روابط عمومی شاپرك اعلام کرد

سرقت 45 ميلياردي از شركت PSP سيستمي نبود

هفته گذشته در حالي پليس فتا خبر از سرقت 45 ميلياردي از يك شركت PSP داد كه شركت شاپرك آن را موضوعی مربوط به گذشته اعلام کرد.

به گزارش عصر ارتباط، رييس پليس فتاي تهران بزرگ از شناسايي و دستگيري فردي كه ۴۵ ميليارد ريال از شركت سابق خود كلاهبرداري كرده بود، خبر داد.

سرهنگ كاكوان با بيان اين مطلب گفت: با وصول پرونده‌اي از سوي يكي از شركت‌هاي پرداخت الكترونيكی مبني بر هك و دسترسي غيرمجاز به سرورهاي رايانه‌اي آن شركت توسط اشخاص ناشناس و سرقت تعداد قابل توجهي رمز شارژ تلفن همراه از سرور رايانه‌اي به ارزش مبلغ، 45 ميليارد ريال به اين پليس، موضوع در دستور كار اين پليس قرار گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني پليس فتا، اين مقام انتظامي افزود‌: طي هماهنگي با دادسراي جرايم رايانه‌اي سريعا كار تيمي افسران پليس فتاي پايتخت در دستور كار قرار گرفت‌، در ابتدا با مراجعه كارشناسان آزمايشگاه ادله ديجيتال‌ اين پليس به محل شركت شاكي و بررسي فني و طبق به‌كارگيري روش‌هاي فني و رايانه‌اي‌، مشخص‌ شد متهمين دو نفر از كاركنان شركت بوده و با دسترسي به سيستم و رمز ورود در فرصتي مناسب اقدام به استخراج اطلاعات مورد نياز شركت كرده‌اند.

رييس پليس فتاي تهران بزرگ گفت: هر دو نفر به پليس انتقال در تحقيقات از آنها بدوا اقدام به انكار جرم كرده ولي با ارايه ادله ديجيتال به ناچار لب به سخن گشوده وبه جرم خود معترف و انگيزه خود را از ارتكاب به جرم كسب درآمد اعلام كردند. در اين‌باره پرونده تكميلي به همراه طرفين به دادسراي جرايم رايانه‌اي ارسال شد و در اختيار قانون قرار گرفتند.

 

خبر سرقت قديمي است

با توجه به اهمیت خبر و مقوله امنیت شرکت‌های فعال در حوزه بانکی اقدام به پیگیری بیشتر موضوع از  روابط‌عمومي شركت شاپرك کردیم که در پاسخ اعلام شد: خبر اين اتفاق ابتدا چند ماه قبل يعني مرداد ماه گذشته منتشر شد و بنا به گفته مسوولان انتظامي در همان زمان، متخلفان دستگير شدند و اكنون مسوولان انتظامي با به نتيجه رسيدن پرونده و پايان اقدامات لازم درباره آن مجددا اطلاع‌رساني شده‌است.

اگرچه پیگیری‌های خبرنگار عصر ارتباط مشخص کرد که شرکتی که مورد این سرقت واقع شده کدام یک از PSPها است لیکن شرکت شاپرک اعلام کرد، ما براساس قوانين نمي‌توانيم اطلاعات شاكي و متشاكي را اعلام كنيم.

روابط‌عمومي شاپرك در پاسخ به سوالي ديگر در خصوص اينكه آيا اطلاعات محرمانه كارت بانكي مردم نيز در اين سرقت مورد سوءاستفاده قرار گرفته، اعلام كرد: اطلاعات محرمانه بانكي به هيچ‌وجه در اين سرقت مورد استفاده قرار نگرفته و مردم از اين بابت هيچ نگراني نداشته باشند. يكي از موضوعاتي كه شاپرك به آن توجه ويژه دارد، موضوع نظارت دوره‌‌اي با محوريت امنيت است. اين نظارت‌ها به صورت دوره‌اي و سرزده انجام مي‌شود و ما در اين موضوعات حساسيت‌ زيادي داريم و به‌سادگي از كنار آنها رد نمي‌شويم.

روابط‌عمومي شاپرك در خصوص اينكه سرقت انجام شده نشان از امنيت پايين شركت داشته، گفت: مقوله امنيت در تمام دنيا نسبي است و هيچ‌كس نمي‌تواند تضمين كند كه امنيت 100 درصدي براي هميشه وجود خواهد داشت. نكته مهم ديگري كه بايد به آن توجه داشت تفاوت امنيت سيستمي با امنيت انساني است. ما در حوزه پرداخت الكترونيكی تا به حال موردي نداشته‌ايم كه امنيت از جنبه سيستمي به خطر افتاده باشد، يعني تا به حال موردي مبني بر نفوذ به شبكه پرداخت، هك سيستم‌هاي بانكي و شركت‌هاي پي‌اس‌پي اتفاق نيفتاده است. در موارد معدودي هم كه تاكنون رخ داده، تخلف نيروي انساني علت اصلي بوده است. به همين دلیل يكي از توصيه‌هاي هميشگي شاپرك به شركت‌هاي پي‌اس‌پي، دقت و وسواس در انتخاب نيروهاي انساني مخصوصا در بخش‌هاي حساس است.

براساس اعلام روابط‌عمومي شركت شاپرك، در پي تلاش‌هاي صورت گرفته توسط بانك مركزي و شركت شاپرك و دستاوردهاي حاصله در سال‌هاي اخير، در حوزه ايجاد امنيت ساختاري در شبكه پرداخت الكترونيكي كشور، اتفاقات يا تخلفات صورت گرفته به ميزان قابل توجهي كاهش يافته كه خوشبختانه اين موارد نيز با اقدام به موقع و همراهي نهادهاي انتظامي خنثي و برطرف شده است.

روابط عمومي شاپرك تاکید کرد اين شركت سكوت نمي‌كند و در چارچوب مأموريت و مسووليت‌هاي خود مدافع حقوق عمومي و مصرف‌كننده نهايي كه همان شهروندان هستند، بوده و هست و اگر مساله‌اي هم رخ دهد با همكاري نهادهاي قضايي، آن را تا حصول نتيجه پيگيري كرده و خواهد کرد.