بی‌اطلاعی کاربران از نحوه اجرا و محاسبه

تفکیک ترافیک اینترنت و اینترانت انجام شد یا نشد؟

سال‌ها پیش درویشی در مدح یکی از مقامات حکومتی شعری خواند، این مقام که خوشحال شده بود وعده داد که هنگام برداشت محصول انعامی به درویش بدهد. وقتی موعد برداشت محصول رسید درویش به سراغ آن مقام رفت و درخواست انعام کرد، این مقام مسوول اما گفت: آن روز تو شعری در مدح من خواندی و خوشحالم کردی و من هم وعده‌ای دادم که خوشحال شوی اما حالا نباید طلب انعام داشته باشی؛ چراکه به تو هیچ نخواهم داد.

اوضاع در خصوص تفکیک اینترنت داخلی و خارجی نیز همین گونه است و اگرچه تاکنون وزارت ارتباطات از دولت قبل گرفته تا کنون، در چند نوبت وعده داده که تفکیک اینترنت داخلی و خارجی اتفاق می‌افتد اما ظاهرا این موضوع مصداق «که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها» شده است.

تاریخچه موضوع

در سال‌های اخیر چندین دیتاسنتر مختلف در کشور به وجود آمده و سرویس‌دهندگان زیادی نیز محتوای خود را روی آنها بارگذاری کرده‌اند، طبیعتا تعداد زیادی از کاربران داخلی نیز از همین محتوای داخلی استفاده می‌کنند. با این وجود اما رگولاتوری تاکنون نتوانسته شرکت‌های اینترنتی را ملزم کند که بابت استفاده از محتوای داخلی  هزینه کمتری نسبت به استفاده از اینترنت جهانی از مردم بگیرند.

درواقع شرکت‌های واسطه، اینترنت داخلی را که دیتای آن در کشور وجود دارد را به قیمت دلاری اینترنت برای کاربران محاسبه می‌کنند؛ موضوعی که عادلانه نیست.

ادعای شرکت‌های اینترنتی اما این است که به‌دلیل وجود نداشتن روش فنی مناسب برای تفکیک اینترنت داخلی و خارجی قادر نیستند این کار را انجام دهند.

این در حالی است که با توجه به اجرای دو فاز شبکه ملی اطلاعات به گفته دولتی‌ها میزان محتوای داخلی اینترنت افزایش چشمگیری داشته است و از سوی دیگر برای تحقق شبکه ملی اطلاعات نیز می‌بایست محتوای داخلی ارزان‌تر، سریع‌تر و با کیفیت بالاتر عرضه شود.

تاکنون رگولاتوری در چند نوبت از شرکت‌های اینترنتی خواسته که سیستمی برای تفکیک ترافیک داخلی و خارجی ایجاد کنند که ظاهرا این اقدام محقق نشده و مشخص نیست گیر کار کجاست.

انتظار چهار ساله برای تفکیک اینترنت

موضوع تفکیک مصرف اینترنت داخلی و خارجی اما مساله جدیدی نبوده و به دیروز و امروز هم مربوط نمی‌شود. حرف از تفکیک مصرف اینترنت از اینترانت برای نخستین‌بار در دولت قبلی مطرح شد.

در سال 1391 بر اساس بخش‌نامه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تمامی ارایه‌‌دهندگان خدمات اینترنت، موظف به تفکیک ترافیک اینترنت از اینترانت شدند. به گفته حکیم‌جوادی، معاون وقت وزیر ارتباطات، این کار حتی در همان دوره در برخی شرکت‌ها در حال انجام بود!

در آن دوره حتی در سایت سازمان فناوری اطلاعات ایران، بخشنامه‌ای در خصوص جداسازی ترافیک اینترنت از اینترانت نیز منتشر شد.

مسوولان وقت سازمان فناوری اطلاعات در آن دوره معتقد بودند باید در کشور به‌گونه‌ای اینترنت را از اینترانت جدا کنند و این موضوع برایشان از اهمیت شایانی برخوردار بود.

کما اینکه حکیم‌جوادی در اظهار نظری در این خصوص گفته بود: اینترانت، باعث کاهش هزینه‌ها و بهینه شدن استفاده از پهنای باند بین‌الملل و نیز افزایش حداکثری تولید محتوا در داخل کشور می‌شود.

مسوولان آن دوره با استدلال‌های این چنینی به تفکیک اینترنت از اینترانت تاکید داشتند، با این همه اما دولت دهم به پایان رسید و دولت جدید آمد و اینترنت داخلی از خارجی تفکیک نشد و البته سود این تعلل و اختلاف حساب به جیب شرکت‌های اینترنتی رفت و وعده‌های مسوولان به برداشت‌های بعدی خرمن ارجاع داده شد.

 

ضرب‌الاجل شش ماهه رگولاتوری

مردادماه امسال اما رگولاتوری به شرکت‌های ارایه‌کننده اینترنت پرسرعت فرصتی شش ماهه داد تا برای تفکیک اینترنت مصرفی داخلی و خارجی مشترکان خود، نهایتا تا اول بهمن‌ماه 95 سیستمی را طراحی کنند که قادر باشد میزان مصرف داخلی یا خارجی هر مشترک را به تفکیک مشخص کند.

رگولاتوری حتی صراحتا هشدار داده بود که اگر از روز اول بهمن ماه سال جاری شرکت‌های اینترنتی سیستمی برای تفکیک اینترنت نداشته باشند و با توجه به مصرف داخلی و بین‌الملل کاربران قیمت را محاسبه نکند با جریمه‌هایی رو‌به رو می‌شوند.

این موضوع هم مثل خیلی از وعده‌های دیگر که با تیترهای متعدد، درشت و بدون پیگیری برخی رسانه‌ها همراه شد، تا لحظه تنظیم این گزارش خروجی و حتی اظهار نظر مشخصی از سوی متولیان امر در پی نداشته است.

با محقق نشدن وعده تفکیک ترافیک داخلی و خارجی که موعد آن اول بهمن‌ماه بود، اما وزیر ارتباطات وعده تحقق این امر در اواسط ماه بهمن (ایام دهه فجر) را مطرح کرد که سرانجام آن نیز مشخص نشد. در آخرین روزهای بهمن ماه اما بار دیگر وقتی وزیر ارتباطات در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌ها وقتی با سوالی در خصوص زمان تفکیک اینترنت داخلی و خارجی مواجه شد بدون اشاره به سرنوشت وعده‌های قبلی، وعده تفکیک ترافیک اینترنت را در آخر بهمن‌ماهی که گذشت مطرح کرد.

مشکلات فنی در تفکیک اینترنت داخلی و خارجی

 وعده‌ تفکیک اینترنت و اینترنت در ماه‌های اخیر طی چند نوبت توسط مجموعه وزارت ارتباطات مطرح شده و قرار بوده که نهایتا تا آخر بهمن‌ماه این اتفاق بیفتد. با این وجود اما برخی اظهارنظرهای کارشناسان فنی حاکی از این امر است که با توجه به شرایط و امکانات فعلی این کار شدنی نیست.

یکی از کسانی که به مشکلات فنی برای تفکیک اینترنت داخلی و خارجی اشاره داشته رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بوده است. وی اواسط ماه گذشته در اظهارات خود به موانع فنی این طرح اشاره کرده و گفته: حدود ۱۲ میلیون آی‌پی ایرانی داریم، بسیاری از ۱۲ میلیون آی‌پی ایرانی، آی‌پی دینامیک و متعلق به مشترکان هستند و روی سرویس هاستی وجود ندارند. این آی‌پی‌ها باید تفکیک شده و فهرست خلاصه شود که قابلیت اجرا داشته باشد، در غیر این‌صورت روتر باید همه اطلاعات شبکه را با ۱۲ میلیون آی‌پی مقایسه کرده و داخلی یا خارجی بودن آن را تشخیص دهد که شدنی نیست و هیچ‌کدام از روترها و تجهیزاتی که داریم پاسخگو نیستند.

وی البته خاطرنشان کرده که در این زمینه که این تفکیک چطور می‌بایست روی قیمت‌ها اعمال شود، در حال حاضر با سعی و خطا جلو می‌رویم.

رییس کمیسیون اینترنت نظام صنفی رایانه‌ای در جای دیگری از صحبت‌هایش همچنین خاطر نشان کرده است: بعضی از تجهیزاتی که برای تفکیک ترافیک اینترنت داخلی و خارجی لازم است در فهرست تحریم قرار دارد که باید برای صادراتش به ایران مجوزهای خاص دریافت شود. مذاکرات بسیاری برای تامین این تجهیزات انجام شده و در حال فرایند گرفتن مجوز برای ارسال به ایران هست و امیدواریم این اتفاق بیفتد.

به این ترتیب باید گفت مشکلات و موانع فنی زیادی برای تفکیک اینترنت داخلی و خارجی وجود دارد و باتوجه به نیاز به اخذ مجوز برای واردات قطعات فنی لازم و عمل کردن بر اساس سعی و خطا نباید به این زودی‌ها منتظر تفکیک اینترنت از اینترانت باشیم.

آخرین خبر از سرنوشت طرح

اما در آخرین لحظات تنظیم گزارش حاضر و در حالی‌که اخیرا حتی رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز در خصوص نحوه اجرای فنی این طرح دچار ابهام بود و اطلاعی از چگونگی اجرا نداشت، وزیر ارتباطات با بیان اینکه مصوبه تفکیک قیمت اینترنت بین‌الملل از اینترانت در بستر شبکه ملی اطلاعات هفته گذشته به اپراتورهای ارتباطی ابلاغ شد، گفت: این اپراتورها حداکثر تا 15 اسفندماه سال جاری برای اجرا مهلت دارند.

وی گفت: اپراتورهای موبایل و اینترنت ملزم شده‌اند با ایجاد تمهیداتی برای کاربران‌شان مشخص کنند که در چه زمانی از اینترنت بین‌الملل استفاده می‌کنند و در چه زمانی استفاده‌شان در بستر شبکه ملی اطلاعات است و نحوه محاسبه تفکیک این هزینه چگونه خواهد بود.

البته این اظهارات وزیر در خصوص لزوم تفکیک اینترنت و اینترانت از 15 اسفندماه در حالی مطرح می‌شد که هفت ماه قبل رگولاتوری طی مصوبه‌ای وعده داده بود که این امر از اول بهمن‌ماه صورت می‌گیرد و حتی متذکر شده بود که اگر شرکت‌های اینترنتی تا اول بهمن سیستمی جهت تفکیک ترافیک داخلی و خارجی کاربران ایجاد و راه‌اندازی نکنند با جریمه‌هایی رو‌به‌رو می‌شوند. اما اینکه چگونه از شش ماه قبل، مساله قیمت‌گذاری تعیین تکلیف نشده بود و چگونه پس از پایان ضرب‌الاجلی که خود رگولاتوری تعیین کرده بود، به یکباره مورد توجه قرار گرفت محل ابهام است.

حال اما باید دید آیا این بار وعده 15 اسفند ماه وزیر عملی می‌شود، یا در بر همان پاشنه قبلی خواهد چرخید.