10 سال پیش در چنین هفته‌ای

10 سال پیش در چنین هفته‌ای، قرار شد سامانه آدرس‌یابی شهر تهران با هدف مسیریابی و آدرس‌یابی در پورتال شهرداری تهران راه‌اندازی شود.

رییس وقت اداره GIS در گفتگو با خبرنگار عصر ارتباط در آن زمان گفته بود: سال گذشته پورتال شهرداری تهران راه‌اندازی و سامانه‌هایی در نظر گرفته شد و سیستم اطلاع جغرافیایی نیز که از 10 سال قبل کار خود را آغاز کرده بود در صدد بود تا سرویس‌های اطلاعات جغرافیایی را فراهم کند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا سامانه آدرس‌یابی را در پورتال فراهم کنیم.

نسخه آموزشی این سامانه از اوایل مهر ماه راه‌اندازی شد و با افزودن و بهینه کردن امکانات فاز اول آن از اوایل دی ماه آغاز به کار کرد و از بهمن نسخه اول آن در اختیار عموم قرار گرفت و قرار بود امکانات این سامانه تا 20 اسفند ماه در اختیار عموم قرار گیرد.

این سامانه چندین قابلیت داشت که از آن جمله می‌توان به نقشه تهران که امکان دسترسی به اطلاعات زیادی را فراهم می‌کرد اشاره کرد. این اطلاعات شامل اطلاعاتی از محدوده‌های استحفاظی و مناطق شهرداری، نواحی، محلات و محدوده بلوک‌های شهری می‌شد. همچنین اطلاعاتی نظیر محل قرارگیری مراکز درمانی، آموزشی، تفریحی، ورزشی و مذهبی نیز روی این نقشه قرار داشتند.

 

10سال پیش در چنین هفته‌ای، امکان ارسال پیام کوتاه بین‌الملل به تمامی نقاط دنیا از طریق اینترنت و همچنین تلفن همراه با هزینه پایین فراهم شد. درواقع با فراهم شدن سرویس‌های ارزش افزوده خاص امکان ارسال پیام کوتاه بین‌المللی با پرداخت یک سوم هزینه ممکن شد.

استفاده از این سرویس جدید برای ارسال پیامک حتی گاه هزینه را به یک چهارم میزان واقعی کاهش می‌داد و همین موضوع کسانی را که ارتباطات وسیع بین‌المللی داشتند تحریک می‌کرد که به استفاده از این سرویس‌ها روی آورند.

سرویس‌های ارزش افزوده برای ارسال ارزان پیامک به کشورهای خارجی قابلیت‌های جانبی جالبی نیز داشتند از جمله آن که می‌شد با استفاده از آنها اتاق‌های مجازی تعریف و ایجاد کرده و به نوعی تجربه‌ای شبیه شبکه‌های پیام‌رسان و اجتماعی موبایلی امروز را در فضایی محدودتر تجربه کرد.

10 سال پيش در چنين هفته‌اي

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی