ريزگردها بعد از نفس مردم، برق و ارتباطات را هم بريدند

ماجراي خوزستان

گردوخاک همه‌جا را فراگرفته است. همه‌چيز به سکانس اول فيلم‌هاي آخرالزماني هالیوود شباهت دارد؛ روي ماشين‌ها، درخت‌ها و حتي آدم‌ها را خاک پوشانده است.

خيلي وقت است که ديگر خوزستاني‌ها عادت کرده‌اند همشهريان خود را از پشت ماسک‌هاي مخصوص ببينند. بردن بچه‌ها به مدارس‌شان هم مصيبت ديگري براي خانواده‌هاي خوزستاني است که حالا ديگر به‌خوبي مي‌دانند بايد کمتر در فضاي شهر تنفس کنند، چون هواي بيرون از ساختمان‌ها مملو از ريزگردها است. البته ريزگردهايي که 10 سالي هست ميهمان تحميلي خوزستاني‌ها هستند فقط حاوي خاک و گردوغبار نيستند. گوگرد و نمک از ديگر محتويات ريزگردهايي هستند که باوجود آثار مخرب‌شان، تاکنون دولت‌هاي مختلف آنها را متوقف نکرده‌اند. وجود گوگرد و نمک در ريزگردها اما علاوه بر آثار مخرب‌شان بر بدن انسان، تاثيرات ويران‌کننده‌اي نيز بر تاسيسات برقي در خوزستان گذاشته و حالا ديگر قطعي برق و خاموشي گاه و بي‌گاه هم به فهرست بلند مشکلات خوزستاني‌ها اضافه شده است.

ديگر تميز کردن تجهيزات برقي با شوينده‌ها هم پاسخگو نيست و بايد در يک کلام گفت که مسوولان بايد همين امروز به فکر حل مشکل ريزگردها باشند وگرنه موضوع ريزگردها در خوزستان ممکن است از يک مشکل محيط زيستي فراتر رفته و به نارضايتي‌هاي اجتماعي منجر شود.

معصومه ابتکار، رييس سازمان محيط زيست چندي پيش گفته بود هيچ مسوولي نمي‌تواند به مردم قول دهد که مشکل گردوغبار در چند سال آينده حل مي‌شود و خواستار آن شده بود که مردم با مشکل ريزگردها کنار بيايند. به‌نظر مي‌رسد اين‌گونه اظهارنظرها براي دولتي‌هاي پاستورنشيني که هر روز مجبور نيستند با مشکلات خوزستاني‌ها عمر خود را بگذرانند ساده است. درواقع آنچه از اين سبک اظهارنظرهاي دولتي‌ها بر مي‌آيد، آن است که مردم استاني که بيش از 15 هزار شهيد تقديم مردم و مملکت‌شان کرده‌اند همچنان مجبور به زندگي در خاک و گوگرد و نمک و تحمل قطعي‌هاي مکرر برق و آب و ارتباطات هستند.

اگرچه در چند سال اخير مساله ريزگردها مرتب مردم خوزستان و به‌خصوص مردم شهر اهواز را با مشکلات تنفسي و محدوديت‌هاي آزاردهنده مواجه کرده است، اما اين بار بروز پديده قطعي برق در اهواز موج جديدي از مسايل را براي مردم اين شهر ايجاد کرده و دو قطعي که يکي در هشتم و ديگري در بيست‌وسوم بهمن روي دادند بر فشارهاي ناشي از اين مساله افزوده است.

طي دومين قطعي برقي که در خوزستان اتفاق افتاد، برق و متعاقب آن ارتباطات موبايلي شهرهاي اهواز، آبادان، ماهشهر، هنديجان، بندر امام، سوسنگرد، هويزه و بستان قطع شد.

طبيعي است که قطعي برق در مناطق وسيعي از يک استان درکنار تشديد پديده ريزگردها نارضايتي‌هاي زيادي را براي خوزستاني‌ها به وجود آورده که لازم است در راستاي وظيفه رسانه‌اي خود و براي بررسي دقيق‌تر علل اين حادثه و راهکارهاي برطرف کردن اين مشکل و جلوگيري از بروز دوباره آن به اين مساله بپردازيم.

ماجراي قطعي برق اهواز

روز هشتم بهمن‌ماه امسال بود که برق اهواز قطع شد و روابط عمومي شرکت برق در همين زمينه اطلاعيه‌اي صادر کرد و در آن علت بروز قطعي برق را پديده گرد‌وغبار اعلام کرد.

در اطلاعيه شرکت توزيع نيروي برق اهواز آمده بود كه ورود پديد گردوغبار غليظ به ميزان 9985 ميكروگرم بر متر مكعب (اين ميزان67 برابر حد مجاز است) كه همزمان با آن شاهد وزش توفاني با سرعت 60 كيلومتر در ساعت همراه با بارش پراكنده باران بوديم، باعث شد که 9 ايستگاه فوق توزيع و شش دستگاه ترانسفورماتور در برخي ايستگاه‌ها از مدار خارج شوند؛ همچنين در اين حادثه بيش از 300 فيدر فشار متوسط بي‌برق شد.

آن‌طور که شرکت برق اعلام کرده، پس از اين واقعه، ستاد بحران اين شركت تمام گروه‌هاي عملياتي را وارد عمل کرد و تا ساعت 21 اغلب مشكلات شبكه را رفع کرده و وضعيت كل شبكه برق كلانشهر اهواز عادي شده است.

با وجود اين اقدامات، اما درست در صبح روز بعد بارديگر قطعي برق در اين شهر روي داد. اين بار هم شرکت برق اين شهر شدت گردوغبار و چسبندگي آن روي تجهيزات و تاسيسات شبكه و بالا رفتن ميزان رطوبت در اثر مه و شبنم را عامل قطعي برق عنوان کرد.

گفته مي‌شود براي حل اين مشکل نه‌تنها ماموران شرکت برق بلکه نيروهاي آتش‌نشاني نيز دست به کار شده‌اند و به شست‌و‌شوي تجهيزات برقي پرداختند تا اين مشکل سرانجام برطرف شد.

اما گويا مشکلات شهروندان خوزستاني و خصوصا اهوازي‌ها با قطعي برق قصد تمام شدن نداشت و بار ديگر هفته گذشته و در روز 23 بهمن برق شهر اهواز و مناطقي از خوزستان قطع شد تا عاقبت پاي وزير نيرو هم به خوزستان باز شود.

 

علت قطع برق روز 23 بهمن

در تماس خبرنگار عصر ارتباط با روابط عمومي برق شرکت توزيع برق اهواز، شريف‌پور از مسوولان روابط عمومي اين شرکت، علت قطعي برق روز 23 بهمن را ادامه پديده ريزگردها و البته رطوبت 97 درصدي هوا اعلام کرد که باعث شده اثر سنگيني بر تجهيزات شرکت برق وارد آید.

همچنين مديرعامل توزيع برق استان خوزستان نيز در خصوص علت وقوع اين قطعي گفته است: در بيشتر اوقات ريزگردهايي که شامل نمک و گوگرد با ميزان چسبندگي بالا است، در زمان بروز رطوبت موجب اتصال کوتاه در مدار و قطع شبکه‌هاي برق مي‌شود.

وي با بيان اين مطلب که براي جلوگيري از اين‌گونه قطعي‌ها در برنامه کوتاه‌مدت نياز به شست‌وشوي مقره‌ها (پايه عايقي که در دکل‌هاي انتقال برق در محل اتصال کابل‌هاي برق با دکل به‌کار مي‌رود) تجهيزات پست‌ها و شبکه وجود دارد، افزود: در مراحل بعدي نيز بايد نسبت به ايزولاسيون شبکه اقدام شود.

بر اساس اين گزارش، يکي از علل طولاني شدن زمان قطعي برق در خوزستان، در مدار قرار نگرفتن يکي از نيروگاه‌هاي برق اين استان به نام نيروگاه رامين بوده است.

مديرعامل شرکت مادرتخصصي توانير در خصوص دليل تاخير زماني صورت‌گرفته براي در مدار قرار گرفتن اين نيروگاه، مدعي شده که نيروگاه رامين مشکل خاصي ندارد ولي چون از نوع نيروگاه بخاري است، روند به‌ مدار آمدن آن نسبت به نيروگاه‌هاي گازي با تاخير انجام مي‌شود.

 

راهکارهاي حل مشکل قطعي برق خوزستان

مديرعامل شرکت مادرتخصصي توانير مدعي است که براي حل اين مشکل جلسه‌اي با حضور وزير نيرو و مديران ارشد اين وزارتخانه تشکيل و مقرر شده براي رفع اين‌گونه حوادث اقداماتي صورت گيرد.

حميد چيت‌چيان، وزير نيرو در اين خصوص اعلام کرد در جلسه‌اي که در خوزستان برگزار شد، مقرر کرده 100 ميليارد تومان اعتبار براي خريد تجهيزات، زنجير مقره‌ها، پوشش عايقي پست‌ها و خريد پانزده سامانه مقره‌شوي پرداخت شود تا در آينده شاهد چنين حوادثي نباشيم.

گفته مي‌شود که قرار است از اين اعتبار براي تعويض مقره‌هاي خطوط پر عيب که از جنس چيني هستند با عايق‌هاي سيليکوني، ايجاد پوشش سيليکوني در تاسيسات پست‌ها و خريد سامانه‌هاي جديد مقره‌شوي (عايق‌شوي) استاندارد استفاده شود.

علاوه بر اين، آن‌طور که مديرعامل شرکت مادرتخصصي توانير گفته است، در بلندمدت نيز توسعه پست‌هاي GIS در استان خوزستان، مسقف کردن پست‌هاي فوق توزيع، رسيدگي مستمر و شست‌وشوي مداوم خطوط در دستور کار قرار خواهد گرفت.

اختلال برق برابر با اختلال ارتباطات

اما همان‌ط‌ور که ذکر شد، قطع برق، قطع ارتباطات موبايلي را نيز به‌دنبال داشت و 10 شهر استان خوزستان نيز با اين مشکل مواجه بودند.

حسين فلاح جوشقاني، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي در خصوص ارتباطات فعلي استان خوزستان به خبرگزاري‌ها گفته بود: از ساعت دو بامداد به‌دليل رطوبت شديد و مه‌گرفتگي، سيستم برق در استان خوزستان دچار اختلال شد و از آنجا که سايت‌هاي تلفن همراه نيز از سيستم برق استفاده مي‌کنند، اين قطعي برق روي سيستم‌هاي ارتباطي تاثير گذاشت.

وي با بيان اينکه در پي بروز اين مشکل، اپراتورهاي تلفن همراه از سيستم برق اضطراري (UPS) استفاده کرده‌اند، ادامه داد: اما باتري برق اضطراري نيز بيشتر از سه تا چهار ساعت عمل نمي‌کند و به‌دنبال اتمام اين باتري‌ها، از ساعت حدود هفت صبح امروز (23 بهمن‌ماه)، سايت‌هاي تلفن همراه در حدود 10 شهر اين استان، از مدار خارج شد.

فلاح جوشقاني با تاکيد بر اينکه تا زماني که مشکل قطعي برق رفع نشود نمي‌توان اين تعداد سايت را به مدار بازگرداند، افزود: مشکل به‌وجود‌آمده سبب قطع بيش از نيمي از شبکه تلفن همراه در استان خوزستان شده است.

وي با بيان اينکه سايت‌هاي موبايل اصلي به‌دليل به‌کارگيري ديزل ژنراتور همچنان برقرار است، تاکيد کرد: قطع ارتباط مربوط به سايت‌هاي عمومي است که در سطح شهر و روي پشت بام برخي منازل نصب شده است.

وي با اشاره به اينکه طي اين مدت زمان، حتي سوخت ديزل‌ژنراتورها نيز به اتمام رسيده است، گفت: با تمهيدات صورت‌گرفته سوخت‌رساني مجدد به اين سايت‌ها انجام شده است.

به گفته معاون رگولاتوري، نيمي از خطوط موبايل مربوط به سايت‌هاي BTS عمومي در پي بحران به‌وجود‌آمده، از مدار خارج شده است.

(اگرچه اين مشکلات در حال حاضر رفع شده است، اما اينکه ثبات فعلي در برقراري برق و ارتباطات تا چه حد قابل اتکا است، فعلا قضاوتي نمي‌توان کرد.)

 

خوزستان همچنان صبور و چشم‌انتظار

اگرچه مسوولان شرکت برق استان خوزستان و نيز وزارت نيرو و شخص وزير نيرو در اين مدت به مشکلات پيش‌آمده براي برق اين استان نظارت داشته و اقدامات لازم را انجام داده‌اند، اما به‌نظر مي‌رسد بدون تدبير اساسي براي حل مشکل ريزگردها در نهايت تمام اقدامات انجام‌شده مقطعي خواهد بود و ممکن است باز هم زخم ايجادشده از جايي ديگر سر باز کند.

به‌نظر مي‌رسد وقت آن رسيده که فارغ از تمام مسايل سياسي، دولت تلاشي همه‌جانبه را براي حل مشکل خوزستاني‌ها به‌کار گيرد. وقتي که مسوولان دولتي مي‌گويند مردم خوزستان بايد با ريزگردها کنار بيايند، سوالي که در ذهن خوزستاني‌ها مطرح مي‌شود اين است که آيا اگر همين ريزگردها به تهران هم مي‌آمدند مسوولان همين را مي‌گفتند؟

اگر روزي مردم خوزستان دست به دست هم دادند و با فداي جان و مال و خانه و کاشانه و عزيزان خود در مقابل توپ و تانک دشمن بعثي ايستادند و دين خود را به مملکت‌شان ادا کردند، حالا فصل ديگري است و وقت آن شده که دولت براي حمايت از فرزندان اين سرزمين که زيرخاک زندگي مي‌کنند اقدامي عاجل به‌عمل آورد.