و انعکاس نور بر قابلیت پلیمرها تکیه دارد.
این پلیمرها سطح ماده را می پوشانند و با هدایت سیگنال های الکترونیکی در سراسر صفحه نمایش، تصاویری با وضوح بالا درست می کنند.
نتایج این مطالعه در مقاله ای در مجله Advanced Materials منتشر شده است؛ به گفته محققان این کاغذ الکترونیکی شبیه یک تبلیت 'کیندل' است با این تفاوت که به انرژی بسیار کمتری نیاز دارد.
این کاغذ الکترونیکی مانند یک صفحه نمایش متعارف روشن نمی شود بلکه نور خارجی را که آن را روشن می کند، منعکس می کند.
بنابراین برخلاف صفحه نمایش های استاندارد ال.ایی.دی که در تاریکی بهترین کارایی را دارند، این کاغذ الکترونیکی در فضای پرنور هم خوب کار می کند.

فوجیتسو هزاران کارمند خود را در آلمان و انگلیس اخراج می‌کند

 
شرکت فناوری ژاپنی فوجیتسو از اخراج 400 تا 500 کارمند خود در کشور آلمان خبر داده است. این شرکت 1800 کارمندش را در انگلیس هم اخراج می کند.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، 1800 کارمند اخراجی فوجیستو در انگلیس برابر با 18 درصد از نیروی کار این شرکت در این کشور هستند.
واحد آلمانی فوجیتسو دارای 12 هزار نیروی کار است که اخراج 400 تا 500 نفر از آنها بعد از بررسی های مفصل و با هدف کاهش هزینه های این شرکت صورت می گیرد. بخش عمده افراد اخراج شده در آلمان در بخش عملیات سیستم های فناوری اطلاعات و خدمات توسعه ای مشغول به کار هستند.
فوجیتسو یک شرکت سازنده تجهیزات الکترونیکی، مخابراتی و فناوری اطلاعات ژاپنی و چندملیتی است که هم‌اکنون پس از IBM و HP به‌عنوان سومین ارائه‌کننده خدمات فناوری اطلاعات در جهان، محسوب می‌شود. دفتر مرکزی این شرکت در شهر توکیو قرار دارد.
فوجیتسو که در سال 1935 تاسیس شده، در بیش از 70 کشور خدمات و محصولاتی همچون انواع نرم‌افزار و سخت‌افزارهای رایانه ای، مدیریت فناوری اطلاعات و مشاوره اطلاعاتی، تجهیزات مخابراتی و تلفن همراه، چاپگر، اسکنر و سرورهای کامپیوتری ارایه می‌دهد.

استفاده از داده‌های تلفن همراه به جای جی‌.پی‌.اس

 
گروهی از محققان آمریکایی موفق به توسعه یک سیستم ناوبری قابل اعتماد و دقیق شدند که از سیگنال‌های محیطی مانند داده‌های تلفن همراه و Wi-Fi به جای سیستم موقعیت‌یاب جهانی(GPS) استفاده می‌کند.
به گزارش ایسنا به نقل از ایندین اکسپرس، این فناوری می‌تواند به عنوان یک جایگزین مستقل برایGPS یا یک مکمل برای سیستم‌های فعلی مبتنی  .بر جی.پی.اس باشد

به گفته محققان این پژوهش از دانشگاه کالیفرنیا، این فناوری همچنین می‌تواند به منظور توسعه سیستم‌های ناوبری وسایل نقلیه مستقل، مانند خودروهای خودران و هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شود.
اکثر سیستم‌های ناوبری در اتومبیل‌ها و لوازم الکترونیکی قابل حمل با استفاده از سیستم ناوبری ماهواره ای کار می‌کنند.
برای فناوری‌های دقیق، از جمله هوا فضا و موشک‌ها، سیستم های ناوبری به طور معمول ترکیبی از GPS و سیستم ناوبری اینرسیایی Inertial Navigation System (INS) است.
سیگنالهای GPS به تنهایی بسیار ضعیف بوده و در محیط‌های خاص مانند دره‌های عمیق غیر قابل استفاده هستند. علاوه بر این به راحتی در دسترس عموم بوده و قابل هک شدن هستند.
این سیستم جدید جایگزینی مناسب برای سیستم‌های ناوبری پیشین بوده که با قابلیت‌های خود مشکلات گذشته را برطرف می‌کند.
همچنین این سیستم در صورت عدم کارآیی GPS می‌تواند به عنوان مکملی برای سیستم ناوبری INS استفاده شود.

سطل زباله هوشمند برای آموزش تفکیک زباله

 
یک شرکت فرانسوی نوعی سطل زباله هوشمند طراحی کرده که به کاربران در مورد زباله دورریختنی و موارد قابل استفاده مجدد آموزش می‌دهد.
به گزارش ایسنا به نقل از انگجت، فرانسه یکی از کشورهایی است که بدترین نرخ بازیافت را دارد، از این رو شرکت Uzer با ساخت سطل زباله "یوجین" سعی کرده که ترویج‌دهنده عادات بهتر باشد.
یوجین یک سطل زباله پدالی مجهز به اسکنر بارکد است که اقلام قابل بازیافت را شناسایی کرده و به کاربران اجازه می‌دهد مواد مصرفی خود را پیگیری کنند.
برای مثال، زمانی که می‌خواهید ظرف غذای خود را پس از مصرف دور بیندازید، اسکنر بارکد سطل با خوانش بارکد محصول به شما می‌گوید که بخش پلاستیک سخت و مقوایی ظرف قابل بازیافت بوده، اما فیلم پلاستیکی روی آن یک زباله است.
این شرکت امیدوار است با این روش بتواند به تخریب کمتر زمین توسط انسان کمک کند.
سطل زباله هوشمند یوجین دارای یک اپلیکیشن تلفن هوشمند است که طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های بیشتر را ارائه می‌کند. برای مثال، این برنامه می‌تواند زباله دور انداخته شده را پیگیری کرده و آن را به فهرست خرید کاربر در مراجعه بعدی وی به سوپرمارکت بیفزاید. همچنین این اپلیکیشن می‌تواند هر آیتم دور انداخته شده را به فهرست خرید آنلاین اضافه کند.
طراحان این سطل هوشمند همچنین بر این باورند که مارک‌های تجاری می‌توانند از این سیستم برای پیگیری میزان بازیابی محصولاتشان توسط مشتریان بهره ببرند.
این محصول هنوز در مرحله اولیه تولید قرار داشته و احتمالا سال 2017 به بازار ارائه خواهد شد.
نام این سطل زباله هوشمند از یوجین پوبله، سیاستمدار فرانسوی گرفته شده که در سال 1884 از شهروندان پاریس خواسته بود زباله‌های خود را در سطل‌های مخصوص بریزند. این سطل‌ها به مرور زمان پوبله نامیده شدند.

کنترل ساعت هوشمند با حرکت مچ!

 
محققان دانشگاه دارتموث موفق به طراحی یک ساعت به نام WristWhirl شدند که توسط حرکات مچ دست کنترل می‌شود.
به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، برای استفاده از این ساعت هوشمند نیازی به دخالت دست دیگر نداشته و با استفاده از همان دستی که ساعت بر روی آن بسته شده می‌توان آن را کنترل کرد.
کار با این ساعت هوشمند با مشت کردن انگشتان دست آغاز می‌شود. یک سنسور لرزش المنت دار که در بند این ساعت تعبیه شده حرکت‌ها را تشخیص می‌دهد.
 این حسگر همچنین 12 حسگر مجاورتی مادون قرمز که آنها نیز در بند ساعت قرار دارند را نیرودهی می‌کند.
حسگر مجاورتی (Proximity Sensor) نوعی از حسگر است که قادر به تشخیص وجود اجسام نزدیک بدون هیچگونه تماس فیزیکی است.
یک حسگر مجاورتی اغلب یک میدان الکترومغناطیسی یا الکترواستاتیکی و یا پرتویی از تشعشعات الکترومغناطیسی (به عنوان مثال، پرتو مادون قرمز) را از خود منتشر می‌کند و به دنبال تغییرات در محیط یا سیگنال‌های برگشتی می ماند.

کاربران می‌توانند با حرکت دادن دست خود، دستورات لازم را به این ساعت هوشمند اعلام کنند. حسگرهای مجاورتی بر این حرکات و جنبش‌ها نظارت می‌کنند.
افرادی که در آزمایش این ساعت هوشمند شرکت کردند با موفقیت توانستند به امکانات مختلف این ساعت، تنها با ترسیم شکل‌هایی در هوا با انگشتان، دسترسی پیدا کنند.
 آنها به راحتی توانستند کارهایی مانند پخش موزیک و یا بازی‌های ویدئویی را انجام دهند.
این فناوری جدید در سمپوزیوم ACM در 19 اکتبر ارائه خواهد شد.

درمان صرع با تزریق سیم در مغز!

 
دانشمندان دانشگاه هاروارد موفق به طراحی و تولید سیم‌های قابل تزریق شدند که می‌توان از آنها در درمان بیماری صرع استفاده کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از انگجت، در سال گذشته یک تیم از محققان دانشگاه هاروارد نشان دادند که با تزریق نوعی خاصی از سیم در مغز می‌توان به درمان پارکینسون و سایر بیماری‌های عصبی کمک کرد.
 آنها در حال حاضر این فناوری جدید را با موفقیت بر روی موش‌های زنده مورد آزمایش قرار دادند و حالا خود را برای مرحله بعدی این آزمون که تست این فناوری بر روی انسان است آماده می‌کنند.
این سیم‌های شبکه‌ای شکل از طلا و پلیمرهای بسیار نازک ساخته شده و می‌تواند در داخل سوزن سرنگ تعبیه شود و برای وارد شدن به مغز نیاز به انجام عمل جراحی پیچیده ندارد.
این سیم ها به محض وارد شدن به مغز با آن ادغام شده و فضاهایی که سلول‌های عصبی از آن عبور می‌کند را می‌پوشاند.
برای انجام این کار باید یک سوراخ کوچک در جمجمه ایجاد کرده و آن را به یک رایانه متصل کرد.
اتصال به رایانه برای نظارت بر فعالیت مغز و مشاهده دقیق روند تزریق این سیم ها در مغز انجام شده که از آسیب دیدگی و مرگ سلول‌های عصبی جلوگیری می‌کند.
این سیم‌ها باعث جلوگیری از مرگ نورونها که ایجاد اسپاسم و لرزش را در پی دارد می‌شود و توانایی مبارزه با بیماری‌هایی نظیر پارکینسون و دیگر بیماری های مشابه را دارند.
 در نهایت، این سیم ها به یک منبع تغذیه قابل کاشت و کنترل تبدیل شده و نیاز به متصل شدن به رایانه را از بین می‌برد.

این تیم معتقد است که فناوری جدید آنها در آینده در سلامت روان افراد موثر بوده و می‌تواند مشکلاتی مانند افسردگی و اسکیزوفرنی را برطرف کند.
 این محققان به زودی با همکاری پزشکان بیمارستان ماساچوست آزمایش این روش جدید را بر روی بیماران مبتلا به صرع آغاز خواهند کرد.

RX100 V سونی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه