لایکا دوربین با قابلیت چاپ آنی عرضه کرد

هدیه‌ای مناسب برای عکاسان تازه‌کار

ساخت دوربین با قابلیت چاپ آنی چیزی نیست که از برند لایکا انتظار برود، اما این سازنده در هر حال دوربینی با نام Sofort ساخته که لذت مشاهده تصاویر ثبت‌شده را در قالب یک برگه کوچک در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این ویژگی در مقایسه با دوربین‌های دیگر که خروجی‌شان باید از طریق نمایشگر مشاهده شود، مزیت بزرگی به‌حساب می‌آید، اما باید مراقب بود چون چاپ روی کاغذ هزینه و فضای قابل توجهی نیاز دارد و کاربر را در اندک مدتی با جعبه‌های متعددی از عکس مواجه می‌کند.

بدنه و طراحی‌

بدنه کوچک این دوربین از پلاستیک ساخته شده و با توجه به قیمت آن طبیعتا کیفیت ساخت مدل‌های حرفه‌ای لایکا را ندارد. با این حال طراحی مربعی‌شکل آن مشابه ساخته‌های دیگر این برند است و با کمی دقت می‌توان چند سالی از آن استفاده كرد. این دوربین فاقد نمایشگر رنگی است و تنها از یک نمایشگر سیاه و سفید باریک برای نمایش وضعیت بهره می‌برد و نمایش سوژه‌ها نیز توسط یک چشمی کوچک انجام می‌شود که ابعاد آن تنها برای دریافتن اینکه سوژه در کادر وجود دارد یا نه به‌کار می‌رود. در نهایت به باتری دستگاه می‌رسیم که پشت دری در قسمت عقب دوربین نصب می‌شود و با هر بار شارژ کامل پاسخگوی ثبت حدود ۱۰۰ عکس است. با توجه به اینکه خشاب کاغذ دوربین ظرفیتی ۱۰ تایی دارد می‌توان از بابت همراهی آن در گردش‌های کوتاه اطمینان کامل داشت.

کنترل‌ها و تنظیمات

دوربین‌های چاپ آنی کنترل‌های متعددی ندارند و دوربین Sofort نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. علاوه بر دکمه شاتر که در بخش فوقانی نصب شده، نواری پنج‌تایی از دکمه‌‌های کوچک در بخش پشتی مشاهده می‌شود که به ترتیب برای روشن کردن، انتخاب وضعیت تصویربرداری، تنظیم فلاش، تایمر و روشنایی عکس به‌کار می‌روند. وضعیت‌های عکاسی قابل انتخاب شامل حالت نرمال، سلفی، میهمانی، ورزشی، ماکرو، انداختن دو عکس روی هم و حالت شاتر Bulb است که با توجه به انتظارات بیشتر کاربران، درجه مطلوبی از آزادی را به عکاس می‌دهد. دور لنز Sofort حلقه‌ای نصب شده که به کاربر امکان تنظیم وضوح سوژه را می‌دهد، اما نمی‌توان به کارکرد دقیق آن اطمینان كرد، چون نمایشگری برای کنترل وضوح سوژه در دسترس نیست. با این حال ثبت عکس‌های خارج از وضوح و تار، بخشی جدانشدنی از عکاسی با دوربین‌های چاپ آنی است و بیشتر کاربران با آن مشکلی ندارند.

کارایی و کیفیت

تغذیه خشاب کاغذ دوربین Sofort به سادگی باز کردن در پشتی، قرار دادن دسته ۱۰ تایی با توجه به خطوط راهنما و بستن در مذکور است و پس از آن می‌توان برای ثبت تصاویر اقدام کرد. هیچ‌کس یک دوربین ثبت آنی را به‌دليل کیفیت عکس و وضوح عالی نمی‌خرد، اما زمانی که بحث کیفیت تصویر پیش می‌آید، دوربین Sofort کاربر خود را ناراضی نخواهد گذاشت. در بیشتر موارد تصاویر خروجی دارای رنگ، نور و جزيیات مطلوبی هستند، اما برای دانستن محدودیت‌های دستگاه باید بسته‌های متعددی از کاغذ را چاپ کرد و خروجی دوربین در حالات مختلف عکاسی را تحت پایش قرار داد. مزیت بزرگ دوربین Sofort سازگاری آن با فیلم‌های INSTAX فوجی‌فیلم است که با اندکی جست‌وجو در بازار ایران یافت می‌شوند و هر بسته ۱۰ تایی آن را می‌توان با هزینه‌ای حدود ۳۰ هزار تومان خریداری کرد.

پس از ثبت عکس دوربین کاغذ چاپ را به‌سرعت بیرون می‌دهد، اما تا دو دقیقه اثری از سوژه مشاهده نخواهد شد. پس از دو دقیقه می‌توان وضعیت کلی کادر را تشخیص داد و دو دقیقه بعد نیز عکس به‌طور کامل نمایان خواهد بود. هر قطعه کاغذ اینستاکس ابعادی برابر ۸۶ در ۵۴ میلیمتر دارد و بخش چاپ‌شده آن سطحی معادل ۶۲ در ۴۶ میلیمتر را اشغال خواهد کرد. با اینکه تصاویر خروجی از Sofort قابلیت ویرایش ندارند و خاطرات کاربر را در سطحی ۶ در ۴ ثبت می‌کنند، اما ایده در اختیار داشتن آنی تصاویر در قالب مقوای گلاسه جالب و لذت‌بخش است و می‌توان دوربین Sofort را به‌عنوان هدیه‌ای مناسب برای عکاسان تازه‌کار پیشنهاد کرد.

لنز کم‌صدا و سریع

اخبار

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه