سیاق بازارهای خارجی را محل رقابت و توسعه خود نمی‌داند

مدیرفروش شرکت راهکار نوین سیاق:

شرکت راهکار نوین سیاق از شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار در ایران است که طیف متنوعی از محصولات نرم‌افزاری را تولید می‌کند. برای آشنایی با فعالیت‌های این شرکت، گفت‌وگویی با مارال افکاری، مدیر فروش این شرکت انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
*درباره شرکت راهکار نوین سیاق و چگونگی تاسیس آن برایمان بگویید.
شرکت سیاق سال 76 از یک پروژه پایان‌نامه دانشجویی شکل گرفت و در گذر زمان توسعه یافت و رشد پیدا کرد. سیاق در این دوران سه سری محصول مختلف را تولید کرده است که هر سری بیش از پنج میلیون سورس خط و کد برنامه‌نویسی است. سری اول محصول قیاس با بیش از 10 ماژول نرم‌افزاری و برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، سری دوم محصول سیاق با بیش از 40 ماژول نرم‌افزاری برای کسب‌وکارهای متوسط و بزرگ و سری سوم سیستم‌ساز یا ERP  سیاق برای کارهای بسیار بزرگ و خاص منظوره تولید شد.
به‌طور متوسط 20 نفر به مدت بیست سال روی این محصولات کار کرده‌اند و به‌خصوص ابزار سیستم‌ساز سیاق محصول کاملا تکنولوژیک است.
*در دو دهه اخیر شرکت‌های زیادی به سمت نرم‌افزار چه در دنیا چه در سطح ایران روی آورده‌اند. به نظر شما علت این رویکرد چیست؟
نرم‌افزار، راهکار و ابزار انجام کار به شکل دقیق‌تر و راحت‌تر است. بدیهی است کسب‌وکار به کمک این ابزار مزیت‌هایی به‌دست می‌آورد که در بازار رقابتی نداشتن آنها به معنی شکست است.
تقریبا تمام کسب‌وکارها از کوچک تا بزرگ بدون وجود نرم‌افزارها در حال حاضر محکوم به شکست هستند و این به معنی تقاضای بالای بازار و توسعه و افزایش بازیگران این عرصه است.

*شرکت شما بیشتر تمایل به تولید چه نوع نرم‌افزارهایی دارد و در آینده چه رویکردی خواهید داشت؟
زمان و تکنولوژی به سمت استفاده از اینترنت و گسترش ارتباطات و به سمت آن حرکت می‌کند. برآورد ما این است که در آینده نه‌چندان دور محصولات سنتی تحت ویندوز محبوبیت خود را از دست خواهند داد و با پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای وب نرم‌افزارها در بستر وب کاربرد بیشتری خواهند یافت.
این نکته را اگر در کنار چشم‌انداز شرکت سیاق که کمک به مدیریت کسب‌و‌کارهای بزرگ است قرار دهید نتیجه انتقال نرم افزارها و ماژول‌های سیاق به نسخه‌های تحت وب و تولید ابزاهای جدید نرم‌افزاری مورد استفاده و کاربردی در سطح مدیران سازمان مانند ابزارهایی شبیه داشبوردها و آلارمرها و ارزیابی عملکرد و... خواهد شد.
*مشکلات و موانع تولید نرم‌افزار در کشور و به‌ویژه برای شرکت شما تا امروز چه بوده است؟
به نظرم مثل بقیه کسب‌و‌کارها وضعیت نامناسب اداره‌های دولتی و تفاوت حرف تا عمل دولت از مشکلات و موانع تولید نرم‌افزار در کشور است. این شرکت تاکنون هیچ کمکی از دولت دریافت نکرده و قصد دریافت هم ندارد، ولی در تعاملات با شرکت‌های دولتی‌، متاسفانه با بدحسابی و پروسه‌های بیهوده بوروکراسی اداری مواجه هستیم.
دولت به‌عنوان بزرگ‌ترین مشتری شرکت‌های شبیه ما اگر فقط خودش را در حد حداقل ها اصلاح کند، ما می‌توانیم بازار مناسبی برای ارایه خدمات داشته باشیم.
دولت نباید مشکلات خود را گردن مردم و کسب‌وکارهای خصوصی بیندازد تا ما راحت‌تر نفس بکشیم و رشد کنیم و به این ترتیب به فعالیت خود ادامه خواهیم داد.
*به نظر شما اگر چند شرکت برای تولید یک نرم‌افزار یکپارچه با هم اقدام کنند، این کار عملی است یا نه؟
با قواعد تجاری عملی است، ولی به‌عنوان همکاری به نظرم عملی نیست. نرم‌افزار ماهیت کپی کردن و مالکیت معنوی دارد و خیلی وقت‌ها ما برای پیدا کردن یک جمله چند سال راه می‌پیماییم و به‌آسانی نمی‌توان چنین ماهیت‌هایی را در یک همکاری به‌اشتراک گذاشت. مثل این می‌ماند که یک کتاب رمان را چند نویسنده با هم بنویسند.
ولی شاید اگر مثلا شرکت تجاری سهامی خاصی تاسیس شود که چند شرکت سهامدار آن باشند و قدرت و مزایایی هم برای آن شرکت مادر به‌اشتراک بگذارند، شاید چند شرکت بتوانند باهم همکاری کنند.
*محصولات  شرکت شما به چند گروه تقسیم می‌شود؟
بسته نرم‌افزاری بازرگانی که متشکل از سه مدل پیشنهادی است و بنا به کارایی متناسب با نیاز شرکت‌ها فراهم آورده شده و به‌عنوان سیستم جامع اطلاعاتی در شرکت‌های مذکور توصیه می‌‌شود. دامنه کاربرد آن هم شرکت‌های بازرگانی را که متقاضی تهیه کالا و خدمات و عرضه عمده آن به بازار هستند شامل می‌شود.
بسته نرم‌افزار خدماتی که این بسته به‌عنوان ابزاری برای مدیریت و کنترل رویدادهای مالی و فروش است. این بسته متشکل از سه مدل پیشنهادی کوچک، متوسط و بزرگ، برای شرکت‌هایی که به ارایه و فروش خدمات اقدام می‌کنند طراحی شده است.
بسته نرم‌افزاری تولیدی که این نرم‌افزار با ورود اطلاعات شامل گزارش عملکردها و مصارف دوره‌ای یا روزانه از خط تولید، قیمت تمام‌شده و گردش مواد را محاسبه کرده و ساختار ارتباطی یکپارچه سیستم‌های انبار، حسابداری انبار، سیستم حسابداری، تدارکات، فروش و دستمزد را که موجب سهولت و کارایی عملکرد این سیستم می‌شود شامل می‌شود.
بسته نرم‌افزاری غیرانتفاعی که موضوع خدمات عام‌المنفعه یا خیریه و سیستم‌های خاص منظور در این حوزه یکی از فعالیت‌های خاص سیاق است. نمونه سیستم‌های مورد نیاز سازمان‌های خیریه در این حوزه در این بسته موجود است و برای انجام عملیات در محور، انجام عملیات ستادی و عملیات خیریه طراحی شده است.
در بسته نرم‌افزاری پیمانکاری هم تجمع اطلاعات در دفتر مرکزی، تعیین هزینه حقوق و دستمزد به تفکیک پروژه‌ای و تسهیم هزینه‌های ستادی مدیریت هزینه‌های پروژه‌ای، محاسبه بهای پروژه، ارایه گزارش‌های مدیریتی و ارایه گزارش منابع و مصارف لحاظ شده است. دامنه کاربرد آن شرکت‌های پیمانکاری و عمرانی و هر مجموعه‌ای را که به‌صورت پروژه‌ای به انجام عملیات می‌پردازد شامل می‌شود.
سازمان‌های دولتی رویکردهای متفاوت به کنترل‌ها و شرایط کار دارند که موسسات و کسب‌‌وکارهای خصوصی ممکن است کمتر این موارد در آن دیده شود. بسته‌های نرم‌افزاری سیاق ویژه مجموعه‌های دولتی برای پشتیبانی نیازهای ‌نرم‌افزاری این حوزه طراحی شده است.
در نهایت بسته نرم‌افزاری فروش مویرگی را داریم. سیاق بیش از 50 ماژول نرم‌افزاری را یکپارچه و کنار هم مدیریت می‌کند و با نگاه خاص به بازار و نیازهای حوزه پخش، از رهگیری کالا گرفته تا کنترل داینامیک اعتبار و سرعت و سادگی در ثبت اطلاعات عظیم را پوشش می‌دهد.
*آیا تاکنون به صادرات نرم‌افزار توجه كرده‌اید؟
بله. بررسی بازارهای منطقه و مذاکره با شرکت‌های بزرگ از برنامه‌های شرکت بوده و هست، ولی واقعیت این است که سیاق بازارهای خارجی را محل رقابت و توسعه خود نمی‌داند و بازار ایران به اندازه کافی ظرفیت توسعه و تولیدات شرکت را دارا است.
بر این اساس مذاکراتی انجام گرفته و در حال شکل‌گیری است که مطمئنا نتایج مثبتی را دربر خواهد داشت.

نقد و بررسی بازی