نگاهی به لنز M. Zuiko Digital ED 12-100mm f/4.0 IS Pro

لنز انعطاف‌پذیر برای طبیعت‌گردی

لنز جدید ۲۴ تا ۱۰۰ میلیمتری الیمپوس با این نام پرطمطراق و طولانی خود جدیدترین لنز زوم واید حرفه‌ای این برند به‌حساب می‌آید و یکی از انعطاف‌پذیرترین لنزهای دنیا است. فاصله کانونی معادل این لنز در دنیای الیمپوس و پاناسونیک برابر ۲۴ تا ۲۰۰ میلیمتر است و زوم هشت برابر و حداقل فاصله قابل دسترسی 5/1 تا  ۲۷ سانتیمتری در حالت‌های واید و تله، آن را به انتخابی مطلوب برای عکاسی روزمره تبدیل می‌کند. بدنه این لنز در برابر نفوذ رطوبت، گردوخاک و سرما مقاومت کامل دارد و در نتیجه می‌توان آن را بدون دردسر در سفرهای طبیعت‌گردی همراه داشت.
روی بدنه این لنز که از ترکیب فلز و پلاستیک ساخته شده یک کلید برای فعال کردن لرزه‌گیر اپتیکال دستگاه نصب شده که با سیستم لرزه‌گیر داخلی دوربین‌های الیمپوس نیز سازگاری دارد و با ایجاد مقاومت دوگانه به لرزش دست، امکان عکاسی با 5/6 گام سرعت شاتر کمتر از حالت استاندارد را فراهم می‌کند. دکمه دیگر یک دکمه قابل برنامه‌ریزی است که پس از اتصال به دوربین می‌توان آن را صرف هر پارامتر دلخواهی همانند حساسیت یا وایت بالانس کرد.
حلقه‌های زوم و وضوح‌یابی روی بدنه لنز عملکردی بسیار نرم و روان دارند و با کمک آنها می‌توان بزرگ‌نمایی و وضوح را با دقتی بالا تنظیم کرد. با پس‌کشیدن حلقه وضوح‌یابی می‌توان حالت خودکار را به‌طور کامل از مدار خارج کرد و تنها با چرخاندن حلقه وضوح به تمرکز روی سوژه پرداخت. ترکیب اپتیکی این لنز شامل ۱۷ عدسی در ۱۱ گروه است که در این میان یک عدسی DSA، سه عدسی غیرکروی، پنج عدسی ED، دو عدسی Super HR و یک عدسی HR پدیده‌های ناگوار اپتیکی را از تصاویر آن دور نگه می‌دارند. دیافراگم هفت‌پره گرد، دهانه ۷۲ میلیمتری و وزن ۵۶۱ گرمی از دیگر مشخصات فنی این لنز ۱۳۰۰ دلاری است که تا چند ماه دیگر وارد بازار خواهد شد و کاربران دوربین‌های الیمپوس و پاناسونیک را در ثبت تصاویر بهتر یاری خواهد داد.

RX100 V سونی

اخبار 2

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه